Logo
Logo

Dąb Józef Drzewem Roku 2016

W 6. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężył Dąb Józef w Wiśniowej w woj. podkarpackim! To właśnie on będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017.

W tegorocznym plebiscycie zwycięzca – Dąb Józef w Wiśniowej (650 lat) w woj. podkarpackim zdobył 4310 głosów, niewiele mniej, bo 3774 głosy uzyskał Dąb w Międzyrzecu Podlaskim (ponad 200 lat) w woj. lubelskim, dzięki czemu uplasował się na drugim miejscu. Trzecie miejsce zdobyła Lipa Jadwiga w Szubinie (prawie 400 lat) w woj. kujawsko-pomorskim uzyskując 865 głosów.

Historia 650–letniego dębu Józef

- jest ściśle związana z miejscem, w którym rośnie. To właśnie urok okolicy i rosnące tu okazałe dęby skłoniły rodzinę Mycielskich do kupna w Wiśniowej dworu, który w niedługim czasie stał się ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego regionu, a malownicze otoczenie majątku sprzyjało pracy twórczej artystów, którzy przybywali na organizowane tu plenery malarskie.

Ich uczestnikiem był m.in. zaprzyjaźniony z rodziną Mycielskich Józef Mehoffer – malarz, grafik, projektant, scenograf i rysownik okresu Młodej Polski.

Artysta urzeczony pięknem jednego z okazałych dębów w wiśniowskim parku, uwiecznił go na swoim szkicu, który następnie trafił na rewers stuzłotowego banknotu jego projektu. Banknot był w powszechnym obiegu w latach trzydziestych XX w. W ten sposób dąb zapisał się na kartach historii światowego pieniądza. Na pamiątkę tego ważnego dla lokalnej społeczności wydarzenia, dąb został nazwany imieniem artysty – Józef.

W finale 6. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. O tytuł Drzewa Roku 2016 rywalizowało ze sobą 5 dębów i 5 lip oraz grab, grusza, sosny, głóg, platan i surmia. Podczas głosowania internauci oddali ponad 13 600 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano blisko 66 000 odsłon.

Statuetka Drzewo Roku 2016 trafiła do autorów zgłoszenia zwycięskiego drzewa - Starostwa Powiatowego w Strzyżowie i Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwa Strzyżów, Fundacji Cherry Home.

Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbyło się w Bibliotece Narodowej w Warszawie (10. października 2016 r.) podczas inauguracji 14. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno
Przeczytaj także
Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa.

Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju.

Więcej informacji

2016-10-17
Źródło: Klub Gaja

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)