Logo
Logo
152
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

15 sposobów na okrywanie roślin na zimę

Sezon ogrodniczy powoli się kończy i czas zacząć myśleć o nadchodzącej zimie. Spójrzmy zatem na nasz ogród i oceńmy, które rośliny mogą ucierpieć w trakcie mrozów. Podpowiadamy co okrywać, w jaki sposób i czym to robić, a również kiedy się za to zabrać.

 

Bezpieczne okrywanie roślin na zimę

Co?

Rośliny potrzebujące zabezpieczenia przed mrozem, to np. młode, niedawno posadzone, gatunki i odmiany wrażliwe (zwłaszcza zimozielone) i te pochodzące z cieplejszych rejonów świata. Potrzebują one ochrony nie tylko przed mrozem ale też wiatrem. Niektóre wręcz będą wymagały wykopania z ogrodu i przechowania w suchym i chłodnym, lecz bezmroźnym pomieszczeniu (byliny niezimujące w gruncie i rośliny egzotyczne).

Czym?

Do ochrony przed mrozem mamy do wyboru kilka różnych materiałów m.in.:

  • agrowłókninę,
  • siatkę cieniującą,
  • słomę,
  • tkaninę jutową,
  • stroisz,
  • korę sosnową,
  • suche liście.

Ważne jest aby materiały te pozwalały roślinom "oddychać" – nie wolno stosować folii i innych materiałów, które nie przepuszczają wody i powietrza. Rośliny nimi okryte znacznie później przejdą w okres spoczynku oraz będą narażone na ryzyko pojawienia się chorób, przegrzania, suszy lub gnicia. Folia bąbelkowa polecana jest tylko do zabezpieczania donic.

Kiedy?

Termin zakładania osłon nie jest sztywno określony. Warunkowany jest przebiegiem pogody, którą trzeba obserwować! Rośliny zabezpieczamy dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz przez kilka dni będzie utrzymywać się poniżej zera – t.j. do -5°C (zazwyczaj w połowie listopada). Wierzchnia warstwa ziemi będzie lekko zmarznięta, a większość roślin przejdzie już w okres zimowego spoczynku. Rośliny lekko się zahartują i dopiero wtedy będą potrzebować okrycia, a nie przed nadejściem mrozów! 

Osłon przeciw mrozom nie wolno zakładać na rośliny zbyt wcześnie – może to spowodować wznowienie wegetacji przez roślinę, co tylko ją osłabi na czas zimy.

Okrycie luzujemy, a nawet całkowicie zdejmujemy, gdy nadejdzie ocieplenie, następnie ponownie zawijamy, gdy spodziewane są mrozy.

Można je zdjąć dopiero wtedy, gdy ustąpią ostatnie mrozy i dodatnia temperatura będzie utrzymywać się kilka dni. Zwykle przypada to na przełom marca i kwietnia. Kopczyki rozgarniamy nieco później, kiedy minie ryzyko ostatnich wiosennych przymrozków.

15 pomysłów na zimowe okrycia

15 sposobów na okrywanie roślin na zimę
Fot. M. Palczynska, ©7MONARDA, ©ALINA G/Fotolia

1. Biała agrówłóknina

Agrowłóknina stosowana do zabezpieczania roślin przed mrozem, to materiał grubości 50 g/m² (tzw. agrowłókina zimowa) to najpopularniejszy i najlepszy materiał do ochrony zimowej w ogrodzie. Jest wszechstronnie stosowana do zawijania i okrywania wielu roślin ogrodowych. Dodatkowo jest stosunkowo tania i twarda – można ją stosować przez wiele lat.

2. Zabezpiecz donice

Rośliny rosnące w donicach są bardziej narażone na mróz. Część nadziemną owijamy agrowłókniną i związujemy sznurkiem, by się nie rozwinęła. System korzeniowy, choć spoczywa w donicy, wymaga dodatkowej osłony styropianem (także od spodu).

3. Okryj wysokie krzewy

Krzewy owijamy kilkakrotnie i szczelnie agrowłókniną, następnie związujemy na górze sznurkiem. Można go rozwiązać na przedwiośniu, by sprawdzić kondycję zimujących roślin. Przy podstawie usypujemy kopczyk z ziemi lub kory, który zabezpieczy korzenie.

15 sposobów na okrywanie roślin na zimę
Fot. ©ARGOT, ©BILDLOVE, ©7MONARDA/Fotolia

4. Wykorzystaj liście

Opadłe liście i patyki nie muszą trafić na śmietnik. Jeżeli są suche i pozbawione chorób, doskonale nadadzą się do ochrony niskich roślin okrywowych oraz miejsc sadzenia bulw, cebulek i kłączy wrażliwych na zimno. Liśćmi nie powinno się przykrywać roślin zimozielonych.

5. Zwiąż pędy

Bujnym różom (szczególnie pnącym, parkowym i wielkokwiatowym) związujemy pędy. To zapobiegnie ich wyłamywaniu po obfitych opadach śniegu. Jeśli to możliwe, koronę dodatkowo owijamy agrowłókniną lub jutowym workiem.

6. Okryj przed słońcem

Niskie i płożące rośliny osłaniamy ciemnozieloną siatką cieniującą (tzw. dzianiną) wykonaną z folii PP. Gęsta tkanina (cieniująca 40-60%) chroni rośliny zimozielone przed nadmiernym nasłonecznieniem i mroźnym wiatrem.

15 sposobów na okrywanie roślin na zimęFot. ©ARGOT, ©BILDLOVE, ©ARGOT/FOTOLIA

7. Chroń wysokie uprawy

Osłona na stelażu świetnie przyda się do ochrony wyższych roślin przed wiatrem, mrozem i słońcem. Gotowe zestawy można kupić w centrum ogrodniczym lub zbić stelaż z drewnianych listewek. Po opadach śniegu trzeba zbadać, czy tkanina się nie zapadła!

8. Chroń też niskie uprawy

Warzywniki, niskie rabaty i kwietniki można łatwo i szybko osłonić agrowłókniną. Żeby nie rozwiał jej wiatr, wystarczy przybić materiał na brzegach listewkami, a środek przywiązać sznurkiem (na krzyż).

9. Zwiąż iglaki

Związywanie kolumnowych i kielichowatych form iglastych roślin jest bardzo ważne, by zachowały pokrój nawet po opadach śniegu i silnych wiatrach. Śniegowe czapy na iglakach wyglądają pięknie, ale mogą powodować ich deformację.

15 sposobów na okrywanie roślin na zimę
Fot. ©YULYAO, ©VECTORASS, ©FRANCO NADALIN/FOTOLIA

10. Ustaw jutowe wigwamy

Tkaniny jutowe doskonale przepuszczają powietrze i wilgoć. Świetnie sprawdzają się do osłaniania krzewów i niewielkich drzewek. Można nimi owinąć roślinę lub na stelażu z drewnianych listewek rozbić ochronny "wigwam".

11. Wykorzystaj stroisz

Stroisz (gałązki drzew iglastych, które nie gubią igieł - np. świerkowe) świetnie nadaje się do osłaniania bylin i niskich krzewów. Zabezpieczy rośliny przed słońcem, wiatrem i ciężkim śniegiem, który mógłby powodować wyłamywanie delikatnych pędów.

12. Ochroń miejsce szczepienia

Słomiane chochoły możemy stosować do zabezpieczania podstawy pni drzewek owocowych, szczególnie tych szczepionych na podkładkach. Miejsce zrostu jest szczególnie narażone na przemarzanie, dlatego też wymaga dodatkowej ochrony.

15 sposobów na okrywanie roślin na zimę
Fot. ©RUCKSZIO, ©ARGOT/ Fotolia; Paweł Romanowski

13. Wykorzystaj maty

Płotek z maty wiklinowej lub słomianej stworzy osłonę drzewek, krzewów i roślin zimozielonych przed wiatrem i słońcem. Minusem mat jest ich krótkotrwałość i tendencja do gnicia. Po 2-3 sezonach można je wyrzucić na kompost.

14. Owiń zamiast malować

Niektóre drzewka owocowe (np. jabłonie, śliwy i czereśnie) potrzebują osłony przed słońcem, które powoduje ich nadmierne nagrzewanie, pękanie kory i groźne choroby. Zamiast malować białą farbą, można owinąć pień agrowłókniną.

15. Usyp kopczyk

Kopczyki z ziemi lub kompostu doskonale nadają się do obsypywania podstawy pnia różanych krzewów, ochrony miejsca okulizacji i bryły korzeniowej. Kopczyk powinien mieć 20-30 cm wysokości.

Zabezpieczanie roślin na zimę - kopczyk z ziemi
Fot. ©CHRISTINE KUCHEM/FOTOLIA

NATURALNA OCHRONA

Nie zapominajmy, że śnieg zapewni doskonałą okrywę przed zimnem, słońcem i wiatrem – nie strzepujmy go z roślin, które tego nie wymagają.

Rośliny pod delikatną śniegową pierzynką rzadko przemarzają, dlatego robi się niebezpiecznie, gdy zima jest mroźna ale bezśnieżna!

BudujemyDom.pl

Źródło: magazyn Budujemy Dom 10/2018,
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Warto przeczytać

Komentarze

Gość Anna

03-11-2020 12:00

Przeczytałam artykuł i postanowiłam wypróbować na swoje rośliny te agrowłókniny 50g (sposób 1.) z tym, że udało mi się znaleźć w internecie takie kaptury o tej grubości i rzeczywiście się sprawdziły, https://rolmarket.pl/product-pol-1517-Kaptur-ochronny-na-zime-38x50cm.html

Gość początkująca ogrodniczka ;)

26-11-2019 08:39

Jakoś nie pomyślałam, że różę można tak związać i ochronić przed śniegiem:) Dziękuję - pomocna rada. (aha, i nie znałam nazwy 'stroisze', choć jestem ich fanką;P). Idę 'zbroić" ogród!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego – roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
 
Twoja strona ogrodu