Logo
Logo

Sadzenie i pielęgnacja tamaryszków

Upalne lata i susza z nimi idąca stają się w klimacie Polski niestety normą. Dlatego warto zdecydować się na sadzenie w ogrodach gatunków odpornych na suszę. Jednymi z nich są piękne i okazałe krzewy pustyni – czyli niezastąpione tamaryszki! Dowiedz się wszystkiego o ich sadzeniu i pielęgnacji.

Spis treści
Dlaczego warto sadzić tamaryszki? Jakie tamaryszki można sadzić w Polsce? Gdzie i jak sadzić tamaryszki? Kiedy i jak przycinać tamaryszka? Krótki film o cięciu tamaryszków

Dlaczego warto sadzić tamaryszki?
Krzewy pustyni w Twoim ogrodzie

Wśród rodzaju tamaryszków (Tamarix) znajdziemy aż 60 różnych gatunków roślin. Jest to rodzaj krzewów lub drzew pochodzących z terenów Azji mniejszej i Afryki. Pospolicie występują też na obszarze południowej Europy. Ich nazwa wzięła się najprawdopodobniej od Hiszpańskiej rzeki Tambre, położonej na zachodzie tego kraju.

Ażurowy pokrój przy jednoczesnym obfitym kwitnieniu sprawia, że tamaryszki są wspaniałymi roślinami ozdobnymi. Kwiatostany przypominające kwiaty wrzosów, wydają się zawisać w powietrzu i tworzą "delikatne" wypełnienie w nasadzeniach ogrodowych i nie tylko. Co więcej, są to krzewy miododajne!

 
 

Popularne tamaryszki

W Polsce uprawiane są głównie trzy gatunki tamaryszka: drobnokwiatowy (Tamarix tetranda), który kwitnie wiosną oraz pięciopręcikowy (T. ramossisima) i francuski (T. gallicia) kwitnące latem.

Wszystkie wymienione gatunki posiadają płaskie, dachówkowato ułożone listki przez co ich gałęzie wyglądają jak zielone witki. Są łukowato wygięte, a u starszych roślin mają tendencję do pokładania się. 

Kwiaty tamaryszków są bardzo drobne i zebrane w duże grona na końcach zeszłorocznych pędów. Mogą być koloru białego, różowego lub ciemnoróżowego.

tamaryszek - liście i kwiaty
Fot. BotMultichill, Starr Environmental ↓

Egzotycznie wyglądające gałązki tamaryszków oraz kwiatostany złożone z niezwykle wielkiej ilości drobnych kwiatów.


Fot. andrey_zharkikh ↓

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że twarde drewno tamaryszków było w starożytności jednym z najcenniejszych materiałów do produkcji łuków.

 
 

Gdzie i jak sadzić tamaryszki?
Odpowiednie stanowisko podstawą pielęgnacji

Stanowisko

Tamaryszki potrzebują bardzo dużo słońca oraz lekkich, bardzo przepuszczalnych, najlepiej piaszczystych gleb. Zależne od gatunku są mniej lub bardziej wrażliwe na mróz. Można je często spotykać na pustyniach, gdzie są wiecznie zielonymi i obficie kwitną. To prawdziwe klejnoty południa.

Tamaryszki są typowymi roślinami do suchych ogrodów. Ze względu na niskie wymagania, tamaryszek można również stosować w zieleni miejskiej.

Sadzenie

  • Krzewy te wymagają dużo miejsca do rozwoju, gdyż są bardzo rozłożyste i w naszym klimacie potrafią dorastać do 3 m wysokości.
  • Maja też głęboki system korzeniowy, dlatego trzeba zadbać o wykopanie odpowiednio dużego dołka pod roślinę.


Fot. Meneerke bloem ↓

Tamaryszek może być sadzony nawet na piaskach nadmorskich, gdyż jest wyjątkowo odporny na zasolenie. Co więcej – nawet magazynuje w sobie sól. 

Krzew jest czasem nazywany "solnym cedrem" (ang. salt cedar).

 
 

Jaki jest roczny przyrost i jak go ciąć?
Pielęgnacja tamaryszka

Posadzony w odpowiednim miejscu tamaryszek, gdy podrośnie nie będzie nawet potrzebował podlewania w trakcie susz! Rośliny nie trzeba też nawozić, choć są zwolennicy mówiący, że raz na jakiś czas warto dać mu trochę nawozu w formie organicznej. Wszystko to sprawia, że pielęgnacja tamaryszków sprowadza się do odpowiedniego ich przycinania.

Roślina pomimo twardego drewna bardzo dobrze znosi cięcie. Aby uzyskać bardziej smukły pokrój powinno się ją przycinać co roku. Odpowiednie cięcie stymuluje też kwitnienie krzewu.

  • tamaryszek drobnokwiatowy – kwitnący wiosną (w kwietniu) przycina się zaraz po kwitnieniu;
  • tamaryszek pięciopręcikowy – kwitnący latem (w lipcu) przycina się wczesną wiosną;
  • tamaryszek  francuski – kwitnący na początku lata (w czerwcu) przycina się również wczesną wiosną.

tamaryszek
Fot. Drew Avery ↓

Tamaryszki mogą być sadzone jako osłony przed wiatrem – w krajach o cieplejszym klimacie tamaryszki używa się na żywopłoty nieformowane i formowane.

Z PLANTĄ W OGRODZIE / Youtube

 

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia w tekście: "DSCN0901"/andrey_zharkikh/CC BY 2.0, "Tamarix gallica"/Meneerke bloem/CC BY-SA 3.0, "File:Starr 020226-9004 Tamarix aphylla.jpg"/BotMultichill/CC BY 3.0, "starr-030923-0207-Tamarix_aphylla-flowers-LZ1-Kahoolawe"/Starr Environmental/CC BY 2.0, "Salt Cedar"/Drew Avery/CC BY 2.0, zdjęcie tytułowe: Tobias C. Wahl/Pixabay

Autor
Sadzenie i pielęgnacja tamaryszków
Sadzenie i pielęgnacja tamaryszków
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu
NAJNOWSZE TREŚCI