Ubiorek gorzki to jednoroczna roślina o wysokości do 35cm, należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Tworzy szerokie, wniesione kobierce. Liście są podłużne i klinowate, często ząbkowate na brzegach.

Roślina kwitnie od czerwca do października. Tworzy kwiatostany - grona z białymi, pachnącymi kwiatami. W środowisku naturalnym występuje w środkowej i południowej Europie.

Roślina jest łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań względem podłoża - dobrze rośnie na większości typów. Jednak optymalna jest żyzna, przepuszczalna gleba o odczynie lekko zasadowym. Ubiorek gorzki preferuje stanowiska słoneczne. Nasiona należy wysiewać wprost do gruntu w okresie od kwietnia do maja.

Do podstawowych prac pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie. W ogrodzie ubiorek najczęściej wykorzystywany jest do obsadzania skalniaków, murków i zadarniania terenu jako roślina okrywowa. Niekiedy roślina jest wykorzystywana jako kwiat cięty lub sadzona na cmentarzach.

Ubiorek gorzki od czasów starożytnych uważany jest za roślinę leczniczą. Obecnie jego ziele jest czasem stosowane w postaci naparu przy dolegliwościach żołądkowych. Można z niego sporządzać również nalewki. To jednak mało popularna roślina lecznicza.