Październik w ogrodzie – co robić? | 30+ kluczowych prac ogrodowych krok po kroku

Lista spraw do zrobienia w pazdzierniku - kalendarz ogrodnika

W październiku natura przygotowuje się do zimowego snu, a Twój ogród potrzebuje szczególnej troski. Drzewa i krzewy przybierają jesienne barwy, a ostatnie kwiaty kwitną, dając nam ostatnie chwile piękna przed zimą. To idealny moment, aby zadbać o rośliny, przygotować trawnik i oczko wodne na nadchodzące chłody. Oto kompleksowy przewodnik po tym, co robić w ogrodzie w październiku, aby cieszyć się jego pięknem przez cały rok.

Posłuchaj
00:00
359
Streszczenie artykułu
Październik to miesiąc, w którym nasz ogród wymaga szczególnej uwagi. Przygotowanie roślin do zimy, sadzenie cebulek kwiatów, ochrona drzew i krzewów - to tylko niektóre z prac, które powinniśmy wykonać. W październiku warto zająć się przede wszystkim sadzeniem cebulek kwiatów wiosennych, takich jak tulipany, narcyzy czy krokusy. Te rośliny najlepiej rosną, jeśli zostaną posadzone na jesieni. Drzewa i krzewy potrzebują ochrony przed zimą, dlatego warto zabezpieczyć je agrowłókniną lub matami ze słomy. Przygotowanie roślin do zimy to kolejne ważne zadanie - należy je odpowiednio przyciąć, a następnie zabezpieczyć przed mrozem. W październiku powinniśmy też zająć się porządkami na trawniku - trawę trzeba skosić na niską wysokość, a liście usunąć, aby nie gniły. W tym miesiącu warto też zrobić przegląd narzędzi ogrodniczych i zabezpieczyć je na zimę. Październik to także czas na zbiór owoców, takich jak jabłka, gruszki czy śliwki. Po zebraniu plonów, pamiętajmy o dokładnym sprzątaniu pod drzewami, aby uniknąć rozwoju chorób.
Spis treści
Co robić w ogrodzie w październiku? Lista prac do zrobienia Jak dbać o rośliny ozdobne w październiku? Co robić w sadzie i warzywniku w październiku? Jak pielęgnować trawnik w październiku? Co robić w oczku wodnym w październiku? Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w październiku? Co robić w pozostałych miesiącach?

Co zrobić w ogrodzie w październiku?

Wielkimi krokami nadchodzi jesień. W październiku drzewa i krzewy liściaste zaczynają mienić się niezwykłymi kolorami – toną w żółci, czerwieni, fioletach... Kwitną ostatnie jesienne kwiaty – marcinki, rozchodniki, wrzosy i chryzantemy. To ostatnie chwile na sadzenie drzew, krzewów i bylin oraz wiosennych roślin cebulowych. Pora na jesienne porządki i przygotowanie ogrodu do zimy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić w ogrodzie w październiku.

Jak dbać o rabaty kwiatowe i inne rośliny ozdobne w październiku?

  • Odchwaszczamy i w razie potrzeby podlewamy rośliny. Nie zapominajmy o gatunkach iglastych i zimozielonych, a także o okazach uprawianych w pojemnikach.
  • W drugiej połowie miesiąca można sadzić drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem. Kupując sadzonki zwracajmy uwagę na ich wygląd. Nie mogą mieć uszkodzonej kory, pędów i pnia, ani przesuszonych korzeni. Zwróćmy uwagę na to, czy pąki nie zaczynają się rozwijać (np. wskutek przechowywania sadzonek w zbyt ciepłym pomieszczeniu). Roślina powinna być w okresie spoczynku, nie może kwitnąć i mieć rozwiniętych liści. Kupione rośliny sadźmy możliwie najszybciej po przywiezieniu do domu.
  • Przez cały miesiąc sadzimy rośliny wieloletnie uprawiane w pojemnikach (byliny, krzewy, drzewa i pnącza). Wybieramy dla nich odpowiednie do gatunku stanowisko i podłoże. Starajmy się nie kupować roślin pod wpływem chwili. Pamiętajmy, aby dobrać je pod względem urody i wymagań do istniejących już kompozycji.
  • Po pierwszych przymrozkach wykopujemy byliny nie zimujące w gruncie (m.in. dalie, mieczyki, pacioreczniki, montbrecje, ismeny, tygrysówki).
  • Sadzimy cebule roślin kwitnących wiosną (przebiśniegi, śnieżyce, tulipany, narcyzy, krokusy, szafirki, puszkinie, cebulice, hiacynty). Większość gatunków lubi miejsca słoneczne i przepuszczalne, żyzne, próchniczne podłoże. Cebule sadzimy na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebuli. Aby zabezpieczyć rośliny przed gryzoniami cebule najlepiej posadzić w ażurowych koszyczkach z tworzywa. Na rynku dostępne są koszyczki różnej wielkości, kwadratowe i okrągłe. Przy sadzeniu dużej ilości cebul, np. na trawniku, warto wykorzystywać sadzarki. Rośliny cebulowe najlepiej prezentują się w grupach po kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk.
  • Przesadzamy na nowe miejsca gatunki iglaste i liściaste oraz byliny, pamiętając o zaprawieniu dołka żyznym podłożem. Po posadzeniu podłoże ugniatamy i rośliny obficie podlewamy.
  • Wysiewamy nasiona kwiatów jednorocznych, odpornych na mrozy.
  • Regularnie garbimy liście i wyrzucamy je na kompost. Część liści, np w głębi ogrodu, można pozostawić – w takich kryjówkach lubią zimować m.in. jeże i pożyteczne owady.
  • Uzupełniamy warstwę ściółki na rabatach bylinowych, pod krzewami, drzewami i żywopłotami. Można użyć kompostu, kory sosnowej lub trocin. Ściółka ochroni korzenie wrażliwych gatunków przed przemarzaniem. Zapobiega nadmiernemu przesuszaniu podłoża i rozwojowi chwastów.
  • Czyścimy skrzynki i doniczki po uprawie gatunków sezonowych. Usuwamy z nich podłoże, myjemy je i przenosimy na zimę do pomieszczenia.

Dowiedz się więcej o uprawie roślin ozdobnych


Fot. iBulb, emmzett , CarloPepechen, danielam, pasja1000, domeckopol, stux/Pixabay

Warzywnik i sad: pielęgnacja, zbiory i przygotowanie do nowego sezonu

  • Odchwaszczamy grządki w razie potrzeby. Rośliny pozbawione nasion, nie porażone przez choroby przeznaczamy na kompost.
  • Wykopaną cebulę i czosnek można zapleść w warkocze i powiesić w chłodnym, suchym, przewiewnym miejscu.
  • Wykopujemy warzywa korzeniowe.
  • Zbieramy warzywa (dynie, kabaczki, pory, kapustę) i owoce (późne odmiany gruszek, jabłek, śliwek, winogrona). Wykorzystujemy je na bieżąco, przeznaczamy na przetwory lub do suszenia.
  • Nawozimy puste grządki kompostem lub obornikiem (co kilka sezonów).
  • Przekopujemy i odchwaszczamy puste grządki; sprawdzamy, czy w ziemi nie znajdują się larwy szkodników.
  • Jeśli jest taka potrzeba (analiza gleby) przeprowadzamy wapnowanie podłoża.
  • Sadzimy krzewy i drzewa z tzw. gołym korzeniem i uprawiane w pojemnikach. Przy zakupie zwracajmy uwagę na ich zdrowotność. Wysokie sadzonki mogą wymagać palikowania. Nie zapomnijmy o obfitym podlewaniu roślin po posadzeniu.

Dowiedz się więcej o uprawie warzyw i owoców

Zielony dywan w październiku: Jak dbać o murawę jesienią?

  • Jeśli trawa wyrosła, przeprowadzamy ostatnie koszenie przed zimą, podnosząc wyżej nóż kosiarki.
  • Regularnie grabimy opadłe liście używając grabi wachlarzowych. Zebrane liście od razu przenosimy na kompost lub przeznaczamy do worków na odpady zielone, nie dopuszczając do zalegania na powierzchni murawy. W przeciwnym razie trawa będzie gniła. Jesienne liście można też wykorzystać do zrobienia ziemi liściowej.
  • Zbyt zbite podłoże można napowietrzyć, przeprowadzając aerację (aeratorem lub nakładkami na buty z kolcami).
  • Po ostatnim koszeniu kosiarkę oddajemy do serwisu lub sami dokonujemy jej przeglądu. Noże trzeba naostrzyć.

Dowiedz się więcej o zakładaniu i pielęgnacji trawnika

Jak dbać o oczko wodne w październikowej aurze?

  • Wrażliwe na mróz gatunki roślin wodnych przenosimy do akwarium w domu.
  • Wyławiamy z wody opadłe liście z drzew i krzewów liściastych. Po całkowitym opadnięciu liści z drzew warto wyczyścić dno oczka wodnego. Może to być pod koniec miesiąca lub na początku listopada.
  • Usuwamy zgniłe i suche liście oraz pędy roślin wodnych i rosnących w strefie brzegowej zbiornika wodnego.
  • Wyjmujemy filtry oraz pompy, czyścimy je i przenosimy do domu lub garażu.

Dowiedz się więcej o oczkach wodnych

Zielone towarzystwo w domu: Jak pielęgnować doniczkowe skarby w październiku?

  • Jeśli nie zrobiliśmy tego we wrześniu, przenosimy do domu z balkonu i tarasu wszystkie rośliny doniczkowe.
  • Przestajemy podlewać kaktusy i sukulenty. Rośliny przenosimy na zimę do chłodnego pomieszczenia (ok. 10-12°C).
  • Przestajemy nawozić rośliny doniczkowe.
  • Cieniujemy przez kilkanaście godzin na dobę uprawiane od poprzedniej zimy gwiazdy betlejemskie, aby w grudniu ich liście się wybarwiły.
  • Rozpoczynamy pędzenie hiacyntów, jeśli chcemy, aby zakwitły na Święta Bożego Narodzenia.

√ Dowiedz się więcej o uprawie roślin doniczkowych w domu i na balkonie


Tekst: Małgorzata Wójcik,
zdjęcia tytułowe: Pixabay ed., Free-Photos/Pixabay

Dowiedz się, co robić w pozostałych miesiącach

 

Obserwuj
Autor
Małgorzata Wójcik Małgorzata Wójcik

Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści