Dąb omszony (Quercus pubescens) należy do rodziny bukowatych (Fagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, w basenie Morza Śródziemnego oraz w Azji. W Polsce w środowisku naturalnym można go spotkać jedynie w rezerwacie Bielinek nad Odrą.

To średniej wielkości drzewo o nieregularnej koronie, osiągające do 25 m wysokości. Cechą wyróżniającą ten gatunek są młode, brązowe, aksamitno-owłosione pędy. Wytwarza też charakterystyczne liście, które są ogonkowe, duże (10-12 cm), zatokowo powcinane, posiadające 4-7 szerokich klap. Blaszki liściowe początkowo są gęsto owłosione od spodu, a później owłosienie pozostaje jedynie na ich nerwach (stąd nazwa gatunku).

Dąb omszony kwitnie w kwietniu i maju. Roślina jest jednopienna i posiada rozdzielnopłciowe kwiaty. Kwiaty męskie są zielono-żółte, zebrane w długie, zwisające kotki, gęsto rozmieszczone na gałęziach. Stanowią element ozdobny drzewa. Kwiaty żeńskie zawiązują się w grupach (po 1-5), są drobne, niepozorne, brązowawe i mają bardzo krótkie szypułki. Żołędzie są nieduże, wydłużone, czasem spiczaste, jasnobrązowe z owłosionymi miseczkami.

Wymagania i uprawa

Drzewo powinno się uprawiać jedynie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne. Uprawa jest efektywna w cieplejszych rejonach Polski, ponieważ gatunek jest wrażliwy na mróz. Młode okazy przed nadejściem mrozów zaleca się okrywać.

W czasie uprawy dąb warto podlewaćnawozić (najlepiej nawozami organicznymi). Dobrze reaguje na ściółkowanie.

Roślinę najlepiej sadzić wiosną. Dęby mogą być rozmnażane przez wysiew nasion ale jeśli chcemy zachować ich cechy odmianowe wykonuje szczepienie.

Zastosowanie

Dąb omszony to rzadki gatunek, który można wprowadzić do ogrodu. To ciekawostka dendrologiczna, którą warto sadzić jako soliter. Zaleca się wybrać dla niego wyeksponowane ale koniecznie zaciszne i ciepłe miejsce.

Ciekawostki

W cieplejszych krajach (np. we Włoszech i Francji) dąb omszony jest wykorzystywany do produkcji trufli. Dodatkowo żołędzie tego gatunku nie zawierają taniny, dlatego są cenione w kuchni, gdzie nadają się do jedzenia na surowo!


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: CC BY-SA 3.0/Link; Franz Xaver/CC BY-SA 3.0/LinkFranz Xaver/CC BY-SA 3.0/LinkKenraiz/Wikimedia Commons