Tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix tetrandra) czy też tamaryszek czteropręcikowy, to gatunek pięknego krzewu ozdobnego. W naturze występuje Na Bliskim Wschodzie i sięga aż do Europu południowo-wschodniej.

Roślina osiąga ok. 2-3 m wysokości i szeroko się rozrasta (w dobrych warunkach potrafi mieć 4 m wysokości). Posiada bardzo ciekawy i atrakcyjny ażurowy pokrój. Tworzy liczne, cienkie, rozgałęzione, ciemnobrązowe pędy, malowniczo przewieszające się na zewnątrz i pokryte zredukowanymi, drobnymi, łuskowatymi, sezonowymi liśćmi.

Tamaryszek drobnokwiatowy kwitnie w kwietniu i maju. Jego pędy są oblepione bardzo licznymi, drobnymi, bladoróżowymi kwiatami, zebranymi w krótkie, groniaste kwiatostany. Kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych, o czym należy pamiętać podczas cięcia rośliny.

Tamaryszki wytwarzają duży, rozbudowany system korzeniowy.

Wymagania i uprawa

Tamaryszki drobnokwiatowe to rośliny niezbyt wymagające, ale jeśli mają ładnie się rozrastać i obficie kwitnąć, muszą mieć zapewnione słoneczne stanowisko i lekkie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże. Bardzo dobrze znoszą zasolenie gleby i powietrza. W młodym wieku wymagają nawadniania, później jednak doskonale znoszą suszę.

Rośliny nie są też w pełni mrozoodporne (znoszą spadki temp. do ok. -20°), dlatego najlepiej uprawiać je na ciepłych, osłoniętych od wiatru stanowiskach.

Tamaryszek nie wymaga cięcia. Zabieg znosi jednak bardzo dobrze. Dość silnie można też przycinać młode egzemplarze, nadając im pożądany pokrój i pobudzając je do lepszego krzewienia. Zabieg należy jednak przeprowadzać tuż po kwitnieniu, aby roślina zdążyła wypuścić nowe pędy i zawiązać pąki kwiatowe na kolejny sezon.

Tamaryszki drobnokwiatowe rozmnaża się zwykle za pomocą pobranych zimą zdrewniałych sadzonek pędowych (do wiosny trzyma się je zadołowane w ziemi w chłodnym pomieszczeniu), ukorzenianych bardzo wczesną wiosną w inspekcie (III) lub sadzonek zielnych, pobranych latem (VII-VIII) i ukorzenianych w wilgotnym podłożu. Krzewy te nie lubią przesadzania

Zastosowanie

Ze względu na ładny, rozłożysty pokrój i małe wymagania siedliskowe, tamaryszek drobnokwiatowy doskonale nadaje się do uprawy w dużych ogrodach miejskich i na osiedlach. Dobrze czuje się również na terenach nadmorskich

Najlepiej prezentuje się jako soliter na trawniku, ale bardzo ładnie wygląda też w niewielkich, jednogatunkowych grupach. Za pomocą odpowiedniego cięcia, krzew można też uformować na kształt niskiego drzewka o parasolowatej koronie.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Andrew Butko/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons