Logo
Logo

Październik w ogrodzie – co robić? | 30+ kluczowych prac ogrodowych krok po kroku

Patronat
Patronem artykułu jest firma Fiskars
producent najwyższej jakości narzędzi i akcesoriów ogrodniczych.

W październiku natura przygotowuje się do zimowego snu, a Twój ogród potrzebuje szczególnej troski. Drzewa i krzewy przybierają jesienne barwy, a ostatnie kwiaty kwitną, dając nam ostatnie chwile piękna przed zimą. To idealny moment, aby zadbać o rośliny, przygotować trawnik i oczko wodne na nadchodzące chłody. Oto kompleksowy przewodnik po tym, co robić w ogrodzie w październiku, aby cieszyć się jego pięknem przez cały rok.

Streszczenie artykułu
Październik to miesiąc, w którym nasz ogród wymaga szczególnej uwagi. Przygotowanie roślin do zimy, sadzenie cebulek kwiatów, ochrona drzew i krzewów - to tylko niektóre z prac, które powinniśmy wykonać. W październiku warto zająć się przede wszystkim sadzeniem cebulek kwiatów wiosennych, takich jak tulipany, narcyzy czy krokusy. Te rośliny najlepiej rosną, jeśli zostaną posadzone na jesieni. Drzewa i krzewy potrzebują ochrony przed zimą, dlatego warto zabezpieczyć je agrowłókniną lub matami ze słomy. Przygotowanie roślin do zimy to kolejne ważne zadanie - należy je odpowiednio przyciąć, a następnie zabezpieczyć przed mrozem. W październiku powinniśmy też zająć się porządkami na trawniku - trawę trzeba skosić na niską wysokość, a liście usunąć, aby nie gniły. W tym miesiącu warto też zrobić przegląd narzędzi ogrodniczych i zabezpieczyć je na zimę. Październik to także czas na zbiór owoców, takich jak jabłka, gruszki czy śliwki. Po zebraniu plonów, pamiętajmy o dokładnym sprzątaniu pod drzewami, aby uniknąć rozwoju chorób.
Spis treści
Co robić w ogrodzie w październiku? Lista prac do zrobienia Jak dbać o rośliny ozdobne w październiku? Co robić w sadzie i warzywniku w październiku? Jak pielęgnować trawnik w październiku? Co robić w oczku wodnym w październiku? Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w październiku? Co robić w pozostałych miesiącach?

Co zrobić w ogrodzie w październiku?

Wielkimi krokami nadchodzi jesień. W październiku drzewa i krzewy liściaste zaczynają mienić się niezwykłymi kolorami – toną w żółci, czerwieni, fioletach... Kwitną ostatnie jesienne kwiaty – marcinki, rozchodniki, wrzosy i chryzantemy. To ostatnie chwile na sadzenie drzew, krzewów i bylin oraz wiosennych roślin cebulowych. Pora na jesienne porządki i przygotowanie ogrodu do zimy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić w ogrodzie w październiku.

Jak dbać o rabaty kwiatowe i inne rośliny ozdobne w październiku?

 • Odchwaszczamy i w razie potrzeby podlewamy rośliny. Nie zapominajmy o gatunkach iglastych i zimozielonych, a także o okazach uprawianych w pojemnikach.
 • W drugiej połowie miesiąca można sadzić drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem. Kupując sadzonki zwracajmy uwagę na ich wygląd. Nie mogą mieć uszkodzonej kory, pędów i pnia, ani przesuszonych korzeni. Zwróćmy uwagę na to, czy pąki nie zaczynają się rozwijać (np. wskutek przechowywania sadzonek w zbyt ciepłym pomieszczeniu). Roślina powinna być w okresie spoczynku, nie może kwitnąć i mieć rozwiniętych liści. Kupione rośliny sadźmy możliwie najszybciej po przywiezieniu do domu.
 • Przez cały miesiąc sadzimy rośliny wieloletnie uprawiane w pojemnikach (byliny, krzewy, drzewa i pnącza). Wybieramy dla nich odpowiednie do gatunku stanowisko i podłoże. Starajmy się nie kupować roślin pod wpływem chwili. Pamiętajmy, aby dobrać je pod względem urody i wymagań do istniejących już kompozycji.
 • Po pierwszych przymrozkach wykopujemy byliny nie zimujące w gruncie (m.in. dalie, mieczyki, pacioreczniki, montbrecje, ismeny, tygrysówki).
 • Sadzimy cebule roślin kwitnących wiosną (przebiśniegi, śnieżyce, tulipany, narcyzy, krokusy, szafirki, puszkinie, cebulice, hiacynty). Większość gatunków lubi miejsca słoneczne i przepuszczalne, żyzne, próchniczne podłoże. Cebule sadzimy na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebuli. Aby zabezpieczyć rośliny przed gryzoniami cebule najlepiej posadzić w ażurowych koszyczkach z tworzywa. Na rynku dostępne są koszyczki różnej wielkości, kwadratowe i okrągłe. Przy sadzeniu dużej ilości cebul, np. na trawniku, warto wykorzystywać sadzarki. Rośliny cebulowe najlepiej prezentują się w grupach po kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk.
 • Przesadzamy na nowe miejsca gatunki iglaste i liściaste oraz byliny, pamiętając o zaprawieniu dołka żyznym podłożem. Po posadzeniu podłoże ugniatamy i rośliny obficie podlewamy.
 • Wysiewamy nasiona kwiatów jednorocznych, odpornych na mrozy.
 • Regularnie garbimy liście i wyrzucamy je na kompost. Część liści, np w głębi ogrodu, można pozostawić – w takich kryjówkach lubią zimować m.in. jeże i pożyteczne owady.
 • Uzupełniamy warstwę ściółki na rabatach bylinowych, pod krzewami, drzewami i żywopłotami. Można użyć kompostu, kory sosnowej lub trocin. Ściółka ochroni korzenie wrażliwych gatunków przed przemarzaniem. Zapobiega nadmiernemu przesuszaniu podłoża i rozwojowi chwastów.
 • Czyścimy skrzynki i doniczki po uprawie gatunków sezonowych. Usuwamy z nich podłoże, myjemy je i przenosimy na zimę do pomieszczenia.

Dowiedz się więcej o uprawie roślin ozdobnych


Fot. iBulb, emmzett , CarloPepechen, danielam, pasja1000, domeckopol, stux/Pixabay

Warzywnik i sad: pielęgnacja, zbiory i przygotowanie do nowego sezonu

 • Odchwaszczamy grządki w razie potrzeby. Rośliny pozbawione nasion, nie porażone przez choroby przeznaczamy na kompost.
 • Wykopaną cebulę i czosnek można zapleść w warkocze i powiesić w chłodnym, suchym, przewiewnym miejscu.
 • Wykopujemy warzywa korzeniowe.
 • Zbieramy warzywa (dynie, kabaczki, pory, kapustę) i owoce (późne odmiany gruszek, jabłek, śliwek, winogrona). Wykorzystujemy je na bieżąco, przeznaczamy na przetwory lub do suszenia.
 • Nawozimy puste grządki kompostem lub obornikiem (co kilka sezonów).
 • Przekopujemy i odchwaszczamy puste grządki; sprawdzamy, czy w ziemi nie znajdują się larwy szkodników.
 • Jeśli jest taka potrzeba (analiza gleby) przeprowadzamy wapnowanie podłoża.
 • Sadzimy krzewy i drzewa z tzw. gołym korzeniem i uprawiane w pojemnikach. Przy zakupie zwracajmy uwagę na ich zdrowotność. Wysokie sadzonki mogą wymagać palikowania. Nie zapomnijmy o obfitym podlewaniu roślin po posadzeniu.

Dowiedz się więcej o uprawie warzyw i owoców

Zielony dywan w październiku: Jak dbać o murawę jesienią?

 • Jeśli trawa wyrosła, przeprowadzamy ostatnie koszenie przed zimą, podnosząc wyżej nóż kosiarki.
 • Regularnie grabimy opadłe liście używając grabi wachlarzowych. Zebrane liście od razu przenosimy na kompost lub przeznaczamy do worków na odpady zielone, nie dopuszczając do zalegania na powierzchni murawy. W przeciwnym razie trawa będzie gniła. Jesienne liście można też wykorzystać do zrobienia ziemi liściowej.
 • Zbyt zbite podłoże można napowietrzyć, przeprowadzając aerację (aeratorem lub nakładkami na buty z kolcami).
 • Po ostatnim koszeniu kosiarkę oddajemy do serwisu lub sami dokonujemy jej przeglądu. Noże trzeba naostrzyć.

Dowiedz się więcej o zakładaniu i pielęgnacji trawnika

Jak dbać o oczko wodne w październikowej aurze?

 • Wrażliwe na mróz gatunki roślin wodnych przenosimy do akwarium w domu.
 • Wyławiamy z wody opadłe liście z drzew i krzewów liściastych. Po całkowitym opadnięciu liści z drzew warto wyczyścić dno oczka wodnego. Może to być pod koniec miesiąca lub na początku listopada.
 • Usuwamy zgniłe i suche liście oraz pędy roślin wodnych i rosnących w strefie brzegowej zbiornika wodnego.
 • Wyjmujemy filtry oraz pompy, czyścimy je i przenosimy do domu lub garażu.

Dowiedz się więcej o oczkach wodnych

Zielone towarzystwo w domu: Jak pielęgnować doniczkowe skarby w październiku?

 • Jeśli nie zrobiliśmy tego we wrześniu, przenosimy do domu z balkonu i tarasu wszystkie rośliny doniczkowe.
 • Przestajemy podlewać kaktusy i sukulenty. Rośliny przenosimy na zimę do chłodnego pomieszczenia (ok. 10-12°C).
 • Przestajemy nawozić rośliny doniczkowe.
 • Cieniujemy przez kilkanaście godzin na dobę uprawiane od poprzedniej zimy gwiazdy betlejemskie, aby w grudniu ich liście się wybarwiły.
 • Rozpoczynamy pędzenie hiacyntów, jeśli chcemy, aby zakwitły na Święta Bożego Narodzenia.

√ Dowiedz się więcej o uprawie roślin doniczkowych w domu i na balkonie


Tekst: Małgorzata Wójcik,
zdjęcia tytułowe: Pixabay ed., Free-Photos/Pixabay

Dowiedz się, co robić w pozostałych miesiącach

 

Autor
Październik w ogrodzie – co robić? | 30+ kluczowych prac ogrodowych krok po kroku
Październik w ogrodzie – co robić? | 30+ kluczowych prac ogrodowych krok po kroku
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl