Maczek kalifornijski znany również jako eszolcja lub pozłotka to jednoroczna roślina należąca do rodziny makowatych (Papaveraceae). Dorasta zwykle do 30-60 cm wysokości i tworzy luźne, wzniosłe kępy. Liście maczku mają charakterystyczny pierzasty kształt i szarozielone liście.

Roślina kwitnie od czerwca do września. Tworzy pojedyncze kwiaty osadzone na długich szypułkach barwy białej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej i purpurowej. Owocem jest wydłużona torebka.

Bylina jest dosyć łatwa w uprawie. Lubi przepuszczalne, umiarkowanie suche gleby o niskiej zawartości składników pokarmowych. Preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe. Maczek uprawia się z nasion wysiewanych wiosną wprost do gruntu. Nie lubi przesadzania. Roślina podobnie jak mak jest samosiejką i często wyrasta po zimie.

W ogrodach maczek wykorzystuje się do tworzenia kolorowych rabat i do uprawy w pojemnikach. To roślina chętnie odwiedzana przez pszczoły. Wyhodowano wiele odmian o różnej barwie kwiatów. W Kalifornii można spotkać całe łąki słonecznie kwitnących maczków.

Polecane odmiany:

  • Wisienka - o purpurowych kwiatach,
  • Perła - o żółtych, pełnych kwiatach,
  • Kard - o czerwonych kwiatach,
  • Alba - o kwiatach białych.