Logo
Logo

Lepismium bolivianum (Lepismium bolivianum)

Lepismium bolivianum (Lepismium bolivianum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
 • Gleba: próchniczna, przepuszczalna, lekka
 • Kolor kwiatów: pomarańczowe
 • Kwiaty: pojedyncze, drobne
 • Odczyn gleby: obojętna
 • Pokrój: luźny
 • Wysokość: 1 m długości
 • Okres kwitnienia: IV, V
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: tarasy, wnętrza
 • Lepismium bolivianum (łac. Lepismium bolivianum syn. Pfeiffera boliviana i dawniej Rhipsalis boliviana) spotykany pod nieprawidłową nazwą patyczak (to inna roślina) lub kaktus leśny, to sukulent i epifit z rodziny kaktusowatych (Cactaceae). W naturze występuje w tropikalnych lasach Ameryki Południowej (m.in. Boliwia), ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna lub doniczkowa.

  Lepismium bolivianum nie rośnie wysoko, za to rozwija bardzo długie, rozgałęziające się i osiągające ponad 3 m długości pędy (w uprawie doniczkowej zwykle nie maja więcej niż 1 m), które zwieszają się kaskadowo w dół. Pędy są mięsiste, zielone, członkowane, bezkolcowe, spłaszczone i karbowane wzdłuż brzegów.

  Niewielkie, gwieździste, kremowobiałe kwiaty z różowym odcieniem i licznymi, długimi pręcikami, skupionymi na dnie kwiatowym, pojawiają się na brzegach pędów wiosną, a po przekrwieniu przekształcają w kuliste, wypełnione nasionami owoce, przypominające agrest (w uprawie pojawiają się bardzo rzadko).

   

  Wymagania i uprawa

  Jako epifit zasiedlający górne partie lasów tropikalnych, lepismium ma dość szczególne wymagania. Jest rośliną ciepłolubną, dlatego w naszym klimacie może być uprawiane jedynie w doniczkach i tylko latem wynoszone okresowo na taras lub balkon. Przez cały rok oczekuje dość wysokiej, pokojowej temperatury (temperatura nawet zimą nie powinna spadać poniżej 15°C) i bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska. Preferuje też lekką, próchniczą, przepuszczalną, lekko wilgotną ziemię (najlepiej podłoże dla kaktusów i sukulentów lub storczyków) oraz podwyższoną wilgotność powietrza.

  Dobrze znosi chwilowe przesuszenie, ale nie toleruje zalania, na które może zareagować gniciem pędów. Nie jest szczególnie żarłoczne, ale ponieważ tworzy dużą masę zieloną, w sezonie wegetacyjnym warto zasilać je specjalnymi nawozami dla kaktusów i sukulentów.

  Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
  Przeczytaj także
  Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

  Lepismium można rozmnażać przez podział dorosłych egzemplarzy (roślina mocno się rozrasta) lub ukorzenianie sadzonek pędowych. Rozmnażanie roślin z nasion w warunkach amatorskich może być natomiast dość trudne.

  Zastosowanie

  Lepismium bolivianum ze względu na swój charakterystyczny, zwisający pokrój najlepiej prezentuje się w wiszących doniczkach lub koszach. Może być też uprawiane w klasycznej donicy ustawionej na komodzie lub półce, z której jego pędy będą mogą swobodnie zwieszać się w dół. Lepismium nie lubi towarzystwa innych roślin, ale może być z nimi zestawiane w osobnych donicach, ustawianych obok siebie.

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk

  Więcej na ten temat
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl