Uprawa katalpy w ogrodzie | Jaką wybrać? Jak o nią dbać?

Uprawa katalpy w ogrodzie Jaka wybrac Jak o nia dbac, fot. iVerde

Katalpa, czyli surmia, to niezwykłe drzewo o wspaniałej urodzie. Pięknie prezentuje się w każdym ogrodzie, nadając mu odrobinę baśniowego wyglądu. Dużą zaletą katalpy jest nie tylko jej oryginalny wygląd ale i fakt, że jest dość prosta w uprawie. Dlatego dziwić może, że to wspaniałe drzewko nie osiągnęło jeszcze zasłużonej popularności. Jednak coraz chętniej sadzone jest w dużych ogrodach, dając cień latem i stanowiąc wyjątkową ozdobę podczas kwitnienia. Jak wygląda katalpa i jakie są jej popularne odmiany? Jak dbać o katalpę? Gdzie posadzić katalpę?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
15
Spis treści
Katalpa do każdego ogrodu Charakterystyka katalpy Zastosowanie katalpy w ogrodzie Stanowisko i wymagania kataply Sadzenie, podlewanie i nawożenie

Dlaczego katalpa nadaje się do każdego ogrodu?
Surmia w ogrodzie

Katalpa, czyli surmia to drzewko, które w zależności od odmiany surmia może osiągać różną wysokość. To sprawia, że nadaje się do małych jak i dużych ogrodów.

W małych ogrodach największą popularnością cieszą się odmiany miniaturowe, które są szczepione na pniu. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskuje się wysokie drzewko o zwartej, nie rozrastającej się koronie, którą łato utrzymywać w kulistej formie.

Katalpy wyróżniają się swoimi dużymi liśćmi, które mogą osiągać od 10 do 25 cm długości. Mają kształt sercowaty lub jajowaty i są całobrzegie. Kolejną ozdobą drzewa są pojawiające się w czerwcu i lipcu kwiaty zebrane w duże, wzniesione wiechy. Pojedynczy kwiat jest duży, biały, fioletowo nakrapiany, a wewnątrz żółtawy. Z zapylonych kwiatów zawiązują się owoce – nietypowe, zwisające torebki przypominające strąki.

katalpa - wygląd liści, kwiatów, strąków owoców
Fot. Hans, Wikimediaimages / Pixabay

Liście surmii pojawiają się stosunkowo późno, a jesienią szybko opadają. Z tego względu wśród ogrodników surmia bywa nazywana drzewem urzędniczym – późno przychodzi i wcześnie wychodzi.

Jak wygląda katalpa?
Gatunki i odmiany

Katalpa (łac. Catalpa) obejmuje od 8 do 13 gatunków (w zależności od systematyki), a wśród najciekawszych z nich można wymienić: katalpę bignoniową, katalpę żółtokwiatową, katalpę wielkokwiatową i katalpę pośrednią. Czym się charakteryzują poszczególne odmiany?

  • Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) – najpopularniejsza odmiana katalpy, która ma charakterystyczne dla surmii liście w kształcie serca. Dorasta do 10 metrów, a jej korona jest luźna i rozłożysta. Kwitnienie odbywa się w okolicach czerwca i lipca. Jedną z bardziej popularnych odmian jest 'Aurea' – wolno rosnąca o liściach koloru zielono-żółtego

  • Surmia żółtokwiatowa (Catalpa ovata) – cechą charakterystyczną są żółte, niewielkie kwiaty zebrane w okazałe kwiatostany oraz dwuklapowe liście pokryte od dołu meszkiem. To odmiana, która wykazuje największą odporność na mrozy.

  • Surmia wielkokwiatowa (Catalpa speciosa) – często nazywana wytrzymałą lub okazałą, gdyż dorasta do 15-20 metrów wysokości i dobrze znosi niekorzystne warunki zewnętrzne. Kwitnie od czerwca do sierpnia, a duże, białe kwiaty zebrane są w niewielkie kwiatostany. Katalpa wielkokwiatowa zachwyca pięknym zapachem kwiatów. Posiada liście w kształcie serca, które dodają jej niewątpliwego uroku. Warta wymienienia jest odmiana 'Pulverulenta' o liściach posiadających bardzo drobne, liczne, jasne plamki.

  • Surmia pośrednia (Catalpa x erubescens) – odmiana, która może osiągnąć nawet 10 metrów wysokości. Mieszaniec dwóch gatunków, posiada zarówno liście w kształcie serca, jak i dwuklapowe. Latem pojawiają się duże kwiatostany w białym kolorze.

Przykładowe gatunki i odmiany katalp (fot. iVerde)
Fot. iVerde
1 - Catalpa bignonioides 'Aurea', 2 - Catalpa speciosa, 3, 4 - Catalpa x erubescens 'Purpurea'

Co posadzić obok katalpy?
Zastosowanie

Trzeba jednak pamiętać, że katalpa osiąga spore rozmiary i ma rozłożystą koronę, co oznacza, że potrzebuje duże ilości miejsca. W przypadku mniejszych ogrodów, czy ograniczonej ilości miejsca ze względu na inne nasadzenia, warto wybrać katalpę szczepioną, której korona może być formowana w kulę. Warto pamiętać, że katalpa źle znosi przesadzanie, więc stanowisko powinno być dobrze przemyślane.

Drzewo to wspaniale prezentuje się jako soliter. Odmiany karłowa można natomiast sadzić obok średniej wysokości iglaków, krzewów kwitnących i bylin. Tuż pod koroną warto umieszczać rośliny, które kwitną wczesną wiosną (i właściwie tylko wtedy potrzebują dużo światła) oraz takie, które lubią półcień, gdyż w późniejszym terminie duże liście katalpy dobrze blokują promienie słoneczne.

Katalpy często stosuje się do obsadzania alejek oraz w pobliżu tarasu czy patia.

Co lubi katalpa?
Wymagania

Surmia wymaga słonecznego stanowiska, które jest osłonięte od wiatru, gdyż duże liście źle znoszą nacisk wiatru.

Katalpa nie ma zbytnich wymagań odnośnie do podłoża i dobrze radzi sobie na większości gleb. Co prawda, najlepiej rośnie na wilgotnej i żyznej ziemi, która jest zasobna w składniki pokarmowe, ale zaleca się sadzenie jej w miejscach o umiarkowanej lub niskiej wilgotności i niezbyt bogatych w składniki mineralne, gdyż dzięki temu pędy zdążą zdrewnieć przed zimą, co ułatwia roślinie przezimowanie.

Jak dbać o katalpę?
Sadzenie i pielęgnacja

  • Sadzonki surmii mogą być sadzone przez cały rok, ale ze względu na upodobanie tej rośliny do wilgotności, najlepiej robić to wiosną lub jesienią.
  • Katalpa posadzona latem wymaga częstego podlewania tak, aby podłoże było stale wilgotne, inaczej się nie przyjmie.
  • Surmie warto regularnie nawozić, aby zapewnić jej odpowiednie składniki pokarmowe.
  • W marcu i październiku można wykorzystać kompost lub biohumus.
  • Jesienią warto też zasilić podłoże, stosując nawozy jesienne, które są bogate w potas i magnez, a nie zawierają azotu, dzięki czemu katalpa lepiej zniesie niskie, zimowe temperatury.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: iVerde ed.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Surmia pośrednia / Katalpa pośrednia Catalpa × erubescens

Surmia bignoniowa / Katalpa zwyczajna Catalpa bignonioides

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
08-09-2024 10:11
Komentarz dodany przez Mirosław Biernacki: mam u siebie Paulownie która po trzech latach zakwitła i bardzo szybko zaczęła kwitnąć ,rośnie prawie metr od wiosny. PO mimo że Surmia jest podobna na pewno zamówię kilka sadzonek.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści