Dąb szypułkowy (Quercus robur) należy do rodziny bukowatych (Fagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz Azji. W Polsce spotyka się go pospolicie - częściej od dębu bezszypułkowego.

To okazałe drzewo o szerokiej, kopulastej koronie, osiągające nawet do 50m wysokości. Posiada grubą, mocno spękaną korę i skórzaste, powcinane liście. Ozdobą dębu są także owoce - wydłużone żołędzie zwisające na długich szypułkach. Drzewo najwcześniej owocuje po około czterdziestu latach.

Dąb szypułkowy - wymagania i uprawa:

Dąb ma dość wysokie wymagania względem stanowiska i gleby. To roślina światłożądna lubiąca miejsca dobrze nasłonecznione. Znosi także częściowe zacienienie. Optymalne podłoże jest żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym lub zbliżonym do zasadowego. Dobrze rośnie na glebach gliniastych.

Roślina jest wystarczająco odporna na mróz. Można ją sadzić jesienią lub wiosną. W początkowych latach uprawy wymaga podlewania (w czasie susz). Warto ją dokarmiać nawozami organicznymi. Drzewo toleruje zasolenie podłoża. Przed nadejściem zimy warto bielić pnie starszych drzew, gdyż gatunek jest dość podatny na pęknięcia mrozowe.

Zastosowanie dębu szypułkowego:

Dąb bezszypułkowy to rodzimy gatunek powszechnie spotykany w lasach. Jednocześnie jest chętnie sadzony w parkach, zieleni miejskiej oraz w dużych ogrodach. Warto uprawiać go jako soliter lub wykorzystać do stworzenia alei. Dobrze wygląda w szczególności w ogrodach wiejskich, naturalistycznych, miejskich i angielskich. Drewno dębowe ma szerokie zastosowanie w przemyśle.

Zdjęcie: Nikanos, CC-BY-SA-2.5, wikimedia.org