Dąb błotny GREEN PILLAR ‘Pringreen’

Dąb błotny Quercus palustris GREEN PILLAR-Pringreen Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Dąb błotny to gatunek amerykański, który wbrew swojej nazwie dobrze adaptuje się na różnego rodzaju glebach, niekoniecznie wilgotnych. Uzyskana w USA w 1994 roku odmiana GREEN PILLAR to szybko rosnąca forma kolumnowa, polecana do sadzenia przy wąskich ulicach osiedlowych oraz w niewielkich ogrodach przydomowych.

Posłuchaj
00:00
8
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Dąb błotny (Quercus palustris) GREEN PILLAR ‘Pringreen’ to drzewo, które osiąga 12-18 m wysokości, przy czym średnica jego smukłej korony nie przekracza 4,5 m. Wszystkie gałęzie boczne wyrastają z pędu przewodniego pod kątem ostrym. Młode pędy pokrywa ciemnozielona skórka, którą na starszych gałęziach i pniach zastępuje szara, początkowo gładka, u dorosłych drzew z płytkimi żłobieniami, kora.

Ozdobą dębu GREEN PILLAR ‘Pringreen’ są głęboko klapowane, zielone, błyszczące liście. Blaszki liściowe mają do 15 cm długości, są wyraźnie unerwione, ich klapy są ostro zakończone, spiczaste.

Jesienią liście odmiany GREEN PILLAR ‘Pringreen’ pięknie przebarwiają się na czerwono i brązowo oraz przybierają kolor miedzi i dojrzałego wina. Część z nich opada po zaschnięciu, ale całkiem sporo utrzymuje się na drzewach przez zimę. Wiosną młode liście rozwijają się dosyć późno, dzięki czemu nie są narażone na uszkodzenia związane z występowaniem majowych przymrozków.

dąb błotny Quercus palustris GREEN PILLAR-Pringreen Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Dąb błotny najlepiej rośnie na glebach świeżych, żyznych, głęboko uprawionych, ale całkiem dobrze radzi sobie też na przeciętnych glebach ogrodowych. Toleruje okresowe zalewanie wodą, jest też odporny na suszę i mróz. W Polsce może być uprawiany na terenie całego kraju. Wymaga stanowisk słonecznych, choć toleruje niewielkie ocienienie.

Wartą podkreślenia zaletą dębu błotnego jest wysoka zdrowotność ulistnienia. W przeciwieństwie do krajowych gatunków dębów (szypułkowego i bezszypułkowego) jego liście nie są porażane przez mączniaka prawdziwego. Drzewo rośnie zdrowo. Czasami na pędach może pojawić się misecznik, który jednak nie stanowi większego zagrożenia, zwłaszcza dla starszych drzew.

Gdzie posadzić?

Dąb błotny GREEN PILLAR nadaje się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, działkowych i osiedlowych, na terenach miejskich, przy drogach i ulicach.

Ze względu na trwałość i długowieczność jest doskonałym drzewem pamiątkowym. Dzięki niewielkim rozmiarom koron nadaje się do sadzenia na cmentarzach. Efektownie prezentuje się sadzony pojedynczo, jako soliter, w miejscach wyeksponowanych, a także jako centralny element rabat bylinowych. Gęsta strzelista korona tworzy znakomite warunki gniazdowania licznych gatunków ptaków.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Dąb bezszypułkowy Quercus petraea

Dąb szypułkowy Quercus robur

Dąb omszony Quercus pubescens

Dąb burgundzki Quercus cerris

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści