Logo
Logo

Kulki na liściach dębu | Czym są? Czy są groźne dla roślin?

Spacerując jesienią w lesie lub parku, często można zauważyć dziwne kulki na liściach dębu. To kuliste narośla, a dokładniej galasy, które nadają liściom dziwnego, ciekawego wyglądu. Czym są galasy? Skąd się biorą kulki na liściach dębów i czy są dla nich szkodliwe?  

Spis treści
Co oznaczają kulki na liściach dębu?
Czy galasy są szkodliwe dla roślin?

Czym są kulki na liściach dębu? Czy to są szkodniki?

Kulki na liściach dębu to galasy, czyli naroślą, które mogą pojawić się też na korzeniach i pędach. Na dębach mają one formę kulistych wypustek, ale pojawiają się też na innych drzewach, tyle że mają mniej regularny kształt. Na drzewach iglastych mogą przypominać małe szyszki. Na dębach mogą występować również inne wypustki w owalnym lub nieregularnym kształcie, które są zazwyczaj wynikiem działania bakterii lub wirusów.

Galasy powstają w wyniku nakłucia liścia, w którym jaja składa samica owadów z rodziny galasówkowatych. Zazwyczaj jest to galasówka dębianka, często nazywana jagodnicą dębianką. To niewielki owad (długość ciała do 5 mm), który licznie występuje w okolicach dębów. Złożone jaja powodują podrażnienie liścia, co pobudza tkankę liścia do przerostu. W ten sposób tworzy się miejsce, w którym może się rozwijać i rosnąć larwa. Tak więc galasy to miejsce schronienia, ale i źródło pożywienia dla larw. Zazwyczaj w jednym galasie żeruje jedna larwa galasówki.  

cannibalus / YouTube


Czy galasy są szkodliwe dla roślin?

Mimo że galasy to miejsce żerowania larw jagodnicy dębianki, to nie szkodzą one w żaden sposób drzewom. Co więcej, galasy dawniej były wykorzystywane w celach leczniczych w formie naparów lub spożywane na surowo.

Zjedzenie surowych galasów powoduje zaparcia, ale przy biegunkach wpływa ściągająco, poprawiając stan zdrowia chorego. Z kolei wywary z galasów łagodzą ból gardła i zabijają drobnoustroje w organizmie, pomagając zwalczyć infekcje. Z galasów można robić też okłady – wystarczy je zerwać i zgnieść, a następnie przyłożyć do rany, otarcia lub miejsca ukąszenia przez owady. Okład zmniejszy opuchliznę oraz złagodzi ból, swędzenie i pieczenie. Dzisiaj galasy są rzadko wykorzystywane i jedynie stanowią dziwną ciekawostkę przyrodniczą.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: FotoHelin / Depositphotos

Autor
Kulki na liściach dębu | Czym są? Czy są groźne dla roślin?
Kulki na liściach dębu | Czym są? Czy są groźne dla roślin?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz