Logo
Logo

Kopczyki do ochrony korzeni przed mrozem | Kiedy, jak i z czego usypywać?

Jesień to czas prac porządkowych w ogrodzie i przygotowywania roślin na nadchodzącą zimą. Jednym z ważniejszych zabiegów jest ochrona przed mrozem. W tym celu warto usypywać kopczyki wokół rośliny, co zapobiegnie szybkim i silnym spadkom temperatury podłoża i uchroni podstawę rośliny, korę oraz korzenie przed przemarznięciem, które może znacznie osłabić roślinę lub doprowadzić do jej obumarcia. Kiedy i z czego robić kopczyki do ochrony roślin przed mrozem?

Spis treści
Rośliny wymagające kopczykowania jesienią Czym i jak kopczykować rośliny? Przy jakiej temperaturze kopczykować?

Które rośliny wymagają kopczykowania?

Przed mrozami należy chronić wszystkie rośliny, które nie są mrozoodporne, a więc dotyczy to przede wszystkim drzew i krzewów z cieplejszych regionów świata. Ochronę warto zapewnić również młodszym okazom, które nie zdążyły stworzyć silnego systemu korzeniowego i przez to są mniej odporne na mróz.

Kopczykowanie doskonale sprawdza się w przypadku ochrony przez mrozem korzeni młodych roślin po posadzeniu oraz róż, drzewek owocowychdrzewek i krzewów liściastych, iglaków i roślin zimozielonych oraz cebulek kwiatowych, które są wrażliwe na mrozy – np. lilie.

Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
Przeczytaj także
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!

Jak wygląda i z czego zrobić kopczyk?

Kopczyk usypany wokół podstawy rośliny powinien mieć około 30 cm wysokości, a do jego stworzenia można wykorzystać wiele materiałów takich jak:

  • torf – doskonale sprawdzi się podłoże z worka, ale pamiętaj, by wykorzystać je tylko do pielęgnacji roślin kwaśnolubnych;
  • kompost – dbając, aby kompost był dobrze rozłożony, by nie znalazły się w nim części roślin zaatakowanych przez choroby;
  • trociny –  ale trzeba dodatkowo je zabezpieczyć przed wiatrem, aby ich nie rozwiał;
  • liście – które powinny być zabezpieczone przed rozsypaniem i dobrze wysuszone, aby nie gniły;
  • kora – najlepiej sosnowa, która stopniowo się rozkładając, dodatkowo użyźni i zakwasi podłoże;
  • ziemia – lekka, najlepiej zmieszana z torfem lub kompostem, by poprawić warunki powietrzne.

Kiedy usypać kopczyk, a kiedy go zlikwidować?

Czas tworzenia kopczyków jest bardzo ważny, a zbyt szybkie jego wykonanie sprawia, że roślina nie podlega hartowaniu, a więc nie staje się coraz bardziej odporna na mróz. Zazwyczaj kopczyki tworzy się w okolicach listopada i grudnia, jednak zależy to od pogody. Najlepszym momentem jest czas, gdy temperatury spadają do 0ºC.

Kopczyk należy zlikwidować wraz z ustaniem przymrozków i pojawieniem się temperatur powyżej 0°C, a na roślinach pojawiają się pąki. Najlepiej obserwować zarówno rośliny, jak i pogody długoterminowe. W praktyce kopczyki zazwyczaj likwiduje się w marcu lub kwietniu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: thefutureis / Depositphotos
G.T.

Autor
Kopczyki do ochrony korzeni przed mrozem | Kiedy, jak i z czego usypywać?
Kopczyki do ochrony korzeni przed mrozem | Kiedy, jak i z czego usypywać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)