Logo
Logo

Patyczak (Rhipsalis) w doniczce – jak o niego dbać?

Patyczak odznacza się bardzo szybkim wzrostem. Wytwarza zielone zwisające pędy, z których często wyrastają korzenie powietrzne. Nie jest wymagającą rośliną w uprawie, ale ma kilka podstawowych oczekiwań wobec swojego właściciela, których warto być świadomym. Jak dbać o Rhipsalis w doniczce?

Spis treści
Jak wygląda patyczak czyli epifit leśny? Jak uprawiać patyczaka w doniczce? Na co zwrócić uwagę przy zakupie patyczaka? FILM: jak dbać i pielęgnować patyczaki / kaktusy leśne?

Co to patyczak czyli Rhipsalis?

Patyczak (Rhipsalis) to sukulent z rodziny kaktusowatych (Cactaceae), który zaliczany jest do epifitów. Pochodzi z Ameryki Północnej i Wysp Kanaryjskich, a w naszym regionie znany jest głównie jako roślina doniczkowa, która cieszy się popularnością wśród wielu miłośników ogrodnictwa.

Rhipsalis to jedyny kaktus, który rośnie na wolności poza Ameryką Północną i Południową. W środowisku naturalnym kwitnie, obsypując się wieloma małymi, białymi, żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi kwiatami, które później wydają jagody. Jednak w uprawie domowej bardzo rzadko zakwita. Dlaczego zatem warto mieć go w swoim mieszkaniu? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez NASA, patyczak ma właściwości oczyszczające powietrze.

 

Jak uprawiać Rhipsalis w doniczce?

Patyczak jest tolerancyjny co do stanowiska – radzi sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu. Najlepiej jednak czuje się w miejscu z dużą ilością rozproszonego światła słonecznego. Nadmierne promienie UV mogą powodować u patyczaka poparzenia liści, z kolei cień zdecydowanie spowolni jego wzrost.

  • Patyczak lubi stanowiska jasne z rozproszonym światłem.
  • Gleba dla patyczaka nie może być zbyt wilgotna, może nieco wyschnąć między podlewaniem. Roślinę należy podlewać średnio raz w tygodniu. Jeśli Rhipsalis wisi na słońcu, będzie potrzebował trochę więcej wody. Lubi też być zraszany od czasu do czasu.
  • W uprawie patyczaka istotne jest nawożenie, ale niezbyt częste, zwykle wystarczy raz w sezonie.
  • W okresie zimowym podlewanie patyczaka ogranicza się do minimum i zaprzestaje się nawożenia.
  • Jeśli wąsy patyczaka staną się zbyt długie, można je po prostu przyciąć.
  • Rhipsalis powinien być sadzony w specjalnym podłożu dla kaktusów i sukulentów. Uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych sprawdzi się, jeśli wymiesza się ją z piaskiem (w proporcji 3:1). Na dnie donicy zaleca się usypać kilkucentymetrową warstwę drenażową (keramzyt, perlit, fragmenty cegły).

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Na co zwrócić uwagę przy zakupie patyczaka?

  • Wąsy powinny mieć już pewną długość, a sam Rhipsalis powinien swobodnie wypełniać doniczkę. Warto sprawdzić również ułożenie liści oraz to, czy roślina ma atrakcyjny, pełny kształt.
  • Rhipsalis nie jest szczególnie podatny na choroby, ale należy zwrócić uwagę, czy nie ma wełnowca.
  • Temperatura przechowywania i transportu patyczaka musi być wyższa niż 12°C.

FILM: Rhipsalis czyli patyczak – jak dbać i pielęgnować kaktusy leśne / dżunglowe?

Jungle Boogie Studio Zieleni / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Flower Council of Holland / thejoyofplants.co.uk

Autor
Patyczak (Rhipsalis) w doniczce – jak o niego dbać?
Patyczak (Rhipsalis) w doniczce – jak o niego dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl