Czym jest stroisz? Z czego go zrobić?
Stroisz to nic innego, jak przycięte gałęzie drzew i krzewów iglastych, głównie świerkowych. Najlepiej, gdy pochodzą z gatunków o długo utrzymujących się igłach, jak jodła, i tych o gęstych igłach, jak świerk, chociaż swoją rolę spełnią też gałęzie z innych drzew i krzewów. Stroiszem należy luźno okryć nadziemne części roślin, można użyć kilku warstw. Jest to okrycie trwałe i przepuszczające powietrze, a jednocześnie chroniące przed mrozem, wiatrem oraz silnymi promieniami słońca i nielubiane przez gryzonie szukające schronienia.
Co i jak warto okrywać stroiszem?
Stroisz sprawdza się do okrywania wszystkich wrażliwych roślin, w tym zimozielonych. Najczęściej wykorzystywany jest przy niskich bylinach, roślinach cebulowych zimujących w gruncie, a także u podstawy pni młodych drzew oraz zabezpieczaniu róż.
Należy pamiętać, by okrywać rośliny dopiero po kilku dniach ujemnych temperatur, gdy ziemia jest przemarznięta. Tymczasem na wiosnę gałęzie można przeznaczyć na kompost.
W przypadku stroiszu ważne jest, by pozyskiwać go z legalnych źródeł, czyli z własnego ogrodu lub nadleśnictwa, nie zaś u sprzedawców, którzy nie mają asygnaty wystawionej przez Lasy Państwowe, która jest potwierdzeniem, że stroisz pochodzi ze specjalnych upraw lub zabiegów pielęgnacyjnych w lasach!
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: annafrby / Depositphotos
G.T.