Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
20
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Kopczyki do ochrony korzeni przed mrozem

Jesień to czas prac porządkowych w ogrodzie i przygotowywania roślin na nadchodzącą zimą. Jednym z ważniejszych zabiegów jest ochrona przed mrozem. W tym celu warto usypywać kopczyki wokół rośliny, co zapobiegnie szybkim i silnym spadkom temperatury podłoża i uchroni podstawę rośliny, korę oraz korzenie przed przemarznięciem, które może znacznie osłabić roślinę lub doprowadzić do jej obumarcia. Kiedy i z czego robić kopczyki do ochrony roślin przed mrozem?

 

Które rośliny wymagają kopczykowania?

Przed mrozami należy chronić wszystkie rośliny, które nie są mrozoodporne, a więc dotyczy to przede wszystkim drzew i krzewów z cieplejszych regionów świata. Ochronę warto zapewnić również młodszym okazom, które nie zdążyły stworzyć silnego systemu korzeniowego i przez to są mniej odporne na mróz.

Kopczykowanie doskonale sprawdza się w przypadku ochrony przez mrozem korzeni młodych roślin po posadzeniu oraz róż, drzewek owocowychdrzewek i krzewów liściastych, iglaków i roślin zimozielonych oraz cebulek kwiatowych, które są wrażliwe na mrozy - np. lilie.

Jak wygląda i z czego zrobić kopczyk?

Kopczyk usypany wokół podstawy rośliny powinien mieć około 30 cm wysokości, a do jego stworzenia można wykorzystać wiele materiałów takich jak:
torf – doskonale sprawdzi się podłoże z worka, ale pamiętaj, by wykorzystać je tylko do pielęgnacji roślin kwaśnolubnych;
kompost – dbając, aby kompost był dobrze rozłożony, by nie znalazły się w nim części roślin zaatakowanych przez choroby;
trociny –  ale trzeba dodatkowo je zabezpieczyć przed wiatrem, aby ich nie rozwiał;
liście – które powinny być zabezpieczone przed rozsypaniem i dobrze wysuszone, aby nie gniły;
kora – najlepiej sosnowa, która stopniowo się rozkładając, dodatkowo użyźni i zakwasi podłoże;
ziemia – lekka, najlepiej zmieszana z torfem lub kompostem, by poprawić warunki powietrzne.

Kiedy usypać kopczyk, a kiedy go zlikwidować?

Czas tworzenia kopczyków jest bardzo ważny, a zbyt szybkie jego wykonanie sprawia, że roślina nie podlega hartowaniu, a więc nie staje się coraz bardziej odporna na mróz. Zazwyczaj kopczyki tworzy się w okolicach listopada i grudnia, jednak zależy to od pogody. Najlepszym momentem jest czas, gdy temperatury spadają do 0 stopni.

Kopczyk należy zlikwidować wraz z ustaniem przymrozków i pojawieniem się temperatur powyżej 0 stopni, a na roślinach pojawiają się pąki. Najlepiej obserwować zarówno rośliny, jak i pogody długoterminowe. W praktyce kopczyki zazwyczaj likwiduje się w marcu lub kwietniu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: thefutureis / Depositphotos
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu