Które rośliny wymagają kopczykowania?
Przed mrozami należy chronić wszystkie rośliny, które nie są mrozoodporne, a więc dotyczy to przede wszystkim drzew i krzewów z cieplejszych regionów świata. Ochronę warto zapewnić również młodszym okazom, które nie zdążyły stworzyć silnego systemu korzeniowego i przez to są mniej odporne na mróz.
Kopczykowanie doskonale sprawdza się w przypadku ochrony przez mrozem korzeni młodych roślin po posadzeniu oraz róż, drzewek owocowych, drzewek i krzewów liściastych, iglaków i roślin zimozielonych oraz cebulek kwiatowych, które są wrażliwe na mrozy – np. lilie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak wygląda i z czego zrobić kopczyk?
Kopczyk usypany wokół podstawy rośliny powinien mieć około 30 cm wysokości, a do jego stworzenia można wykorzystać wiele materiałów takich jak:
- torf – doskonale sprawdzi się podłoże z worka, ale pamiętaj, by wykorzystać je tylko do pielęgnacji roślin kwaśnolubnych;
- kompost – dbając, aby kompost był dobrze rozłożony, by nie znalazły się w nim części roślin zaatakowanych przez choroby;
- trociny – ale trzeba dodatkowo je zabezpieczyć przed wiatrem, aby ich nie rozwiał;
- liście – które powinny być zabezpieczone przed rozsypaniem i dobrze wysuszone, aby nie gniły;
- kora – najlepiej sosnowa, która stopniowo się rozkładając, dodatkowo użyźni i zakwasi podłoże;
- ziemia – lekka, najlepiej zmieszana z torfem lub kompostem, by poprawić warunki powietrzne.
Kiedy usypać kopczyk, a kiedy go zlikwidować?
Czas tworzenia kopczyków jest bardzo ważny, a zbyt szybkie jego wykonanie sprawia, że roślina nie podlega hartowaniu, a więc nie staje się coraz bardziej odporna na mróz. Zazwyczaj kopczyki tworzy się w okolicach listopada i grudnia, jednak zależy to od pogody. Najlepszym momentem jest czas, gdy temperatury spadają do 0ºC.
Kopczyk należy zlikwidować wraz z ustaniem przymrozków i pojawieniem się temperatur powyżej 0°C, a na roślinach pojawiają się pąki. Najlepiej obserwować zarówno rośliny, jak i pogody długoterminowe. W praktyce kopczyki zazwyczaj likwiduje się w marcu lub kwietniu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: thefutureis / Depositphotos
G.T.