Pożyteczny jeż w ogrodzie | Jak "oswoić" dzikiego jeża?

Jeż w ogrodzie jest bardzo pożytecznym zwierzątkiem i mało wymagającym. Mimo kolców jest bezbronny i często zagląda do naszego ogrodu szukając pożywienia i schronienia na zimę.

Posłuchaj
00:00
107
Spis treści
Co jedzą jeże? Gdzie zimują jeże? Jak zrobić schronienie dla jeża?

Jeż wybiera ogrody przydomowe gdzie nie nadużywa się chemicznych środków ochrony roślin, a ogród jest prowadzony zgodnie z zasadami ekologii. Czasem ma również znaczenie to, czy posiadamy domowe zwierzęta typu pies i kot – jeże z reguły nie będą się narażać na obcowanie z tak dużymi mięsożercami.

Jedzenie dla jeży

  • Jeże żerują w nocy.
  • Pożywienia szukają w ściółce, w trawie przysypanej liśćmi.
  • Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do tego co pokazują nam różne bajki, jeże nie jedzą jabłek!
  • Nie szkodzą również żadnym roślinom!
  • Ich pożywienie to np.: ślimaki, owady, dżdżownice.

Jeż w ogrodzie fot. impub - sxc.hu
Fot. impub/sxc.hu

Gdzie zimują jeże?

Jeże dość często zimują w Polskich ogrodach.  Lubią jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunki. Wszystkie trochę "zddziczałe" zakątki naszego ogrodu będą dobrze dla jeża. Te wymagania doskonale spełniają np. zrzucone na stertę, ścięte gałęzie porośnięte wysoką trawą i innymi roślinami.

Jeże czują się bezpiecznie wszędzie tam, gdzie pozostałe zwierzęta musiałyby pokonać wiele przeszkód, aby się do nich dostać.

Budka dla jeża

Już we wrześniu można przygotować domki dla jeży. Dzięki temu zwierzęta będą miały czas aby się do nich przekonać. W październiku powinny się do nich wprowadzić, aby bezpiecznie zapaść w sen zimowy.

Pamiętajmy aby schronienie dla jeża budować w rękawiczkach – nasze zapachy mogą do odstraszyć i domek nie zostanie zamieszkany. Jeż sam też umościć sobie legowisko wewnątrz – nic nie wkładajmy do środka.

Do budowy domku wystarczy drewniana paleta lub skrzynka po owocach uszczelniona liśćmi, sianem lub trawą. Ważne żeby była okryta gałązkami również z góry. Wejście do budki musi być małe, ponieważ to właśnie ono sprawi, że jeż będzie się czuł bezpiecznie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: danyba/sxc.hu

 

Budka - domek dla jeża z tunelem
Budka domek dla jeży z tunelem
Domek wykonany z drewna sosnowego przez polską firmę Fordesk. Doskonały jako schronienie dla jeży jak i ozdoba ogrodu. Posiada zdejmowany dach pokryty papą oraz wysuwany tunel wejściowy.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Domek dla jeża do samodzielnego montażu
Budka domek dla jeży do samodzielnego montażu
Domek przychodzi w częściach to samodzielnego montażu. Jest prosty do złożenia, w środku dołączona instrukcja obrazkowa oraz zestaw montażowy w woreczku.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość Hihi
13-12-2020 10:54
Pamiętajmy, że jeże nie przenoszą wścieklizny, a swoje kolce ślinią z powodu napotkania nowego zapachu, żeby go nanieść na siebie i w ten sposób się zamaskować :)
Gość Hihi
13-12-2020 10:52
Jeże jedzą głównie owady (chrząszcze, pędraki itd.), jeśli nie ma ich zbyt wiele muszą zjadać ślimaki i dżdżownice. Ślimaków nie należy truć, gdyż można tym samym zatruć jeże. W UK wycofano z użycia trutki na ślimaki gdyż doprowadzają do zatruć innych zwierząt
Gość Smyk
31-10-2020 17:42
Jeże są zajebiste
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści