Karma dla ptaków w ogrodzie | Jakie ziarna są najlepsze? Przewodnik po zdrowym dokarmianiu

Zima to wyzwanie dla dzikich ptaków w Twoim ogrodzie. Czy wiesz, jak im pomóc przetrwać ten trudny czas? Odkryj sekrety efektywnego dokarmiania, które przyciągnie kolorowe gatunki do Twojej ptasiej stołówki. Dowiedz się, jakie nasiona, owoce i inne pokarmy są najlepsze dla Twoich pierzastych gości. Przygotuj się na zimę, tworząc bezpieczne i odżywcze środowisko dla skrzydlatych przyjaciół, którzy odwdzięczą się swoją obecnością i radosnym śpiewem!

Posłuchaj
00:00
76
Spis treści
Jaka powinna być dobra karma dla ptaków? W jakim terminie rozpocząć karmienie ptaków? Gdzie powinno się montować karmniki?

Zima to trudny czas dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Ptaki mogą mieć trudności w samodzielnym znalezieniu pokarmu. Czasem trzeba im w tym pomóc, zwłaszcza, gdy zima jest mroźna i śnieżna. Odpowiednia karma pomoże im przetrwać trudny czas. 

Czy wiesz, że dokarmianie ptaków zimą nie tylko pomaga im przetrwać, ale również przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności w Twoim ogrodzie?

Jak karma dla ptaków?

Karma dla ptaków powinna obfitować w nasiona oleiste oraz ziarna zbóż, orzechy, a nawet owoce i warzywa. Wykładając odpowiedni i różnorodny pokarm zwabimy do ptasiej stołówki wiele kolorowych gatunków ptaków, które w zamian za obfity poczęstunek zimą, w sezonie odwdzięczą się częstymi wizytami i pomocą w likwidowaniu owadzich szkodników w akompaniamencie radosnych treli.

zimowe dokarmianie ptaków fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com zimowe dokarmianie ptaków fot. Hans Benn - Pixabay.com
zimowe dokarmianie ptaków fot. MrsBrown - Pixabay.com zimowe dokarmianie ptaków fot. Oldiefan - Pixabay.com
zimowe dokarmianie ptaków fot. Martine Terragno - Pixabay.com zimowe dokarmianie ptaków fot. jLasWilson - Pixabay.com
zimowe owoce dla ptaków fot. klimkin - Pixabay.com zimowe owoce dla ptaków fot. Johann van der Geest - Pixabay.com

Nasiona słonecznika (zarówno łuskane, jak i niełuskane) to przysmak dla sikorek, dzwońców, mazurków, kowalików, czyży i trznadli, za to ziarna zbóż (proso, pszenica, owies) przywabi wróble, mazurki, zięby, dzwońce i wiele innych. Można także ugotować kaszę (np. pęczak lub gryczaną). Dobre też będą orzechy (głównie laskowe), owoce (np. jabłka, rodzynki), gotowane warzywa (to świetny pokarm dla kaczek i łabędzi) oraz słonina (nie może być solona!) za którą przepadają sikorki, kowaliki, dzięcioły i różne ptaki krukowate.

Taki pokarm będzie pożywny, pełen substancji odżywczych i dostarczy energii ptakom nawet w największe mrozy. Nie powinno się dawać ptakom chleba, gdyż szybko namięka i pleśnieje, co może powodować groźne choroby. Doskonałym pokarmem dla ptaków są także owoce z ogrodowych drzew i krzewów – np. jarzębina, kalina, aronia, ognik, czarny bez, głóg, dzika róża i wiele innych. Warto je posadzić w ogrodzie, by zimową porą cieszyć się kolorami ich owoców i urozmaicić dietę naszych skrzydlatych łakomczuchów.

Zimą najważniejsze źródło pożywienia dla ptaków stanowią naturalne zasoby pokarmowe, z których w każdej chwili można skorzystać i dzięki nim przetrwać krytyczną porę. Dlatego ogromnie ważne jest zachowanie możliwie wielu enklaw przyrody!

To się przyda
Budka lęgowa dla ptaków
Budka lęgowa dla ptaków
Pokarm Dla Ptaków, słonecznik czarny – 5 kg
Pokarm Dla Ptaków, słonecznik czarny – 5 kg
Drewniany karmnik dla ptaków z metalowym uchwytem
Drewniany karmnik dla ptaków z metalowym uchwytem
Zimowa mieszanka pokarmowa dla ptaków  śpiewających, jednoroczna Kiepenkerl
Zimowa mieszanka pokarmowa dla ptaków śpiewających, jednoroczna Kiepenkerl

Kiedy karmić?

Dokarmianie najlepiej rozpocząć już późną jesienią, jeszcze przed pierwszymi intensywnymi opadami śniegu. Początkowe porcje pokarmu powinny być niewielkie, by nie zniechęcić ptaków do samodzielnego poszukiwania, a tylko zachęcić do odwiedzenia naszego karmnika. Wraz ze zmianą pogody porcje pokarmu powinny być coraz większe, by ptaki częściej mogły znaleźć w nim pożywienie. W ten sposób przyzwyczają się do nowego i pewnego źródła pożywienia. Jeśli więc zdecydujemy się na dokarmianie, powinno być ono regularne – począwszy od późnej jesieni, a skończywszy na wczesnej wiośnie, gdy roztopi się już pokrywa śnieżna i pojawią pierwsze owady (t.j. do końca marca, a czasem nawet do połowy kwietnia).

karmnik dla ptaków fot. Corinna Schenk - Pixabay.com

Gdzie ustawić karmnik?

Karmnik powinien być usytuowany w miejscu bezpiecznym dla ptaków, najlepiej na podwyższeniu (minimum 1,5 m), tak by dostępu do niego nie miały psy i koty. Lepiej zbić z kilku desek prosty domek samemu, gdyż kupne karmniki, choć wyglądają dekoracyjnie, to są często zbyt małe i źle skonstruowane. Domek powinien mieć daszek chroniący pokarm przed deszczem oraz podłogę, która łatwo można oczyścić. Powinien być regularnie oczyszczany z zalegających resztek jedzenia i odchodów.

Źródło OTOP, zdjęcia w tekście: Pixabay, zdjęcie tytułowe: kichigin19 / Fotolia


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy