Logo
Logo

Doniczkowe sukulenty | Jak o nie dbać, by zdrowo i długo rosły?

Każdy kaktus jest sukulentem, jednak nie każdy sukulent jest kaktusem, mimo że wiele z nich bardzo się upodobniło do swoich kolczastych kuzynów. Sukulenty przybierają najprzeróżniejsze kształty, desenie i kolory. Poznaj ich najpopularniejsze rodzaje oraz zasady uprawy.

Streszczenie artykułu
Kaktusy i sukulenty to rośliny doniczkowe, które zdobyły popularność dzięki swojej zdolności do magazynowania wody, co czyni je idealnymi dla osób zapominających o podlewaniu. Chociaż są łatwe w uprawie, istnieją pewne zasady, które warto znać. Kluczem do sukcesu jest właściwe nawodnienie, odpowiednie stanowisko oraz dbałość o roślinę. Sukulenty preferują jasne stanowiska, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Podlewanie powinno być umiarkowane, unikając nadmiernego nawodnienia. Sukulenty nie wymagają częstego przesadzania, a ich podłoże powinno być dobrze przepuszczalne. Ważne jest również zrozumienie różnicy między kaktusem a sukulentem: każdy kaktus jest sukulentem, ale nie każdy sukulent jest kaktusem. Wśród popularnych sukulentów doniczkowych znajdują się agawa, aloes, eszeweria, wilczomlecz, patyczak, żywe kamienie, grubosz oraz różne gatunki kaktusów.
Spis treści
Czy sukulenty można hodować w domu? Czy kaktusy to są sukulenty? Co lubią sukulenty? Jak o nie dbać? Jakie są rodzaje sukulentów uprawinych w domach? Jakie doniczkowe sukulenty najlepiej nadają się do uprawy w domu?

Jak prawidłowo dbać o doniczkowe sukulenty? Mają wyjątkowe potrzeby!

Sukulenty są łatwe w uprawie i tolerancyjne na zaniedbania. Panuje błędne przekonanie, że o sukulenty nie trzeba wcale dbać, a one i tak będą same rosnąć. Niestety nie jest to prawda, trzeba o nie dbać, tak jak o każde inne roślinny doniczkowe. Domowa uprawa sukulentów w doniczkach jest jednak nieco inna niż większości roślin, dlatego warto poznać choćby podstawowe zasady.

Nie wymagają intensywnej opieki i są polecane dla osób, które często zapominają o podlewaniu roślin. Chyba jedynym błędem jaki możemy popełnić w uprawie sukulentów to nadmierne nawodnienie. Nie ma nic gorszego niż nadgorliwość. Nawet gdy liście lub pędy sukulentów pomarszczą się z braku wody, nie musimy się obawiać. Roślina zadziwiająco szybko odzyska dawną formę, gdy tylko ją podlejemy.


Fot. Evie Shaffer / Pixabay

Jaka jest różnica między sukulentem a kaktusem?

Każdy kaktus jest sukulentem, ale nie każdy sukulent jest kaktusem. Wszystkie kaktusy należą do rodziny kaktusowatych, ale nie wszystkie mają ciernie. Za to sukulenty to dużo większa grupa roślin (zaliczane są do niej także kaktusy), które należą do bardzo wielu różnych rodzin i często nie są ze sobą nawet spokrewnione. Występują najczęściej na obszarach pustynnych, jednak spotykane są we wszystkich strefach klimatycznych. Niektóre mają ciernie lub kolce, a inne nie. Ich cechą wspólną jest to, że wszystkie są kserofitami – tzn. są przystosowane do znoszenia długotrwałych okresów suszy, bo magazynują wodę w specjalnej "tkance wodnej" – miękiszu wodonośnym.

5 zasad uprawy sukulentów w doniczkach

1. STANOWISKO
Do uprawy sukulentów na domowym parapecie najlepszą lokalizacją jest okno południowo-wschodnie. Poranne słońce jest zawsze korzystniejsze od popołudniowego, które może przypalać rośliny.

2. PODLEWANIE
Sukulenty nigdy nie powinny mieć stale mokrego podłoża. Pomiędzy jednym, a drugim podlewaniem warto zrobić odstęp, tak by podłoże lekko przeschło. Latem powinno podlewać się je 1-2 razy w tygodniu, a w zimie raz w miesiącu.

3. WILGOTNOŚĆ POWIETRZA
Dobrze się czują w naszych mieszkaniach, nawet w gorących i suchych wnętrzach. Latem lubią spryskiwanie miękką wodą – pomaga to oczyścić je z kurzu.

4. NAWOŻENIE
Latem należy zasilać je nawozem do sukulentów raz na dwa tygodnie. Nawóz nie powinien zawierać zbyt dużej dawki azotu.

5. PRZESADZANIE
Sukulenty nie wymagają częstego przesadzania. Zabieg ten wykonujemy dopiero w momencie, gdy doniczka robi się za ciasna, zwykle co 3-4 lata.

Ziemia do kaktusów
Gotowa ziemia do sukulentów
Podłoże Substral Cactus to idealnie skomponowana mieszanka torfu wysokiego i niskiego, piasku kwarcowego i keramzytu stworzona specjalnie dla kaktusów i sukulentów. Odpowiednio dobrane składniki gwarantują doskonałą przepuszczalność podłoża. 
Kup online w naszym sklepie!

Rodzaje sukulentów uprawianych w domach

Sukulenty posiadają zdolność do magazynowania wody w mięsistych organach zawierających specjalną tkankę wodną, tzw. miękisz wodny, dlatego też są dobrze przystosowane do suchych warunków. Zwykle mają mięsiste liście lub łodygi, czasem jedne i drugie.

Nazwa sukulenty pochodzi od łacińskiego słowa succus, oznaczającego sok.


Sukulenty to rośliny bardzo trudne do zdefiniowania. Należą do różnych rodzin botanicznych. Różnią się znacznie wyglądem i kształtem. Zależnie od miejsca, w którym rośliny gromadzą zapasy wody sukulenty dzielimy na liściowe i pędowe.

  • Sukulenty liściowe

    Magazynują wodę w zgrubiałych liściach, pokrytych grubą warstwą kutykuli czyli wosku ograniczającego parowanie. Sukulenty liściowe są charakterystyczne dla pustyń afrykańskich. Należą do nich np. aloesy (Aloe) z rodziny złotogłowowatych (Asphodelaceae) - dawniej liliowatych (Liliaceae) oraz grubosze (Crassula) i inni przedstawiciele rodziny gruboszowatych.

  • Sukulenty pędowe

    Gromadzą wodę w zgrubiałych pędach, ich liście zwykle przekształcone są w ciernie. Kaktusy - najbardziej typowe i popularne sukulenty łodygowe, występują na pustyniach Ameryki, brak ich na kontynencie afrykańskim.
Sukulenty domowe, fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland
Kaktusy uprawiane w domu, fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Najpopularniejsze sukulenty do doniczek

W uprawie doniczkowej w mieszkaniu najlepiej wybrać gatunki doskonale do tego przystosowane. Na okiennych parapetach doskonale odnajdą się agawa (Agava) i aloes (Aloe), eszeweria (Echeveria) i wilczomlecz (Euphorbia), patyczak (Rhipsalis), żywe kamienie (Lithops), grubosze (Crassula) i niezliczone gatunki kaktusów (Cactaceae).


Agawa (Agava)


Fot. The Flowers & Plants Association www.flowersandplants.org.uk

Należy do rodziny agawowatych (Agavaceae). Jest sukulentem liściowym – magazynuje wodę w mięsistych liściach.


Aloes (Aloe)


Fot. SXC

Należy do rodziny złotogłowowatych (Asphodelaceae, a dawniej Liliaceae). Jest sukulentem liściowym – magazynuje wodę w mięsistych liściach.


Eszeweria (Echeveria)


Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Jest sukulentem liściowym.


Wilczomlecz (Euphorbia)


Fot. The Flowers & Plants Association/www.flowersandplants.org.uk

Należy do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Jest sukulentem pędowym – magazynuje wodę w mięsistych pędach.


Rhipsalis, patyczak (Rhipsalis)


Fot. The Flowers & Plants Association/www.flowersandplants.org.uk

Należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). Jest sukulentem pędowym – gromadzi wodę w mięsistych pędach.


Litopsy, żywe kamienie (Lithops)


Fot. The Flowers & Plants Association/www.flowersandplants.org.uk

Należą do rodziny przypołudnikowatych (Aizoaceae). Są sukulentami pędowymi – magazynują wodę w mięsistych pędach.


Grubosz (Crassula)


Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Jest sukulentem liściowym – magazynuje wodę w mięsistych liściach.


Kaktusy (Cactaceae)


Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Kaktusy są sukulentami pędowymi – gromadzą wodę w mięsistych pędach.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia

Autor
Doniczkowe sukulenty | Jak o nie dbać, by zdrowo i długo rosły?
Doniczkowe sukulenty | Jak o nie dbać, by zdrowo i długo rosły?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl