Tawuła wczesna (Spiraea arguta) kwitnie bardzo obficie na przełomie kwietnia i maja. Tworzy malutkie białe kwiaty w takiej obfitości, że pędy wyglądają jakby były obsypane śniegiem. Dodatkowo krzew jest bardzo łatwy w pielęgnacji i tolerancyjny co do gleby. Te cechy tawuły czynią z niej jeden z najczęściej sadzonych krzewów ogrodowych.

Tawuła dorasta do 2 metrów wysokości, choć wydaje się być znacznie niższa. To dlatego, że pędy mają tendencję do przewieszania się, zwłaszcza gdy są obsypane kwiatami, zebranymi w grona. Liście są małe, eliptyczne, jasnozielone. Ze względu na obfite kwitnienie i niewielkie wymagania tawuła często jest sadzona w parkach – zwykle w dużych nasadzeniach po kilkanaście lub kilkadziesiąt egzemplarzy. Krzew sadzony jest również w ogrodach – dużych i małych. Często sadzona jest w szpalerach, a także przy ścianach budynków i ogrodzeniach.

Tawułę przycinamy tuż po kwitnieniu. Najstarsze, słabo kwitnące pędy wycinamy u podstawy. Nieprzycinane krzewy mają tendencję do nadmiernego, szerokiego rozstania się, co skutkuje coraz słabszym kwitnieniem.

fot. Rronenow Wikimedia Commons