Logo
Logo

Serduszka okazałe VALENTINE ‘Hordival’

Rodzaj serduszka liczy około 20 gatunków roślin jednorocznych i wieloletnich, naturalnie występujących w Azji oraz Ameryce Północnej. Rośliny te swoją nazwę zawdzięczają atrakcyjnym kwiatom, których kształt przypomina serce. W Polsce można uprawiać 5 gatunków bylinowych serduszek, ale najpopularniejszym z nich są pochodzące z Azji Wschodniej serduszka okazałe.

Poznaj odmianę VALENTINE 'Hordival' – to bylina o dwubarwnych kwiatach, wyrastających na łukowatych łodygach. Dodaje niezwykłego uroku wiosennym rabatom.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Serduszka okazałe (Dicentra spectabilis) VALENTINE to okazała bylina dorastająca do 0,8 m wysokości. Tworzy wiosną silne, grube łodygi o charakterystycznym, wiśniowym zabarwieniu. Wyrastają z gruntu już na początku kwietnia, ale ich rozwój zależy od temperatury. Jeśli jest ciepło, tak jak w tym roku, rośliny szybko tworzą szarozielone, pierzasto złożone liście z szerokimi klapami (podobne do liści lubczyku).

Pąki kwiatowe tworzą się na szczytach łodyg, są zebrane w długie, łukowato wygięte, groniaste kwiatostany, początkowo łukowate, potem bardziej wyprostowane. Dwubarwne kwiaty rozwijają się od końca kwietnia do początku czerwca.

Pojedynczy kwiat serduszek ma 2-3 cm długości i 1,5 cm szerokości. Jest zbudowany z 4 płatków korony, zewnętrznych czerwonych, rozdętych u podstawy, sercowatych oraz wewnętrznych białych, wydłużonych, przypominających wahadło zegara.

Po kwitnieniu rośliny stopniowo przechodzą w spoczynek. Liście zaczynają żółknąć, łodygi załamują się i latem serduszka zupełnie zasychają.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
kwitnące wiosną w ogrodzie serduszka okazale Dicentra spectabilis VALENTINE Hordival
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Serduszka okazałe są łatwe w uprawie, zdrowe, wolne od chorób i szkodników oraz długowieczne, w jednym miejscu mogą rosnąć przez kilkadziesiąt lat. Tworzą silny i głęboki system korzeniowy.

W naturze rośliny te stanowią część runa leśnego, wymagają więc miejsc cienistych lub półcienistych, osłoniętych od wiatru, oraz wilgotnego i żyznego podłoża.

Serduszka są w pełni odporne na mróz, ale niestety bywają uszkadzane przez silne wiosenne przymrozki występujące w maju. Dlatego w razie zapowiedzi wystąpienia późnych przymrozków byliny te warto okryć na noc agrowłókniną.

Wprawdzie uszkodzone rośliny potrafią się szybko zregenerować, jednak nie będą już tak ładne, a ich kwitnienie będzie słabe.

Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia
Przeczytaj także
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia

Gdzie posadzić?

Ze względu na wczesne zamieranie roślina w połowie lata serduszka okazałe wymagają starannego skomponowania w ogrodzie z innymi bylinami, które szybko zamaskują puste miejsce, które pozostaje po nich latem.

Doskonale do tego celu nadają się funkie, które rozwijają się trochę później od serduszek i mają podobne wymagania uprawowe. Równie dobrze rośliny komponują się z tawułkami, parzydłem leśnym, bodziszkami czy brunnerą wielkolistną, której niebieskie kwiaty wiosną wspaniale komponują się z białymi kwiatami serduszek.

Serduszka można sadzić pod koronami drzew liściastych, które wiosną przepuszczają wystarczającą ilość światła, na rabatach bylinowych oraz w towarzystwie niewielkich krzewów.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Serduszka okazałe VALENTINE ‘Hordival’
Serduszka okazałe VALENTINE ‘Hordival’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny