Logo
Logo

Patyczak (Rhipsalis) w doniczce – jak o niego dbać?

Patyczak odznacza się bardzo szybkim wzrostem. Wytwarza zielone zwisające pędy, z których często wyrastają korzenie powietrzne. Nie jest wymagającą rośliną w uprawie, ale ma kilka podstawowych oczekiwań wobec swojego właściciela, których warto być świadomym. Jak dbać o Rhipsalis w doniczce?

Spis treści
Jak wygląda patyczak czyli epifit leśny? Jak uprawiać patyczaka w doniczce? Na co zwrócić uwagę przy zakupie patyczaka? FILM: jak dbać i pielęgnować patyczaki / kaktusy leśne?

Co to patyczak czyli Rhipsalis?

Patyczak (Rhipsalis) to sukulent z rodziny kaktusowatych (Cactaceae), który zaliczany jest do epifitów. Pochodzi z Ameryki Północnej i Wysp Kanaryjskich, a w naszym regionie znany jest głównie jako roślina doniczkowa, która cieszy się popularnością wśród wielu miłośników ogrodnictwa.

Rhipsalis to jedyny kaktus, który rośnie na wolności poza Ameryką Północną i Południową. W środowisku naturalnym kwitnie, obsypując się wieloma małymi, białymi, żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi kwiatami, które później wydają jagody. Jednak w uprawie domowej bardzo rzadko zakwita. Dlaczego zatem warto mieć go w swoim mieszkaniu? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez NASA, patyczak ma właściwości oczyszczające powietrze.

Jak uprawiać Rhipsalis w doniczce?

Patyczak jest tolerancyjny co do stanowiska – radzi sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu. Najlepiej jednak czuje się w miejscu z dużą ilością rozproszonego światła słonecznego. Nadmierne promienie UV mogą powodować u patyczaka poparzenia liści, z kolei cień zdecydowanie spowolni jego wzrost.

  • Patyczak lubi stanowiska jasne z rozproszonym światłem.
  • Gleba dla patyczaka nie może być zbyt wilgotna, może nieco wyschnąć między podlewaniem. Roślinę należy podlewać średnio raz w tygodniu. Jeśli Rhipsalis wisi na słońcu, będzie potrzebował trochę więcej wody. Lubi też być zraszany od czasu do czasu.
  • W uprawie patyczaka istotne jest nawożenie, ale niezbyt częste, zwykle wystarczy raz w sezonie.
  • W okresie zimowym podlewanie patyczaka ogranicza się do minimum i zaprzestaje się nawożenia.
  • Jeśli wąsy patyczaka staną się zbyt długie, można je po prostu przyciąć.
  • Rhipsalis powinien być sadzony w specjalnym podłożu dla kaktusów i sukulentów. Uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych sprawdzi się, jeśli wymiesza się ją z piaskiem (w proporcji 3:1). Na dnie donicy zaleca się usypać kilkucentymetrową warstwę drenażową (keramzyt, perlit, fragmenty cegły).

Na co zwrócić uwagę przy zakupie patyczaka?

  • Wąsy powinny mieć już pewną długość, a sam Rhipsalis powinien swobodnie wypełniać doniczkę. Warto sprawdzić również ułożenie liści oraz to, czy roślina ma atrakcyjny, pełny kształt.
  • Rhipsalis nie jest szczególnie podatny na choroby, ale należy zwrócić uwagę, czy nie ma wełnowca.
  • Temperatura przechowywania i transportu patyczaka musi być wyższa niż 12°C.

FILM: Rhipsalis czyli patyczak – jak dbać i pielęgnować kaktusy leśne / dżunglowe?

Jungle Boogie Studio Zieleni / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Flower Council of Holland / thejoyofplants.co.uk

Autor
Patyczak (Rhipsalis) w doniczce – jak o niego dbać?
Patyczak (Rhipsalis) w doniczce – jak o niego dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl