Co zrobić w ogrodzie w październiku?
Wielkimi krokami nadchodzi jesień. W październiku drzewa i krzewy liściaste zaczynają mienić się niezwykłymi kolorami – toną w żółci, czerwieni, fioletach... Kwitną ostatnie jesienne kwiaty – marcinki, rozchodniki, wrzosy i chryzantemy. To ostatnie chwile na sadzenie drzew, krzewów i bylin oraz wiosennych roślin cebulowych. Pora na jesienne porządki i przygotowanie ogrodu do zimy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić w ogrodzie w październiku.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak dbać o rabaty kwiatowe i inne rośliny ozdobne w październiku?
- Odchwaszczamy i w razie potrzeby podlewamy rośliny. Nie zapominajmy o gatunkach iglastych i zimozielonych, a także o okazach uprawianych w pojemnikach.
- W drugiej połowie miesiąca można sadzić drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem. Kupując sadzonki zwracajmy uwagę na ich wygląd. Nie mogą mieć uszkodzonej kory, pędów i pnia, ani przesuszonych korzeni. Zwróćmy uwagę na to, czy pąki nie zaczynają się rozwijać (np. wskutek przechowywania sadzonek w zbyt ciepłym pomieszczeniu). Roślina powinna być w okresie spoczynku, nie może kwitnąć i mieć rozwiniętych liści. Kupione rośliny sadźmy możliwie najszybciej po przywiezieniu do domu.
- Przez cały miesiąc sadzimy rośliny wieloletnie uprawiane w pojemnikach (byliny, krzewy, drzewa i pnącza). Wybieramy dla nich odpowiednie do gatunku stanowisko i podłoże. Starajmy się nie kupować roślin pod wpływem chwili. Pamiętajmy, aby dobrać je pod względem urody i wymagań do istniejących już kompozycji.
- Po pierwszych przymrozkach wykopujemy byliny nie zimujące w gruncie (m.in. dalie, mieczyki, pacioreczniki, montbrecje, ismeny, tygrysówki).
- Sadzimy cebule roślin kwitnących wiosną (przebiśniegi, śnieżyce, tulipany, narcyzy, krokusy, szafirki, puszkinie, cebulice, hiacynty). Większość gatunków lubi miejsca słoneczne i przepuszczalne, żyzne, próchniczne podłoże. Cebule sadzimy na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebuli. Aby zabezpieczyć rośliny przed gryzoniami cebule najlepiej posadzić w ażurowych koszyczkach z tworzywa. Na rynku dostępne są koszyczki różnej wielkości, kwadratowe i okrągłe. Przy sadzeniu dużej ilości cebul, np. na trawniku, warto wykorzystywać sadzarki. Rośliny cebulowe najlepiej prezentują się w grupach po kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk.
- Przesadzamy na nowe miejsca gatunki iglaste i liściaste oraz byliny, pamiętając o zaprawieniu dołka żyznym podłożem. Po posadzeniu podłoże ugniatamy i rośliny obficie podlewamy.
- Wysiewamy nasiona kwiatów jednorocznych, odpornych na mrozy.
- Regularnie garbimy liście i wyrzucamy je na kompost. Część liści, np w głębi ogrodu, można pozostawić – w takich kryjówkach lubią zimować m.in. jeże i pożyteczne owady.
- Uzupełniamy warstwę ściółki na rabatach bylinowych, pod krzewami, drzewami i żywopłotami. Można użyć kompostu, kory sosnowej lub trocin. Ściółka ochroni korzenie wrażliwych gatunków przed przemarzaniem. Zapobiega nadmiernemu przesuszaniu podłoża i rozwojowi chwastów.
- Czyścimy skrzynki i doniczki po uprawie gatunków sezonowych. Usuwamy z nich podłoże, myjemy je i przenosimy na zimę do pomieszczenia.
√ Dowiedz się więcej o uprawie roślin ozdobnych
|
Warzywnik i sad: pielęgnacja, zbiory i przygotowanie do nowego sezonu
- Odchwaszczamy grządki w razie potrzeby. Rośliny pozbawione nasion, nie porażone przez choroby przeznaczamy na kompost.
- Wykopaną cebulę i czosnek można zapleść w warkocze i powiesić w chłodnym, suchym, przewiewnym miejscu.
- Wykopujemy warzywa korzeniowe.
- Zbieramy warzywa (dynie, kabaczki, pory, kapustę) i owoce (późne odmiany gruszek, jabłek, śliwek, winogrona). Wykorzystujemy je na bieżąco, przeznaczamy na przetwory lub do suszenia.
- Nawozimy puste grządki kompostem lub obornikiem (co kilka sezonów).
- Przekopujemy i odchwaszczamy puste grządki; sprawdzamy, czy w ziemi nie znajdują się larwy szkodników.
- Jeśli jest taka potrzeba (analiza gleby) przeprowadzamy wapnowanie podłoża.
- Sadzimy krzewy i drzewa z tzw. gołym korzeniem i uprawiane w pojemnikach. Przy zakupie zwracajmy uwagę na ich zdrowotność. Wysokie sadzonki mogą wymagać palikowania. Nie zapomnijmy o obfitym podlewaniu roślin po posadzeniu.
√ Dowiedz się więcej o uprawie warzyw i owoców
Zielony dywan w październiku: Jak dbać o murawę jesienią?
- Jeśli trawa wyrosła, przeprowadzamy ostatnie koszenie przed zimą, podnosząc wyżej nóż kosiarki.
- Regularnie grabimy opadłe liście używając grabi wachlarzowych. Zebrane liście od razu przenosimy na kompost lub przeznaczamy do worków na odpady zielone, nie dopuszczając do zalegania na powierzchni murawy. W przeciwnym razie trawa będzie gniła. Jesienne liście można też wykorzystać do zrobienia ziemi liściowej.
- Zbyt zbite podłoże można napowietrzyć, przeprowadzając aerację (aeratorem lub nakładkami na buty z kolcami).
- Po ostatnim koszeniu kosiarkę oddajemy do serwisu lub sami dokonujemy jej przeglądu. Noże trzeba naostrzyć.
√ Dowiedz się więcej o zakładaniu i pielęgnacji trawnika
Jak dbać o oczko wodne w październikowej aurze?
- Wrażliwe na mróz gatunki roślin wodnych przenosimy do akwarium w domu.
- Wyławiamy z wody opadłe liście z drzew i krzewów liściastych. Po całkowitym opadnięciu liści z drzew warto wyczyścić dno oczka wodnego. Może to być pod koniec miesiąca lub na początku listopada.
- Usuwamy zgniłe i suche liście oraz pędy roślin wodnych i rosnących w strefie brzegowej zbiornika wodnego.
- Wyjmujemy filtry oraz pompy, czyścimy je i przenosimy do domu lub garażu.
√ Dowiedz się więcej o oczkach wodnych
Zielone towarzystwo w domu: Jak pielęgnować doniczkowe skarby w październiku?
- Jeśli nie zrobiliśmy tego we wrześniu, przenosimy do domu z balkonu i tarasu wszystkie rośliny doniczkowe.
- Przestajemy podlewać kaktusy i sukulenty. Rośliny przenosimy na zimę do chłodnego pomieszczenia (ok. 10-12°C).
- Przestajemy nawozić rośliny doniczkowe.
- Cieniujemy przez kilkanaście godzin na dobę uprawiane od poprzedniej zimy gwiazdy betlejemskie, aby w grudniu ich liście się wybarwiły.
- Rozpoczynamy pędzenie hiacyntów, jeśli chcemy, aby zakwitły na Święta Bożego Narodzenia.
√ Dowiedz się więcej o uprawie roślin doniczkowych w domu i na balkonie
Tekst: Małgorzata Wójcik,
zdjęcia tytułowe: Pixabay ed., Free-Photos/Pixabay