Logo
Logo

Co siać i sadzić w październiku? | Lista roślin

Jesienna aura i coraz chłodniejsze noce, mobilizują już ogrodników do przygotowywania ogrodu do zimy. Jednak październik, to dobry czas na jesienne sadzenie drzew i krzewów, kwiatów cebulowych oraz wysiew tzw. warzyw ozimych.

Streszczenie artykułu
Październik to miesiąc, w którym ogrodnik może zająć się sadzeniem wielu roślin, zarówno tych, które ozdobią ogród, jak i tych, które posłużą jako smaczne warzywa. Wśród roślin ozdobnych, które można posadzić w październiku, warto wymienić różnego rodzaju cebulowe, takie jak tulipany, narcyzy, krokusy, czy hiacynty. To również odpowiedni czas na sadzenie krzewów ozdobnych, takich jak różaneczniki czy azalie. Wśród warzyw, które można z powodzeniem posadzić w październiku, znajdują się czosnek, cebula, szpinak, sałata, czy rzodkiewka. Wszystkie te rośliny dobrze znoszą chłodne temperatury i będą rosły przez całą zimę, dostarczając świeżych warzyw na wiosnę. W październiku można również zająć się siewem traw, które dobrze znoszą niższe temperatury i będą rosły przez całą zimę, tworząc gęsty, zielony dywan na wiosnę. Pamiętać należy jednak, że wszystkie te prace wymagają odpowiedniego przygotowania gleby i zapewnienia odpowiednich warunków do wzrostu roślin.
Spis treści
Jakie warzywa można jeszcze wysiać w październiku? Jakie byliny i kwiaty jednoroczne siejemy lub sadzimy w październiku? Jakie drzewa i krzewy warto posadzić w październiku? Jakie cebulki kwiatowe sadzić? Jakie byliny jesienne można sadzić w październiku? Sprawdź również, co siać i sadzić w pozostałych miesiącach

Jakie warzywa można jeszcze wysiać w październiku?

Choć wydaje się, że w październiku na warzywnych grządkach pozostaje już zrobić tylko jesienne porządki, to w październiku możemy wysiać tzw. warzywa ozime. Chodzi o gatunki niektórych warzyw, których nasiona potrafią przezimować w gruncie i wzejść dopiero wiosną na tzw. wczesny zbiór. Należą do nich odmiany:

Jakie byliny i kwiaty jednoroczne siejemy lub sadzimy w październiku?

Na październik przypada czas wysiewu niektórych gatunków jednorocznych roślin ogrodowych. Wysiane wtedy nasiona przezimują w gruncie, a same rośliny szybciej rozwiną się i zakwitną w kolejnym sezonie. Należą do nich między innymi:

Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia
Przeczytaj także
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia

Jakie drzewa i krzewy warto posadzić w październiku?

Październik to pełnia jesiennego sezonu sadzenia drzew i krzewów, zarówno ozdobnych, jak i owocowych.

Zazwyczaj aura jest odpowiednia, aby posadzić rośliny liściaste zakupione z tzw. odkrytym korzeniem lub w balocie. Mogą to być różnego rodzaju ogrodowe gatunki ozdobne (np. krzewy żywopłotowe – berberysy, ligustry, irga błyszcząca), ale także drzewa i krzewy owocowe (między innymi jabłonie, grusze, śliwy, orzech włoski, porzeczki, agrest, maliny i jeżyny, leszczynę).

Oczywiście można także sadzić jeszcze niemal wszystkie rośliny ogrodowe (iglaste, liściaste, także pnącza) oferowane w sprzedaży w doniczkach (ukorzenione, z bryłą ziemi).

Ponadto, jesienią (właśnie w październiku) jest także dobry czas na sadzenie krzewów róż (także z gołym korzeniem), które zdąża się ukorzenić przed zimą i wiosną szybciej rozpoczną rozwój i wzrost. Przed ich posadzeniem warto dobrze przygotować podłoże, które powinno być gliniasto-piaszczyste, zasobne w próchnicę i wilgotne. Z tego względu zaleca się najpierw głęboko przekopać glebę, mieszając ją z nawozem organicznym (np. kompostem )lub przeznaczonym dla tego róż. Przed zimą krzewy róż trzeba także zabezpieczyć, czyli obsypać kopczykiem ziemi lub torfu o wysokości około 20 cm.

Jesienne sadzenie drzew i krzewów jest przez wielu ogrodników uważane za korzystniejsze niż wiosenne, ponieważ panujące wtedy warunki atmosferyczne (deszczowa aura, mniejsze ryzyko wystąpienia okresów suszy i wciąż dodatnie temperatury) sprzyjają lepszemu korzenieniu się, czyli przyjmowaniu się roślin.

Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu
Przeczytaj także
Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu

Kwiaty cebulowe sadzone w październiku

Pierwsze tygodnie października to także ostatni dzwonek na posadzenie w ogrodzie cebulek popularnych kwiatów ogrodowych. Do połowy miesiąca trzeba posadzić między innymi cebulki:

Pamiętajmy, iż zbyt późne sadzenie cebulek może spowodować słabe ukorzenienie, łatwiejsze przemarzanie oraz opóźnienie kwitnienia. Poza tym, należy posadzić cebulki na odpowiedniej głębokości, która zwykle powinna być równa 3-krotnosci wysokości cebulki.

Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest także sadzenie cebulek w specjalnych plastikowych koszyczkach, które chronią przed nadmiarem wody oraz przed gryzoniami. Warto także na okres zimy wyściółkować lub okryć powierzchnię gleby, gdzie posadziliśmy cebulki (np. stroiszem).

Jakie byliny jesienne można sadzić w październiku?

Październik, to również okres kwitnienia wielu dekoracyjnych bylin jesiennych, które często oferowane są w sprzedaży w doniczkach. Można więc posadzić (lub stworzyć jesienną rabatę bylinową) w ogrodzie efektownie kwitnące jesienią gatunki, z których najbardziej dekoracyjne to między innymi:

Byliny te można nie tylko posadzić w ogrodzie, ale także w pojemnikach lub donicach, które można ustawić na tarasach lub balkonach. Na czas zimy donice należy zabezpieczyć, aby nie przemarzł system korzeniowy roślin. Można opatulić je kartonem, folią bąbelkową, agrowłókniną lub zadołować w ogrodzie i wiosną ponownie odkopać.


Teskt: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowy: Zmarkus Spiske/Unsplash ed.

Sprawdź również, co siać i sadzić w miesiącach:

Autor
Co siać i sadzić w październiku? | Lista roślin
Co siać i sadzić w październiku? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)