Logo
Logo

Grudzień w ogrodzie – co robić? | Lista prac do zrobienia

Prac pielęgnacyjnych w ogrodzie jest niewiele. Polegają one głównie na ochronie roślin przez mrozem i śniegiem. Pamiętajmy, że śnieg zabezpiecza wiele roślin przed mrozem, niczym ciepła kołdra, osłania je przed wysuszającym, mroźnym wiatrem. Krótkie dni w oczekiwaniu do wiosny warto sobie ubarwić kupując kolorowe poinsecje i kwitnące rośliny cebulowe uprawiane w doniczkach. Dowiedz się, co jeszcze zrobić w domu i ogrodzie w grudniu.

Spis treści
Jak dbać o rośliny ozdobne w grudniu? Co zrobić w sadzie i warzywniku w grudniu? Co trzeba zrobić na trawniku w grudniu? Jak dbać o oczko wodne w grudniu? Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w grudniu? Co zrobić w pozostałych miesiącach?

Co zrobić w ogrodzie w grudniu?

Rośliny ozdobne

  • Obwiązujemy sznurkiem kolumnowe odmiany roślin iglastych, aby ciężki śnieg nie odkształcił lub nie wyłamał ich gałęzi. Śnieg strząsamy z pędów, póki jest lekki i puszysty.
  • Jeśli temperatura utrzymuje się poniżej 0°C i zapowiadane są mrozy, osłaniamy wrażliwe gatunki roślin chochołami ze słomy lub agrowłókniną.
  • Kopczykujemy róże.
  • Uzupełniamy warstwę ściółki na rabatach, na których rosną wrażliwe na mróz gatunki bylin i krzewów.
  • Jeśli nie zrobiliśmy tego w listopadzie, pojemniki z roślinami wieloletnimi grupujemy w zacisznym miejscu, np. przy ścianie budynku. Ustawiamy je na styropianie, podlewamy i osłaniamy.
  • Pamiętajmy o podlewaniu roślin zimozielonych oraz iglastych w czasie odwilży. Zdarza się, że gatunki nie przeżywają zimy z powodu tzw. suszy fizjologicznej, a nie z powodu zbyt niskich temperatur. Najwięcej wody rośliny tracą podczas słonecznych dni i mroźnej, wietrznej pogody.
  • Jeśli temperatura utrzymuje się poniżej 0°C lub spadnie śnieg zaczynamy dokarmianie ptaków. Do karmników najlepiej wsypywać specjalne mieszanki nasion dla ptaków zimujących (można je kupić w sklepach zoologicznych), niełuskane nasiona słonecznika, orzechy, nasiona dyni oraz zawieszać kule z nasionami, słoninę czy jabłka. Nie karmimy ptaków pieczywem, ani jedzeniem lub pokarmem zawierającym sól.
  • W pojemnikach na tarasach, balkonach i przy wejściu do domu ustawiamy bożonarodzeniowe dekoracje wykorzystując gałązki świerku, jodły, sosny, ostrokrzewu lub innych gatunków zimozielonych, gałązki roślin z owocami, kwiatostany traw ozdobnych, szyszki i ozdoby choinkowe. Na drzewach i krzewach zawieszamy lampki (tylko te przeznaczone do użycia na zewnątrz).

√ Dowiedz się więcej o uprawie roślin ozdobnych

Fot. Stars for Europe, Miroslav Sárkozy, kasiaczernik, paty45200, Suomi, PatrycjaT, M W/Pixabay

Rośliny użytkowe

  • Ścinamy fragmenty pędów roślin owocowych, aby przeznaczyć je na zrazy do szczepienia wiosną. Sprawdzajmy, czy pędy są zdrowe. Umieszczamy je w skrzynkach z piaszczystym podłożem i chowamy do zimnej piwnicy. Nie zapominajmy o oznaczeniu gatunków roślin.
  • W drugiej połowie grudnia bielimy konary i pnie drzew owocowych, aby zabezpieczyć korę przed pękaniem. Pnie i konary pokrywa się tzw. mlekiem wapiennym, czyli wodnym roztworem wapna. Kora niezabezpieczonych roślin może pękać pod wpływem zmian temperatury pomiędzy dniem a nocą. Bielenie powtarzamy, w razie konieczności, na przełomie stycznia i lutego.
  • Zabezpieczamy pnie młodych drzewem owocowych przed zwierzętami zakładając na pnie (do wysokości ok. 60 cm) ochronne opaski.
  • Okrywamy słomą grządki z truskawkami i poziomkami.
  • Przeglądamy korony drzew owocowych i usuwamy tzw. mumie, które mogą stać się źródłem chorób wiosną.
  • Jeśli utrzymuje się dodatnia temperatura, wysiewamy do gruntu nasiona warzyw na wczesne plony: kopru, marchwi, pasternaku i pietruszki.

√ Dowiedz się więcej o uprawie warzyw i owoców

Trawnik

  • Po opadach śniegu pamiętajmy, by nie udeptywać murawy, aby nie doprowadzić do powstania skorupy lodowej na jej powierzchni.

√ Dowiedz się więcej o zakładaniu i pielęgnacji trawnika

Oczko wodne

  • Warto pomyśleć o zamontowaniu tzw. sztucznego przerębla, aby nie dopuścić do całkowitego zamarznięcia zbiornika wodnego, szczególnie jeśli na na tyle głęboki, że zimują w nim ryby.

√ Dowiedz się więcej o oczkach wodnych

Rośliny doniczkowe

  • Utrzymujemy w stanie spoczynku kaktusy i sukulenty. Nie podlewamy ich i nie nawozimy. Trzymamy w chłodnym, zacienionym pomieszczeniu.
  • Nie nawozimy większości roślin; zasilamy jedynie okazy kwitnące, takie jak np. storczyki.
  • Zraszamy liście roślin ozdobnych z liści (bluszczu, paprotki, maranty), jeśli stoją w suchym i ciepłym pomieszczeniu.
  • 12 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Gwiazdy Betlejemskiej. Kupujemy więc sadzonki poinsecji, aby stworzyć w domu bożonarodzeniowy nastrój. W sprzedaży jest coraz większy wybór ciekawych odmian o czerwonych, łososiowych, żółtych, białych, różowych, a nawet nakrapianych przylistkach. Pamiętajmy, żeby zabezpieczyć dobrze sadzonki podczas transportu. Rośliny nie znoszą zimna i przeciągów. Stawiamy je daleko od źródeł ciepła, w miejscu nie narażonym na przeciągi i podlewamy mniej więcej dwa razy w tygodniu nie dopuszczając do zalania korzeni, ani do przesuszenia podłoża. Ustawiamy je w tradycyjnych osłonkach lub wykorzystujemy do zrobienia wieńca adwentowego, dekoracji na stół lub kalendarza adwentowego.
  • Kupujemy podpędzone przez producentów rośliny cebulowe i stawiamy je w pomieszczeniach z dala od grzejników, w jasnym pomieszczeniu. Podlewamy regularnie. Po przekwitnięciu kwiaty narcyzów, hiacyntów, szafirków i tulipanów ścinamy. Ograniczamy podlewanie i pozwalamy uschnąć liściom. Przechowujemy cebule do jesieni – w tym terminie sadzimy je na ogrodowych rabatach.
  • Pod koniec miesiąca kupujemy drzewko przeznaczone na bożonarodzeniową choinkę. Przy zakupie zwracajmy uwagę na barwę igieł (powinna być intensywna, żywozielona lub srebrzystoszara w przypadku srebrnych odmian). Pędy rośliny powinny być gęste. Jeśli mamy zamiar ustawić cięte drzewko w stojaku z pojemnikiem na wodę, skróćmy pień od dołu o kilka centymetrów i regularnie je podlewajmy.

√ Dowiedz się więcej o uprawie roślin doniczkowych w domu i na balkonie


Tekst: Małgorzata Wójcik,
zdjęcia tytułowe: Raimond Klavins/Unsplash ed., lenalindell20/Pixabay

Dowiedz się, co robić w pozostałych miesiącach

 

Autor
Grudzień w ogrodzie – co robić? | Lista prac do zrobienia
Grudzień w ogrodzie – co robić? | Lista prac do zrobienia
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_prace_ogrodowe
NAJNOWSZE TREŚCI