Kiedy wysiewać nasiona?
Ze względu na znaczące spadki temperatury, pewniejszym terminem siewu będzie początek października. Wcześniejszy wysiew nasion podczas ciepłej jesieni mógłby spowodować nagły wzrost roślin, co miałoby wpływ na ich negatywne przezimowanie.
Rośliny jednoroczne, idealne do wysiewu jesiennego
- Złocień polny (Glebionis segetum)
- Złocień trójbarwny (Chrysanthemum carinatum)
- Ubiorek gorzki i okółkowy (Iberis amara i umbellata)
- Chaber bławatek (Centaurea cyanus)
- Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
- Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)
- Godecja wielkokwiatowa (Godetia grandiflora)
- Klarkia wytworna (Clarkia unguiculata)
- Dzierotka nadobna (Clarkia pulchella)
- Ostróżeczka ogrodowa (Consolida ajacis)
- Maczek kalifornijski (Eschscholzia californica)
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Zalety siewu jesiennego
- Korzystny wpływ niskiej temperatury na kiełkowanie niektórych gatunków roślin jednorocznych – są gatunki, na które działanie temp. zbliżonej do zera, zwłaszcza w początkowych stadiach rozwoju, powoduje wcześniejsze i obfitsze kwitnienie, a także lepsze krzewienie się siewek.
- Lepsze wschody – rośliny korzystają ze zmagazynowanych zapasów skumulowanych w glebie po zimie.
- Wcześniejsze kwitnienie – możemy spodziewać się wcześniejszego kwitnienia roślin wiosną przyśpieszonego nawet o miesiąc.
Godecja wielkokwiatowa |
Gdzie wysiać nasiona?
Kiełkującym nasionom i wschodzącym siewkom powinno się zapewnić jak najlepsze warunki uprawy. Znajdźmy w swoim ogrodzie miejsce, które będzie osłonięte od wiatrów i dobrze nasłonecznione. Zadbajmy, żeby gleba była lekka i przepuszczalna.
Przed wysianiem nasion należy dokładnie oczyścić podłoże z chwastów, kamyków i z pozostałości po innych uprawianych tu roślinach. Glebę należy przekopać na około 20 cm. Takie spulchnienie na pewno ułatwi wiosenne kiełkowanie nasion. Następnie grabimy, aby wyrównać podłoże i przystępujemy do siewu. Nasiona można wysiać trochę głębiej niż podczas siewu wiosennego, ponieważ spulchniona gleba zimą opadnie i nasze nasiona mogą znaleźć się zbyt płytko.
Nie należy wysiewać nasion w miejscu gdzie zazwyczaj tworzą się zastoiska wody – wilgoć i warunki beztlenowe spowodują, że nasiona zgniją i nasza praca pójdzie na marne. Jeśli podłoże, w którym wysialiśmy nasiona jest piaszczyste, to trzeba pamiętać o wiosennym podlewaniu nasion, a później siewek. Systematyczne podlewanie zalecane jest podczas suchej i słonecznej pogody.
Co zrobić, gdy nasiona wykiełkują zbyt szybko?
Czasami długa, ciepła jesień może spowodować kiełkowanie nasion. Takie siewki będą zbyt słabe, aby przetrwać w dobrej kondycji zimę, dlatego należy im w tym pomóc. Polecamy przykryć małe roślinki, np. gałązkami z roślin iglastych, słomą albo włókniną.
Dopiero wiosną możemy przystąpić do przerywania zbyt gęstych wschodów. Przerywamy siewki tak, aby osiągnąć pożądany rozstaw między kwiatami.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Razief Adlie/Freeimages