Logo
Logo

Rośliny doniczkowe, czyli ogród w mieszkaniu

Zima to dla wielu osób ciężki okres. Tęsknimy za słońcem, latem i przede wszystkim – za zielenią. Tak naprawdę, jednak i zimą możemy nacieszyć nasze oczy i serca soczyście zielonymi roślinami oraz egzotycznymi, kolorowymi kwiatami. Jak? Wystarczy wzbogacić nasze mieszkanie o rośliny doniczkowe i stworzyć drugi ogród – w mieszkaniu. Zobacz, jak to zrobić i obejrzyj inspirującą galerię zdjęć!

Spis treści
Jakie rośliny wybrać do mieszkania? Nie zapomnij o doniczkach i osłonkach! Czym się kierować przy wyborze pojemników na rośliny?

Jakie rośliny wybrać do mieszkania?

W jaki sposób należy zabrać się za tworzenie ogrodu w mieszkaniu? Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie warunki będą mieć rośliny stojące w pomieszczeniach lub na parapetach. Jeśli nasze okna wychodzą na północ, wybierzmy rośliny spośród gatunków cieniolubnych. A jeśli okna usytuowane są po stronie południowej, zdecydujmy się na rośliny lubiące słońce. 

Posadźmy wybrane rośliny w odpowiednim podłożu i sprawdźmy, jakie mają wymagania pod względem pielęgnacji. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z ogrodnictwem, zdecydujmy się na kilka łatwych w uprawie gatunków, aby nie zrazić się niepowodzeniami i problemami. Do ogrodu w mieszkaniu najlepiej na początek wybierać niezbyt silnie rosnące gatunki, które nie zajmują zbyt dużo miejsca. Z czasem domowa dżungla może się rozrosnąć o nowe okazy.

Doniczki i osłonki – jakie wybrać?

Druga kwestia to wybór odpowiednich pojemników. Doniczki i osłonki na rośliny muszą idealnie pasować do stylu mieszkania – pod względem materiału, koloru i kształtu. Pamiętajmy, że rośliny o ciekawym pokroju, nakrapianych liściach czy pięknych kwiatach najlepiej wyglądają w prostych osłonkach, które nie przyciągają zbyt mocno uwagi. Na bardziej oryginalne pojemniki warto się zdecydować, jeśli zamierzamy uprawiać gatunki ozdobne głównie z liści, np. domowe pnącza, kaktusy lub sukulenty.

Jeśli większość sezonu letniego spędzamy na działce i w mieszkaniu zjawiamy się tylko od czasu do czasu – lub też po prostu często wyjeżdżamy – warto zainwestować w doniczki z systemem nawadniającym lub samonawadniające z podwójnym dnem, albo zaopatrzyć się w nawadniacze do doniczek. Dzięki temu nawet podczas dłuższych wyjazdów będziemy mieć pewność, że rośliny nie uschną.

Donice ogrodowe i tarasowe doskonale nadają się do wnętrza. Rośliny wrażliwe na mróz możesz przechowywać w domu.
 
rośliny doniczkowe czyli ogród w mieszkaniu - słońc i cień fot. Pexels
Fot. Vlada Karpovich, Andrea Davis/Pexels
Słoneczny parapet to idealne miejsce dla kaktusów i sukulentów (po lewej), zaś ciemny kąt w mieszkaniu to dobre stanowisko dla bluszczu (po prawej).

Pojemniki do mieszkania i do ogrodu

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu z ogrodem lub mieszkania z balkonem czy tarasem, latem możemy wystawiać część roślin z domowego ogrodu na świeże powietrze. Mając takie warunki warto wybrać eleganckie doniczki z otworem w dnie i podstawką, która zabezpieczy podłogę przed zalaniem. Otwór drenażowy powinien znajdować się we wszystkich donicach, w których uprawiamy rośliny. Umożliwia swobodny przepływ wody i zapobiega gniciu korzeni roślin.

rośliny doniczkowe czyli ogród w mieszkaniu fot. ksenia-chernaya pexels
Fot. Ksenia Chernaya/Pexels
Decydując się na rośliny ozdobne wyłącznie z liści warto wybrać gatunki różniące się wielkością blaszek liściowych oraz pokrojem.

Warto zadbać o domową zieleń, której tak brakuje nam jesienią i zimą. Zielona barwa i kolorowe kwiaty korzystnie wpływają na nasz nastrój i pozwalają w wyobraźni przenieść się w odległe strony. Jeśli nie mamy zbyt dużo przestrzeni w mieszkaniu, pamiętajmy, że doniczki można podwiesić pod sufitem, zaczepić na metalowej czy drewnianej konstrukcji na ścianie, albo umieścić na półce między książkami i bibelotami. Na małej przestrzeni dobrze sprawdzają się pnącza, które mają niewielkie wymagania i można prowadzić przy ścianach.

Obejrzyj galerię zdjęć z ogrodami w mieszkaniach dużych i małych!

Tekst: Redakcja Zielony Ogródek, zdjęcie tytułowe: Huy/pexels

 

Autor
Rośliny doniczkowe, czyli ogród w mieszkaniu
Rośliny doniczkowe, czyli ogród w mieszkaniu
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl