Logo
Logo
1
Okazje

Tawuły i tawułki – czym się różnią?

Tawuły i tawułki może brzmią podobnie z nazwy, ale to dwie zupełnie różne rośliny. Odmienny jest ich wygląd i wymagania, a co za tym idzie ich uprawa również się od siebie znacząco różni. Jednak trzeba przyznać, że obydwie rośliny wyglądają niesamowicie efektownie i mogą stanowić piękną ozdobę przydomowego ogródka. Czym różnią się tawuły od tawułek? Jakie wymagania mają tawuły, a jakie tawułki?

 

Tawuła czy tawułka? Jak je rozpoznać?

Tawuły (Spiraea) to niskie krzewy, które osiągają około 1 – 2 metry wysokości, a odmiany karłowate mogą być jeszcze niższe. Posiadają efektowne kwiatostany, które złożone są z drobnych, licznych kwiatów o białej lub różowej barwie. Kształt liści jest różny w zależności od uprawianego gatunku, ale większość z nich ma rozłożystą, efektowną pokrywę. W zależności od gatunku kwitną od kwietnia do czerwca lub od lipca do sierpnia.

Z kolei tawułki (Astilbe) to piękne byliny, tworzące gęste kępy. Posiadają ciekawe, pierzaste liście i niesamowite kwiatostany, które tworzą puszyste wiechy, mogące mieć nawet 50 cm długości. Poszczególne tawułki różnią się czasem kwitnienia (od czerwca do sierpnia) i barwą kwiatów, która może mieć kolor biały, łososiowy, różowy, czerwony lub fioletowy. Byliny wyrastają na 50 do 150 cm wysokości.

Najpopularniejsze gatunki tawuł i tawułek

Najchętniej uprawiane w Polsce tawuły to: tawuła japońska, tawuła wczesna, tawuła brzozolistna, tawuła szara, tawułka śliwolistna i tawuła Douglasa. Natomiast wśród najpopularniejszych tawułek wyróżnia się: tawułkę chińską, tawułkę Arendsa, tawułkę japońską i tawułkę Thunberga. Poszczególne gatunki różnią się nieznacznie wyglądem, okresem kwitnienia i wymaganiami, ale ogólne zasady uprawy są do siebie podobne.

Jak dbać o tawuły? 

Tawuły lubią stanowiska ciepłe i słoneczne, ale mogą być zasadzone również w półcieniu. Jednak obfite kwitnienie i pięknie wybarwione kwiaty można uzyskać tylko w miejscach o dużym nasłonecznieniu. Wymagają dobrze przepuszczalnych, żyznych gleb obfitych w składniki pokarmowe, a więc należy je regularnie nawozić, stosując nawozy wieloskładnikowe, kompost lub obornik. Tawuły dobrze radzą sobie z niedoborem wody, a starsze osobniki nie wymagają dodatkowego podlewania poza długotrwałymi suszami. Większość gatunków dobrze znosi mrozy, ale młode rośliny, warto na zimę okrywać, aby zapewnić im ochronę przed silnymi mrozami. Wiosną należy przeprowadzić silne przycinanie tawuł.

Jak dbać o tawułki?

Tawułki najlepiej rosną i kwitną w miejscach półcienistych, a nadmiar światła słonecznego może być dla nich szkodliwe. Wymagają gleby żyznej i przepuszczalnej, którą warto odpowiednio nawozić, wykorzystując do tego przede wszystkim naturalne nawozy. Tawułki nie są odporne na okresowe niedobory wody, dlatego należy je odpowiednio nawadniać. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale woda nie powinna stać, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni. Młode rośliny zimą należy okrywać i chronić przed mrozami i zimnymi wiatrami.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: jhenning, Etienne GONTIER / Pixabay

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Powiązane roślinyZobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu