Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) zwana potocznie katalpą zwyczajną jest drzewem liściastym i należy do rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae). Występuje naturalnie na południu Ameryki północnej.

Jest szybko rosnącym drzewem dorastającym do 10 m wysokości. Rozłożysta korona osadzona na krótkim pniu przyciąga uwagę ze względu na bardzo duże, sercowate liście (do 20 cm średnicy). Młode liście są soczyście zielone, a starsze posiadają od spodu włoski.

Oprócz liści, surmia jest ozdobna również z kwiatów. Okazałe, wiechowate kwiatostany pojawiają się latem (czerwiec–sierpień). Wiechy wysokości 20-30 cm budują białe, dzwonkowate kwiatki z żółtą i czerwoną plamką wewnątrz. Płatki korony są delikatnie, fioletowo nakrapiane. Kwiat posiada po 2 pręciki.

Owocami drzewa są torebki przypominające zielone, długie, cylindryczne strąki. 

Wymagania i uprawa

Surmia bignoniowa wymaga świeżej gleby i dobrego nasłonecznienia. Młodsze okazy są wrażliwsze na mrozy, dlatego lepiej, gdy rosną w zacisznym miejscu.

Zastosowanie

Sadzi się ją w większych ogrodach (lub małych, gdy wybierzemy odmiany karłowate). Katalpa jest drzewem parkowym – dobrze znosi miejskie warunki i zasolenie.

Interesujące odmiany

  • 'Aurea' – o jasno żółtozielonych liściach
  • 'Nana' – o regularnej, kulistej, gęstej koronie dorastającej do 5 m średnicy


Zdjęcia: Pixabay, Małgorzata Wójcik, Wouter Hagens/Wikimedia Commons