Logo
Logo
9
Okazje

Dąb błotny 'Green Dwarf'

Dąb błotny to gatunek amerykański, który wbrew swojej nazwie całkiem dobrze znosi suszę i nie sprawia kłopotów w uprawie. Wyhodowana w Holandii w latach 70. XX wieku odmiana ‘Green Dwarf’ to wolno rosnąca forma kulista o gęstym ulistnieniu i spektakularnej jesiennej barwie liści. Ponieważ roślinę rozmnaża się przez szczepienie formą najczęściej dostępną w sprzedaży jest drzewo o prostym pniu i kulistej koronie.

 

Kupując dąb błotny (Quercus palustris) ‘Green Dwarf’ należy pamiętać, że długość jego pnia już się nie zmieni, przyrastać będzie natomiast korona, która po 10 latach uprawy osiąga zwykle około 1 m średnicy.

Dąb błotny ma głęboko klapowane, zielone, błyszczące liście, jesienią pięknie przebarwiające się na pomarańczowo, czerwono, w kolorze miedzi i dojrzałego wina. Wiosną liście rozwijają się dosyć późno, dzięki czemu nie są narażone na uszkodzenia związane z występowaniem przymrozków.

dąb błotny Quercus palustris 'Green Dwarf' - lato fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Dąb błotny najlepiej rośnie na glebach świeżych, żyznych, głęboko uprawionych, ale całkiem dobrze radzi sobie też na przeciętnych glebach ogrodowych. Toleruje okresowe zalewanie wodą, jest też odporny na suszę i mróz.

W polskich warunkach klimatycznych może być uprawiany na terenie całego kraju. Odmiana ‘Green Dwarf’ wymaga stanowisk słonecznych, choć toleruje niewielkie ocienienie.

W przeciwieństwie do krajowych gatunków dębów (szypułkowego i bezszypułkowego) jego liście nie są porażane przez mączniaka prawdziwego. Rośnie zdrowo, rzadko jest atakowany przez szkodniki. Czasami na pędach może pojawić się misecznik, który jednak nie stanowi większego zagrożenia, zwłaszcza dla starszych drzew.

dąb błotny Quercus palustris 'Green Dwarf' - zima fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Gdzie posadzić?

Dąb błotny ‘Green Dwarf’ nadaje się do sadzenia zarówno w niewielkich ogrodach przydomowych, jak i na terenach miejskich. Ze względu na trwałość i długowieczność jest doskonałym drzewem pamiątkowych. Dzięki niewielkim rozmiarom nadaje się do uprawy na działkach i cmentarzach.

Efektownie prezentuje się pojedynczo, jako soliter sadzony w miejscach wyeksponowanych, oraz jako centralny element na rabatach bylinowych. Gęsta korona tworzy znakomite warunki gniazdowania licznych gatunków ptaków.

Podobną odmianą tego samego gatunku o kulistej koronie, ale nieco szybszym tempie wzrostu jest ‘Isabel’. Natomiast spośród form wąskich, o kolumnowym pokroju warto zwrócić uwagę na odmianę ‘Green Pillar’ – nowość na naszym rynku, która może mieć duże znaczenie w przypadku zastosowania w zieleni miejskiej, jako drzewo alejowe i przyuliczne.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
TagiPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu