Kasztanowiec czerwony (Aesculus × carnea) to drzewo z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Powstał przez skrzyżowanie kasztanowca zwyczajnego (A. hippocastanum) z kasztanowcem krwistym (A. pavia).

Drzewo jest średniej wielkości i dorasta do maksymalnie 15 m wysokości. Pokrój rośliny jest wzniesiony i kulisty. Korona jest regularna, szeroka, okrągło sklepiona, dość gęsta z prześwitami (widać górne konary). Kora jest początkowo brunatno zielona z paskowatym deseniem, potem jest mocno bruzdowana, a czasem i "gruzowana". Liście są typowo dla kasztanowców, dłoniasto złożone z przeważnie 5-7 listków usadowionych na końcu grubego ogonka (20 cm dł.). Poszczególne listki rombowate, klinowate, ząbkowane. Blaszka liściowa matowa, pomarszczona, a czasem chropowata. Nie przebarwiają się.

Kasztanowiec czerwony kwitnie w maju i czerwcu. Wytwarza charakterystyczne, wyprostowane do góry wiechy z licznych kwiatów. Płatki kwiatów są pomarszczone, gruczołowate i lekko kossmate. Są w kolorach jasnoczerwonym lub różowym, niejednolite, z żółtymi lub czerwonawymi plamkami w środku. We wrześniu przekształcają się w owoce – torebka, która w przeciwieństwie do kasztanowca zwyczajnego jest naga lub słabo kolczasta. W środku znajduje się do 3 nasion (kasztanów).

Wymagania i uprawa

Kasztanowiec czerwony nie jest ciężki w uprawie. By był jak najbardziej efektowny powinno się go sadzić na stanowisku słonecznym (poradzi sobie też w lekkim półcieniu). Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, próchnicze i o pH od obojętnego do kwaśnego. Jest dostatecznie mrozoodporny.

Roślina nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W czasie suszy powinniśmy ją podlewać, dobrze reaguje na nawożenie. Nie lubi cięcia.

Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza i dobrze toleruje gorsze warunki glebowe.

Kasztanowiec czerwony rozmnaża się głównie przez szczepienie,  jednak warto zaznaczyć, że pomimo iż jest mieszańcem udaje się też rozmnażać przez wysiew nasion.

Zastosowanie

Kasztanowiec czerwony jest polecany do sadzenia w miastach, przy ulicach i w parkach, gdyż wykazuje dużą  odporność na zanieczyszczenie powietrza. Dodatkowym atutem są niewielkie rozmiary oraz to, że nie wytwarza wielu owoców (kasztanów), które trzeba sprzątać. Szczególnie dekoracyjne są liczne kwiaty kasztanowca czerwonego, wprowadzające nieco koloru do otaczającego krajobrazu.

Odmiany

  • 'Briotii' – o ciemnoczerwonych kwiatach
  • 'Marginata' – liście z jasnozielonymi, rozlanymi plamami na brzegach


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Gmihail/Serbian Wikipedia/CC BY-SA 3.0 rs/Link, Manfred Richter/Pixabay