Dlaczego warto sadzić tamaryszki?
Krzewy pustyni w Twoim ogrodzie
Wśród rodzaju tamaryszków (Tamarix) znajdziemy aż 60 różnych gatunków roślin. Jest to rodzaj krzewów lub drzew pochodzących z terenów Azji mniejszej i Afryki. Pospolicie występują też na obszarze południowej Europy. Ich nazwa wzięła się najprawdopodobniej od Hiszpańskiej rzeki Tambre, położonej na zachodzie tego kraju.
Ażurowy pokrój przy jednoczesnym obfitym kwitnieniu sprawia, że tamaryszki są wspaniałymi roślinami ozdobnymi. Kwiatostany przypominające kwiaty wrzosów, wydają się zawisać w powietrzu i tworzą "delikatne" wypełnienie w nasadzeniach ogrodowych i nie tylko. Co więcej, są to krzewy miododajne!
Popularne tamaryszki
W Polsce uprawiane są głównie trzy gatunki tamaryszka: drobnokwiatowy (Tamarix tetranda), który kwitnie wiosną oraz pięciopręcikowy (T. ramossisima) i francuski (T. gallicia) kwitnące latem.
Wszystkie wymienione gatunki posiadają płaskie, dachówkowato ułożone listki przez co ich gałęzie wyglądają jak zielone witki. Są łukowato wygięte, a u starszych roślin mają tendencję do pokładania się.
Kwiaty tamaryszków są bardzo drobne i zebrane w duże grona na końcach zeszłorocznych pędów. Mogą być koloru białego, różowego lub ciemnoróżowego.
Egzotycznie wyglądające gałązki tamaryszków oraz kwiatostany złożone z niezwykle wielkiej ilości drobnych kwiatów. |
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że twarde drewno tamaryszków było w starożytności jednym z najcenniejszych materiałów do produkcji łuków. |
Gdzie i jak sadzić tamaryszki?
Odpowiednie stanowisko podstawą pielęgnacji
Stanowisko
Tamaryszki potrzebują bardzo dużo słońca oraz lekkich, bardzo przepuszczalnych, najlepiej piaszczystych gleb. Zależne od gatunku są mniej lub bardziej wrażliwe na mróz. Można je często spotykać na pustyniach, gdzie są wiecznie zielonymi i obficie kwitną. To prawdziwe klejnoty południa.
Tamaryszki są typowymi roślinami do suchych ogrodów. Ze względu na niskie wymagania, tamaryszek można również stosować w zieleni miejskiej.
Sadzenie
- Krzewy te wymagają dużo miejsca do rozwoju, gdyż są bardzo rozłożyste i w naszym klimacie potrafią dorastać do 3 m wysokości.
- Maja też głęboki system korzeniowy, dlatego trzeba zadbać o wykopanie odpowiednio dużego dołka pod roślinę.
Tamaryszek może być sadzony nawet na piaskach nadmorskich, gdyż jest wyjątkowo odporny na zasolenie. Co więcej – nawet magazynuje w sobie sól. Krzew jest czasem nazywany "solnym cedrem" (ang. salt cedar). |
Jaki jest roczny przyrost i jak go ciąć?
Pielęgnacja tamaryszka
Posadzony w odpowiednim miejscu tamaryszek, gdy podrośnie nie będzie nawet potrzebował podlewania w trakcie susz! Rośliny nie trzeba też nawozić, choć są zwolennicy mówiący, że raz na jakiś czas warto dać mu trochę nawozu w formie organicznej. Wszystko to sprawia, że pielęgnacja tamaryszków sprowadza się do odpowiedniego ich przycinania.
Roślina pomimo twardego drewna bardzo dobrze znosi cięcie. Aby uzyskać bardziej smukły pokrój powinno się ją przycinać co roku. Odpowiednie cięcie stymuluje też kwitnienie krzewu.
- tamaryszek drobnokwiatowy – kwitnący wiosną (w kwietniu) przycina się zaraz po kwitnieniu;
- tamaryszek pięciopręcikowy – kwitnący latem (w lipcu) przycina się wczesną wiosną;
- tamaryszek francuski – kwitnący na początku lata (w czerwcu) przycina się również wczesną wiosną.
Tamaryszki mogą być sadzone jako osłony przed wiatrem – w krajach o cieplejszym klimacie tamaryszki używa się na żywopłoty nieformowane i formowane. |
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia w tekście: "DSCN0901"/andrey_zharkikh/CC BY 2.0, "Tamarix gallica"/Meneerke bloem/CC BY-SA 3.0, "File:Starr 020226-9004 Tamarix aphylla.jpg"/BotMultichill/CC BY 3.0, "starr-030923-0207-Tamarix_aphylla-flowers-LZ1-Kahoolawe"/Starr Environmental/CC BY 2.0, "Salt Cedar"/Drew Avery/CC BY 2.0, zdjęcie tytułowe: Tobias C. Wahl/Pixabay