Logo
Logo
121
Okazje

Domowa uprawa sukulentów | Jak o nie dbać?

Każdy kaktus jest sukulentem, jednak nie każdy sukulent jest kaktusem, mimo że wiele z nich bardzo się upodobniło do swoich kolczastych kuzynów. Sukulenty przybierają najprzeróżniejsze kształty, desenie i kolory. Poznaj ich najpopularniejsze rodzaje oraz zasady pielęgnacji.

 

Jak uprawiać i dbać o domowe sukulenty?

Sukulenty są łatwe w uprawie i tolerancyjne na zaniedbania. Panuje błędne przekonanie, że o kaktusy i inne sukulenty nie trzeba wcale dbać, a one i tak będą same rosnąć. Niestety nie jest to prawda, trzeba o nie dbać, tak jak o każde inne roślinny doniczkowe. Pielęgnacja kaktusów i innych sukulentów jest jednak nieco inna niż większości roślin, dlatego warto poznać choćby podstawowe zasady.

Nie wymagają intensywnej opieki i są polecane dla osób, które często zapominają o podlewaniu roślin. Chyba jedynym błędem jaki możemy popełnić w pielęgnacji sukulentów to nadmierne nawodnienie. Nie ma nic gorszego niż nadgorliwość. Nawet gdy liście lub pędy sukulentów pomarszczą się z braku wody, nie musimy się obawiać. Roślina zadziwiająco szybko odzyska dawną formę, gdy tylko ją podlejemy.

Sukulenty domowe, fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

5 zasad uprawy i pielęgnacji sukulentów

1. STANOWISKO
Do uprawy kaktusów i innych sukulentów na parapecie najlepszą lokalizacją jest okno południowo-wschodnie. Poranne słońce jest zawsze korzystniejsze od popołudniowego, które może przypalać rośliny.

2. PODLEWANIE
Sukulenty nigdy nie powinny mieć stale mokrego podłoża. Pomiędzy jednym, a drugim podlewaniem warto zrobić odstęp, tak by podłoże lekko przeschło. Latem powinno podlewać się je 1-2 razy w tygodniu, a w zimie raz w miesiącu.

3. WILGOTNOŚĆ POWIETRZA
Dobrze się czują w naszych mieszkaniach, nawet w gorących i suchych wnętrzach. Latem lubią spryskiwanie miękką wodą – pomaga to oczyścić je z kurzu.

4. NAWOŻENIE
Latem należy zasilać je nawozem do sukulentów raz na dwa tygodnie. Nawóz nie powinien zawierać zbyt dużej dawki azotu.

5. PRZESADZANIE
Sukulenty nie wymagają częstego przesadzania. Zabieg ten wykonujemy dopiero w momencie, gdy doniczka robi się za ciasna, zwykle co 3-4 lata.

Ziemia do kaktusów
Gotowa ziemia do kaktusów, CACTUS – 3 l
Podłoże Substral Cactus to idealnie skomponowana mieszanka torfu wysokiego i niskiego, piasku kwarcowego i keramzytu stworzona specjalnie dla kaktusów i sukulentów. Odpowiednio dobrane składniki gwarantują doskonałą przepuszczalność podłoża. 
Kup online w naszym sklepie!

Rodzaje sukulentów uprawianych w domach

Sukulenty posiadają zdolność do magazynowania wody w mięsistych organach zawierających specjalną tkankę wodną, tzw. miękisz wodny, dlatego też są dobrze przystosowane do suchych warunków. Zwykle mają mięsiste liście lub łodygi, czasem jedne i drugie.

Nazwa sukulenty pochodzi od łacińskiego słowa succus, oznaczającego sok.


Sukulenty to rośliny bardzo trudne do zdefiniowania. Należą do różnych rodzin botanicznych. Różnią się znacznie wyglądem i kształtem. Zależnie od miejsca, w którym rośliny gromadzą zapasy wody sukulenty dzielimy na liściowe i pędowe.

  • Sukulenty liściowe

    Magazynują wodę w zgrubiałych liściach, pokrytych grubą warstwą kutykuli czyli wosku ograniczającego parowanie. Sukulenty liściowe są charakterystyczne dla pustyń afrykańskich. Należą do nich np. aloesy (Aloe) z rodziny złotogłowowatych (Asphodelaceae) - dawniej liliowatych (Liliaceae) oraz grubosze (Crassula) i inni przedstawiciele rodziny gruboszowatych.
  • Sukulenty pędowe

    Gromadzą wodę w zgrubiałych pędach, ich liście zwykle przekształcone są w ciernie. Kaktusy - najbardziej typowe i popularne sukulenty łodygowe, występują na pustyniach Ameryki, brak ich na kontynencie afrykańskim.

Kaktusy uprawiane w domu, fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Czy kaktusy są sukulentami?

Tak, każdy kaktus jest sukulentem, jednak nie każdy sukulent jest kaktusem. Główna różnica polega na tym, ze kaktusy posiadają areolę – miejsce, z którego wyrastają ich ciernie. Generalnie, większość kaktusów posiada ciernie, a większość sukulentów ich nie ma. Są jednak liczne wyjątki od tej reguły – np. Pachypodium (Pachypodium) nie posiada areoli, a ciernie wyrastają prosto z rośliny.

Do najważniejszych rodzin sukulentów należą:

  • kaktusowate (Cactaceae),
  • gruboszowate (Crassulaceae),
  • przypołudnikowate (Aizoaceae),
  • wilczomleczowate (Euphorbiaceae) - do tej rodziny należą także inne popularne rośliny doniczkowe, jak kroton (Codiaeum) i poinsecja, gwiazda betlejemska (Euphorbia pulcherrima) - nie są one jednak sukulentami.

Najpopularniejsze sukulenty do uprawy w domu

W uprawie doniczkowej w mieszkaniu najlepiej wybrać gatunki doskonale do tego przystosowane. Na okiennych parapetach doskonale odnajdą się agawa (Agava) i aloes (Aloe), eszeweria (Echeveria) i wilczomlecz (Euphorbia), patyczak (Rhipsalis), żywe kamienie (Lithops), grubosze (Crassula) i niezliczone gatunki kaktusów (Cactaceae).


Agawa (Agava)

Agawa (Agave)
Fot. The Flowers & Plants Association www.flowersandplants.org.uk

Należy do rodziny agawowatych (Agavaceae). Jest sukulentem liściowym – magazynuje wodę w mięsistych liściach.


Aloes (Aloe)

Aloes (Aloe)
Fot. SXC

Należy do rodziny złotogłowowatych (Asphodelaceae, a dawniej Liliaceae). Jest sukulentem liściowym – magazynuje wodę w mięsistych liściach.


Eszeweria (Echeveria)

Eszeweria (Echeveria)
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Jest sukulentem liściowym.


Wilczomlecz (Euphorbia)

Wilczomlecz (Euphorbia)
Fot. The Flowers & Plants Association/www.flowersandplants.org.uk

Należy do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Jest sukulentem pędowym – magazynuje wodę w mięsistych pędach.


Rhipsalis, patyczak (Rhipsalis)

Rhipsalis, patyczak (Rhipsalis)
Fot. The Flowers & Plants Association/www.flowersandplants.org.uk

Należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). Jest sukulentem pędowym – gromadzi wodę w mięsistych pędach.


Litopsy, żywe kamienie (Lithops)

Litopsy, żywe kamienie (Lithops)
Fot. The Flowers & Plants Association/www.flowersandplants.org.uk

Należą do rodziny przypołudnikowatych (Aizoaceae). Są sukulentami pędowymi – magazynują wodę w mięsistych pędach.


Grubosz (Crassula)

Grubosz (Crassula)
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Jest sukulentem liściowym – magazynuje wodę w mięsistych liściach.


Kaktusy (Cactaceae)

Kaktusy
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Kaktusy są sukulentami pędowymi – gromadzą wodę w mięsistych pędach.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu