Logo
Logo

15 sposobów na okrywanie roślin na zimę | Wybierz osłony!

Sezon ogrodniczy powoli się kończy i czas zacząć myśleć o nadchodzącej zimie. Spójrzmy zatem na nasz ogród i oceńmy, które rośliny mogą ucierpieć w trakcie mrozów. Podpowiadamy co okrywać, w jaki sposób i czym to robić, a również kiedy się za to zabrać.

Spis treści
Które rośliny wymagają okrycia na zimę?
Jakie są najlepsze materiały do okrywania roślin?
Kiedy okrywać rośliny?
Jak okrywać rośliny? Praktyczne porady

Bezpieczne okrywanie roślin na zimę

W listopadzie powietrze staje się coraz chłodniejsze, co oznacza, że nadszedł najwyższy czas, by ze strychu zdjąć zimowe kurtki, ciepłe buty i - co najważniejsze - przygotować roślin do pierwszych przymrozków. Niektóre z bardziej odpornych gatunków mogą przetrwać ten chłodny czas bez szwanku (i bez naszej pomocy), ale większość potrzebuje odpowiedniego okrywania przed zimnem, aby bezpiecznie dotrwać do wiosny.

Dowiedz się, jak chronić swój ogród przed mrozem. Jeśli przygotujesz się wcześniej, nie będziesz się potykać po omacku w noc poprzedzającą mroźną pogodę - i uratujesz swoje cenne rośliny.

Co okrywamy?

Rośliny potrzebujące zabezpieczenia przed mrozem, to np. młode, niedawno posadzone, gatunki i odmiany wrażliwe (zwłaszcza zimozielone) i te pochodzące z cieplejszych rejonów świata. Potrzebują one ochrony nie tylko przed mrozem ale też wiatrem. Niektóre wręcz będą wymagały wykopania z ogrodu i przechowania w suchym i chłodnym, lecz bezmroźnym pomieszczeniu (byliny niezimujące w gruncie i rośliny egzotyczne).

Czym okrywamy?

Do ochrony przed mrozem mamy do wyboru kilka różnych materiałów m.in.:

  • agrowłókninę,
  • siatkę cieniującą,
  • słomę,
  • tkaninę jutową,
  • stroisz,
  • korę sosnową,
  • suche liście.

Ważne jest aby materiały okrywające pozwalały liściom roślinom na transpirację – nie wolno stosować folii i innych materiałów, które nie przepuszczają wody i powietrza.

Agrowłóknina zimowa Megran, Sklep ZielonyOgrodekpl
Agrowłóknina biała, jesienno-zimowa
Agrowłóknina jesienno-zimowa do ochrony roślin. Chroni przed niskimi temperaturami, utratą wilgotności i wiatrem. Jest szczególnie przydatna w bezśnieżne zimy, gdy brakuje ochronnej warstwy śniegu. Wymiary: 1,60 m x 10 m.
Kup online

Kiedy okrywamy?

Termin zakładania osłon nie jest sztywno określony. Warunkowany jest przebiegiem pogody, którą trzeba obserwować! Rośliny zabezpieczamy dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz przez kilka dni będzie utrzymywać się poniżej zera – t.j. do -5°C (zazwyczaj w połowie listopada). Wierzchnia warstwa ziemi będzie lekko zmarznięta, a większość roślin przejdzie już w okres zimowego spoczynku. Rośliny lekko się zahartują i dopiero wtedy będą potrzebować okrycia, a nie przed nadejściem mrozów! 

Osłon przeciw mrozom nie wolno zakładać na rośliny zbyt wcześnie – może to spowodować wznowienie wegetacji przez roślinę, co tylko ją osłabi na czas zimy.

Okrycie luzujemy, a nawet całkowicie zdejmujemy, gdy nadejdzie ocieplenie, następnie ponownie zawijamy, gdy spodziewane są mrozy.

Można je zdjąć dopiero wtedy, gdy ustąpią ostatnie mrozy i dodatnia temperatura będzie utrzymywać się kilka dni. Zwykle przypada to na przełom marca i kwietnia. Kopczyki rozgarniamy nieco później, kiedy minie ryzyko ostatnich wiosennych przymrozków.

15 pomysłów na zimowe okrycia roślin

Ryzyko uszkodzenia roślin przez mróz można zmniejszyć, podejmując kilka prostych kroków w celu ochrony przed zabójczym mrozem. Oto 15 sprawdzonych sposobów. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do Twojego ogrodu i roślin.

15 sposobów na okrywanie roślin na zimę
Fot. M. Palczynska, ©7MONARDA, ©ALINA G/Fotolia

1. Biała agrówłóknina

Agrowłóknina stosowana do zabezpieczania roślin przed mrozem, to materiał grubości 50 g/m² (tzw. agrowłókina zimowa) to najpopularniejszy i najlepszy materiał do ochrony zimowej w ogrodzie. Jest wszechstronnie stosowana do zawijania i okrywania wielu roślin ogrodowych. Dodatkowo jest stosunkowo tania i twarda – można ją stosować przez wiele lat.

2. Zabezpiecz donice

Rośliny rosnące w donicach są bardziej narażone na mróz. Część nadziemną owijamy agrowłókniną i związujemy sznurkiem, by się nie rozwinęła. System korzeniowy, choć spoczywa w donicy, wymaga dodatkowej osłony styropianem (także od spodu).

3. Okryj wysokie krzewy

Krzewy owijamy kilkakrotnie i szczelnie agrowłókniną, następnie związujemy na górze sznurkiem. Można go rozwiązać na przedwiośniu, by sprawdzić kondycję zimujących roślin. Przy podstawie usypujemy kopczyk z ziemi lub kory, który zabezpieczy korzenie.

15 sposobów na okrywanie roślin na zimę
Fot. ©ARGOT, ©BILDLOVE, ©7MONARDA/Fotolia

4. Wykorzystaj liście

Opadłe liście i patyki nie muszą trafić na śmietnik. Jeżeli są suche i pozbawione chorób, doskonale nadadzą się do ochrony niskich roślin okrywowych oraz miejsc sadzenia bulw, cebulek i kłączy wrażliwych na zimno. Liśćmi nie powinno się przykrywać roślin zimozielonych.

5. Zwiąż pędy

Bujnym różom (szczególnie pnącym, parkowym i wielkokwiatowym) związujemy pędy. To zapobiegnie ich wyłamywaniu po obfitych opadach śniegu. Jeśli to możliwe, koronę dodatkowo owijamy agrowłókniną lub jutowym workiem.

6. Okryj przed słońcem

Niskie i płożące rośliny osłaniamy ciemnozieloną siatką cieniującą (tzw. dzianiną) wykonaną z folii PP. Gęsta tkanina (cieniująca 40-60%) chroni rośliny zimozielone przed nadmiernym nasłonecznieniem i mroźnym wiatrem.

15 sposobów na okrywanie roślin na zimę Fot. ©ARGOT, ©BILDLOVE, ©ARGOT/FOTOLIA

7. Chroń wysokie uprawy

Osłona na stelażu świetnie przyda się do ochrony wyższych roślin przed wiatrem, mrozem i słońcem. Gotowe zestawy można kupić w centrum ogrodniczym lub zbić stelaż z drewnianych listewek. Po opadach śniegu trzeba zbadać, czy tkanina się nie zapadła!

Agrowloknina rolka zimowa agrimpex
Agrowloknina rolka zimowa
Agrowłóknina zimowa przepuszcza powietrze i światło, ogranicza straty wody z roślin, a jednocześnie chroni przed niskimi temperaturami i zabezpiecza rośliny przed mroźnymi wiatrami. Wymiary: 1,6 m x 20 m.
Kup online

8. Chroń też niskie uprawy

Warzywniki, niskie rabaty i kwietniki można łatwo i szybko osłonić agrowłókniną. Żeby nie rozwiał jej wiatr, wystarczy przybić materiał na brzegach listewkami, a środek przywiązać sznurkiem (na krzyż).

9. Zwiąż iglaki

Związywanie kolumnowych i kielichowatych form iglastych roślin jest bardzo ważne, by zachowały pokrój nawet po opadach śniegu i silnych wiatrach. Śniegowe czapy na iglakach wyglądają pięknie, ale mogą powodować ich deformację.

15 sposobów na okrywanie roślin na zimę
Fot. ©YULYAO, ©VECTORASS, ©FRANCO NADALIN/FOTOLIA

10. Ustaw jutowe wigwamy

Tkaniny jutowe doskonale przepuszczają powietrze i wilgoć. Świetnie sprawdzają się do osłaniania krzewów i niewielkich drzewek. Można nimi owinąć roślinę lub na stelażu z drewnianych listewek rozbić ochronny "wigwam".

11. Wykorzystaj stroisz

Stroisz (gałązki drzew iglastych, które nie gubią igieł - np. świerkowe) świetnie nadaje się do osłaniania bylin i niskich krzewów. Zabezpieczy rośliny przed słońcem, wiatrem i ciężkim śniegiem, który mógłby powodować wyłamywanie delikatnych pędów.

12. Ochroń miejsce szczepienia

Słomiane chochoły możemy stosować do zabezpieczania podstawy pni drzewek owocowych, szczególnie tych szczepionych na podkładkach. Miejsce zrostu jest szczególnie narażone na przemarzanie, dlatego też wymaga dodatkowej ochrony.

15 sposobów na okrywanie roślin na zimę
Fot. ©RUCKSZIO, ©ARGOT/ Fotolia; Paweł Romanowski

13. Wykorzystaj maty

Płotek z maty wiklinowej lub słomianej stworzy osłonę drzewek, krzewów i roślin zimozielonych przed wiatrem i słońcem. Minusem mat jest ich krótkotrwałość i tendencja do gnicia. Po 2-3 sezonach można je wyrzucić na kompost.

14. Owiń zamiast malować

Niektóre drzewka owocowe (np. jabłonie, śliwy i czereśnie) potrzebują osłony przed słońcem, które powoduje ich nadmierne nagrzewanie, pękanie kory i groźne choroby. Zamiast malować białą farbą, można owinąć pień agrowłókniną.

15. Usyp kopczyk

Kopczyki z ziemi lub kompostu doskonale nadają się do obsypywania podstawy pnia różanych krzewów, ochrony miejsca okulizacji i bryły korzeniowej. Kopczyk powinien mieć 20-30 cm wysokości.

Zabezpieczanie roślin na zimę - kopczyk z ziemi
Fot. ©CHRISTINE KUCHEM/FOTOLIA

NATURALNA OCHRONA

Nie zapominajmy, że śnieg zapewni doskonałą okrywę przed zimnem, słońcem i wiatrem – nie strzepujmy go z roślin, które tego nie wymagają.

Rośliny pod delikatną śniegową pierzynką rzadko przemarzają, dlatego robi się niebezpiecznie, gdy zima jest mroźna ale bezśnieżna!

FILM: Jak zabezpieczyć rośliny przed zimą?

Źródło: Bricomarché z pasją - Youtube

 

BudujemyDom.pl

Źródło: magazyn Budujemy Dom 10/2018,
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Zdjęcie tytułowe: Borzywoj / Dreamstime oraz kolaż / Fotolia

Autor
15 sposobów na okrywanie roślin na zimę | Wybierz osłony!
15 sposobów na okrywanie roślin na zimę | Wybierz osłony!
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (55)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Dziadek Mróz

29-09-2021 07:51

Moje zdanie pewnie będzie niepopularne wśród ogrodników i czytelników tego portalu, ale... ja nie zabezpieczam przed mrozem żadnych roślin. Przyjąłem inną taktykę. Sadzę w ogrodzie tylko rodzime gatunki i te, które od lat rosną w Polsce i są doskonale przystosowane do mrozów. ...

Gość Anna

03-11-2020 12:00

Przeczytałam artykuł i postanowiłam wypróbować na swoje rośliny te agrowłókniny 50g (sposób 1.) z tym, że udało mi się znaleźć w internecie takie kaptury o tej grubości i rzeczywiście się sprawdziły, https://rolmarket.pl/product-pol-1517-Kaptur-ochronny-na-zime-38x50cm.html

Gość początkująca ogrodniczka ;)

26-11-2019 08:39

Jakoś nie pomyślałam, że różę można tak związać i ochronić przed śniegiem:) Dziękuję - pomocna rada. (aha, i nie znałam nazwy 'stroisze', choć jestem ich fanką;P). Idę 'zbroić" ogród!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl