Logo
Logo
20
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Kopczyki do ochrony korzeni przed mrozem

Jesień to czas prac porządkowych w ogrodzie i przygotowywania roślin na nadchodzącą zimą. Jednym z ważniejszych zabiegów jest ochrona przed mrozem. W tym celu warto usypywać kopczyki wokół rośliny, co zapobiegnie szybkim i silnym spadkom temperatury podłoża i uchroni podstawę rośliny, korę oraz korzenie przed przemarznięciem, które może znacznie osłabić roślinę lub doprowadzić do jej obumarcia. Kiedy i z czego robić kopczyki do ochrony roślin przed mrozem?

 

Które rośliny wymagają kopczykowania?

Przed mrozami należy chronić wszystkie rośliny, które nie są mrozoodporne, a więc dotyczy to przede wszystkim drzew i krzewów z cieplejszych regionów świata. Ochronę warto zapewnić również młodszym okazom, które nie zdążyły stworzyć silnego systemu korzeniowego i przez to są mniej odporne na mróz.

Kopczykowanie doskonale sprawdza się w przypadku ochrony przez mrozem korzeni młodych roślin po posadzeniu oraz róż, drzewek owocowychdrzewek i krzewów liściastych, iglaków i roślin zimozielonych oraz cebulek kwiatowych, które są wrażliwe na mrozy - np. lilie.

Jak wygląda i z czego zrobić kopczyk?

Kopczyk usypany wokół podstawy rośliny powinien mieć około 30 cm wysokości, a do jego stworzenia można wykorzystać wiele materiałów takich jak:
torf – doskonale sprawdzi się podłoże z worka, ale pamiętaj, by wykorzystać je tylko do pielęgnacji roślin kwaśnolubnych;
kompost – dbając, aby kompost był dobrze rozłożony, by nie znalazły się w nim części roślin zaatakowanych przez choroby;
trociny –  ale trzeba dodatkowo je zabezpieczyć przed wiatrem, aby ich nie rozwiał;
liście – które powinny być zabezpieczone przed rozsypaniem i dobrze wysuszone, aby nie gniły;
kora – najlepiej sosnowa, która stopniowo się rozkładając, dodatkowo użyźni i zakwasi podłoże;
ziemia – lekka, najlepiej zmieszana z torfem lub kompostem, by poprawić warunki powietrzne.

Kiedy usypać kopczyk, a kiedy go zlikwidować?

Czas tworzenia kopczyków jest bardzo ważny, a zbyt szybkie jego wykonanie sprawia, że roślina nie podlega hartowaniu, a więc nie staje się coraz bardziej odporna na mróz. Zazwyczaj kopczyki tworzy się w okolicach listopada i grudnia, jednak zależy to od pogody. Najlepszym momentem jest czas, gdy temperatury spadają do 0 stopni.

Kopczyk należy zlikwidować wraz z ustaniem przymrozków i pojawieniem się temperatur powyżej 0 stopni, a na roślinach pojawiają się pąki. Najlepiej obserwować zarówno rośliny, jak i pogody długoterminowe. W praktyce kopczyki zazwyczaj likwiduje się w marcu lub kwietniu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: thefutureis / Depositphotos
G.T.

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)Zobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu