Logo
Logo

TOP 10 roślin najlepszych na soliter w ogrodzie | Architekci krajobrazu są zgodni!

Solitery to te rośliny w ogrodzie, które mają dominować w kompozycji i są sadzone pojedynczo. To właśnie one najbardziej przykuwają uwagę. Jako solitery sadzi się zazwyczaj drzewa lub większe krzewy. Poznajcie 10 roślin najlepszych na soliter w ogrodzie. 

Spis treści
Co to jest soliter? Najlepsze krzewy na soliter w ogrodzie Głóg Hortensja ogrodowa Lilak pospolity Tamaryszek czteropręcikowy Perukowiec podolski Które drzewa nadają się na solitery? Magnolia Surmia Brzoza brodawkowata Dąb szypułkowy Kasztanowiec czerwony

Soliter kojarzy się zwykle z rozłożystym drzewem w parku, ale zapewniamy was, że znajdzie się dla niego miejsce także w małym ogrodzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by soliterem był pięknie kwitnący krzew jak np. hortensja ogrodowa, czy tamaryszek

Najlepsze krzewy na soliter w ogrodzie 

Głóg (Crataegus monogyna)

Osiąga zwykle 3-6m wysokości i ma pokrój wzniesiony. Kwitnie od maja do czerwca. W kwiatach znajduje się tylko jedna szyjka – stąd wzięła się nazwa głogu. Owoce mają szkarłatnoczerwoną barwę i nadają się do spożycia. Głóg jest rośliną dość łatwą w uprawie – jeśli zapewni mu się dobre warunki. Optymalne dla niego stanowisko to słoneczne lub lekko zacienione o piaszczysto-gliniastym, żyznym podłożu. 

Dowiedz się więcej o uprawie głogu.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Roślina osiąga średnio 1,5 m wysokości. Ma pokrój kulisty, lekko stożkowy, rozłożysty albo nieregularny. Lubi stanowisko półcieniste i zaciszne, ale też jasne i ciepłe. Najlepiej czuje się na glebie lekkiej, żyznej i wilgotnej. Ważną czynnością pielęgnacyjną jest przycinanie – potrzebne aby hortensja kwitła zdrowo i obficie.

Dowiedz się więcej o uprawie hortensji ogrodowej.

Lilak pospolity (Syringa vulgaris

Polecany jest na stanowiska słoneczne. Najlepiej rośnie na glebach ciężkich lub średnio ciężkich, żyznych, wilgotnych i zasobnych w wapń. Lilak wymaga wspomagania nawozami mineralnymi oraz ściółkowania obornikiem. 

Dowiedz się więcej o uprawie lilaka. 

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra

Osiąga ok. 2-3 m wysokości i szeroko się rozrasta. Mimo iż posiada bardzo atrakcyjny, ażurowy pokrój, najpiękniej prezentuje się w czasie kwitnienia (IV-V), gdy jego pędy są oblepione bardzo licznymi, drobnymi, bladoróżowymi kwiatami, które pojawiają się na pędach zeszłorocznych. Tamaryszki nie są zbyt wymagające, ale najbardziej obficie kwitną, gdy mają zapewnione słoneczne stanowisko i lekkie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże. 

Dowiedz się więcej o uprawie tamaryszka. 

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria

Perukowiec dorasta do ok. 3-4 m. wys. i jest rozłożystym krzewem o zaokrąglonym pokroju. Kwitnie wiosną (V-VI), a latem jego kwiaty przekształcają w puszyste, ażurowe owocostany. Perukowiec podolski do prawidłowego rozwoju potrzebuje słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska oraz niezbyt żyznej, przepuszczalnej gleby. Toleruje przejściową suszę. 

Dowiedz się więcej o uprawie perukowca. 

Najlepsze krzewy na soliter w ogrodzie - fot. Pixabay
Fot. _Alicja_, ykaiavu, gosiak1980, Artur Janas, Hans Braxmeier / Pixabay
Od lewej (od góry): głóg, tamaryszek, lilak, perukowiec, hortensja 

Które drzewa nadają się na solitery? 

Magnolia (Magnolia

Magnolia to duży krzew o wysokości do 3 m i średnicy do 4 m. Korona jest regularna i zaokrąglona. Wiosną jej ozdobą są kwiaty, a jesienią przebarwiające się na brązowo liście. Magnolia najlepiej czuje się w miejscach osłoniętych od wiatru, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Preferuje podłoże żyzne, wilgotne, lekko kwaśne.

Dowiedz się więcej o uprawie magnolii. 

Surmia (Catalpa

Surmia jest szybko rosnącym drzewem dorastającym do 10 m wysokości o rozłożystej koronie osadzonej na krótkim pniu. Młode liście surmii są soczyście zielone, a starsze posiadają od spodu włoski. Surmia wymaga świeżej gleby i dobrego nasłonecznienia. Młodsze okazy są wrażliwsze na mrozy.

Dowiedz się więcej o uprawie surmii. 

Brzoza brodawkowata (Betula pendula

Może osiągnąć wysokość nawet do 20-30 m. Charakteryzuje się płaczącym ażurowym pokrojem i gładką białą korą, która u młodych okazów jest brązowa. Brzoza ma niewielkie wymagania i preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione. Najlepiej czuje się na glebie przepuszczalnej i żyznej. Jest odporna na susze. 

Dowiedz się więcej o uprawie brzozy. 

Dąb szypułkowy (Quercus robur

To okazałe drzewo o szerokiej, kopulastej koronie, osiągające nawet do 50m wysokości. Dąb ma dość wysokie wymagania względem stanowiska i gleby. To roślina lubiąca miejsca dobrze nasłonecznione, żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne. Dobrze rośnie na glebach gliniastych.

Dowiedz się więcej o uprawie dębu. 

Kasztanowiec czerwony (Aesculus carnea

Drzewo to wykazuje dużą odporność na zanieczyszczenie powietrza i bardzo często spotykane jest w miastach. Nie ma dużych wymagań co do stanowiska. Najlepiej czuje się na słońcu i w półcieniu. Charakteryzuje się dekoracyjnymi kwiatami, które pojawiają się od maja do czerwca. 

Dowiedz się więcej o uprawie kasztanowca. 

Które drzewa nadają się na solitery - fot. Pixabay
Fot. HeungSoon, Pixabay, Hans Braxmeier, gosiak1980, Hans Braxmeier / Pixabay
Od lewej (od góry): magnolia, kasztanowiec czerwony, surmia, brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Pixabay

Autor
TOP 10 roślin najlepszych na soliter w ogrodzie | Architekci krajobrazu są zgodni!
TOP 10 roślin najlepszych na soliter w ogrodzie | Architekci krajobrazu są zgodni!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl