Dąb szypułkowy Quercus robur

Dab szypulkowy Quercus robur
Dąb szypułkowy (Quercus robur) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
92
Dekoracyjność: owoce, ulistnienie
Gleba: gliniasta
Kolor kwiatów: zielonkawe, żółte
Kwiatostan: grono
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Owoce: owalne, owoce pozorne
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 45-50 m
Okres kwitnienia: IV, V
Trwałość liści: sezonowe
Korona: kulista, kopulasta
Stanowisko: słońce, półcień, cień
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, duże ogrody, parki, zieleń miejska, ogrody wiejskie

Dąb szypułkowy (Quercus robur) należy do rodziny bukowatych (Fagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz Azji. W Polsce spotyka się go pospolicie na obszarach nizinnych.

To długowieczne, okazałe drzewo o szerokiej, kopulastej koronie, osiągające nawet do 45-50 m wysokości. Posiada grubą, mocno spękaną korę. Jest jasno szara lub jasno brunatna. Pędy początkowo są owłosione ale dość szybko stają się gładkie. Liście dębu szypułkowego mają 10-12 cm dł., są skórzaste, z wierzchu matowe, ciemnozielone, od dołu jaśniejsze. Mają odwrotnie jajowaty kształt, są powcinane i mają 5-7 zaokrąglonych klap. 

Dąb szypułkowy kwitnie w kwietniu i maju. Wytwarza kwiaty męskie zebrane w podłużne kwiatostany typu kotki oraz kwiaty żeńskie zebrane na  Wydłużone żołędzie zwisające na długich szypułkach po 2-3. Drzewo zaczyna owocować w wieku około czterdziestu lat.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Wymagania i uprawa

Dąb ma dość wysokie wymagania. To roślina światłożądna lubiąca stanowiska dobrze nasłonecznione. Znosi także częściowe zacienienie. Optymalne podłoże jest żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym lub zbliżonym do zasadowego. Dobrze rośnie na glebach gliniastych. Roślina jest wystarczająco odporna na mróz. Przed nadejściem zimy warto bielić pnie starszych drzew, gdyż gatunek jest dość podatny na pęknięcia mrozowe.

W początkowych latach uprawy wymaga podlewania (w czasie susz). Warto ją dokarmiać nawozami organicznymi. Drzewo toleruje zasolenie podłoża. 

🟢 Odwiedź nasz sklep ogrodniczy: Sprawdź nowości i skorzystaj z promocji

Zastosowanie

Dąb bezszypułkowy to rodzimy gatunek powszechnie spotykany w lasach. Jednocześnie jest chętnie sadzony w parkach, zieleni miejskiej oraz w dużych ogrodach. Warto uprawiać go jako soliter lub wykorzystać do stworzenia alei. Dobrze wygląda w szczególności w ogrodach wiejskich, naturalistycznych, miejskich i angielskich. Drewno dębowe ma szerokie zastosowanie w przemyśle.

Przykładowe odmiany

  • 'Concordia' – (zdj. 3) bardzo jasno zielone lub żółte liście
  • 'Purpurea' – (zdj. 4) ciemno bordowe liście
  • 'Pectinata' – (zdj. 5) liście bardzo głęboko powcinane o licznych, bardzo wąskich klapach

🟢 Ogrodowa lista zakupów: Co warto kupić do ogrodu w maju?

Ciekawostki

Dęby szypułkowe są bardzo długowieczne (przeżywają buki i lipy). Udało się określić wiek jednego osobnika w Niemczech na ok. 1400 lat.

Na liściach dębów możemy często zauważyć galasy. Są to okrągłe narośla wywoływane głównie przez owady z rzędu błonkoskrzydłych. W ich wnętrzu gromadzi się bardzo dużo garbników (kwasów garbnikowego i galusowego) przez co stanowią cenny surowiec zielarski. Wykorzystuje się je do produkcji taniny.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: iVerde, Nikanos/CC-BY-SA-2.5/Wikimedia


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści