Logo
Logo
60
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Rośliny doniczkowe, czyli ogród w mieszkaniu

Zima to dla wielu osób ciężki okres. Tęsknimy za słońcem, latem i przede wszystkim – za zielenią. Tak naprawdę, jednak i zimą możemy nacieszyć nasze oczy i serca soczyście zielonymi roślinami oraz egzotycznymi, kolorowymi kwiatami. Jak? Wystarczy wzbogacić nasze mieszkanie o rośliny doniczkowe i stworzyć drugi ogród – w mieszkaniu. Zobacz, jak to zrobić i obejrzyj inspirującą galerię zdjęć!

 

Jakie rośliny wybrać do mieszkania?

W jaki sposób należy zabrać się za tworzenie ogrodu w mieszkaniu? Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie warunki będą mieć rośliny stojące w pomieszczeniach lub na parapetach. Jeśli nasze okna wychodzą na północ, wybierzmy rośliny spośród gatunków cieniolubnych. A jeśli okna usytuowane są po stronie południowej, zdecydujmy się na rośliny lubiące słońce. 

Posadźmy wybrane rośliny w odpowiednim podłożu i sprawdźmy, jakie mają wymagania pod względem pielęgnacji. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z ogrodnictwem, zdecydujmy się na kilka łatwych w uprawie gatunków, aby nie zrazić się niepowodzeniami i problemami. Do ogrodu w mieszkaniu najlepiej na początek wybierać niezbyt silnie rosnące gatunki, które nie zajmują zbyt dużo miejsca. Z czasem domowa dżungla może się rozrosnąć o nowe okazy.

Doniczki i osłonki – jakie wybrać?

Druga kwestia to wybór odpowiednich pojemników. Doniczki i osłonki na rośliny muszą idealnie pasować do stylu mieszkania – pod względem materiału, koloru i kształtu. Pamiętajmy, że rośliny o ciekawym pokroju, nakrapianych liściach czy pięknych kwiatach najlepiej wyglądają w prostych osłonkach, które nie przyciągają zbyt mocno uwagi. Na bardziej oryginalne pojemniki warto się zdecydować, jeśli zamierzamy uprawiać gatunki ozdobne głównie z liści, np. domowe pnącza, kaktusy lub sukulenty.

Jeśli większość sezonu letniego spędzamy na działce i w mieszkaniu zjawiamy się tylko od czasu do czasu – lub też po prostu często wyjeżdżamy – warto zainwestować w doniczki z systemem nawadniającym lub samonawadniające z podwójnym dnem, albo zaopatrzyć się w nawadniacze do doniczek. Dzięki temu nawet podczas dłuższych wyjazdów będziemy mieć pewność, że rośliny nie uschną.

Donice ogrodowe i tarasowe doskonale nadają się do wnętrza. Rośliny wrażliwe na mróz możesz przechowywać w domu.
 
rośliny doniczkowe czyli ogród w mieszkaniu - słońc i cień fot. Pexels
Fot. Vlada Karpovich, Andrea Davis/Pexels
Słoneczny parapet to idealne miejsce dla kaktusów i sukulentów (po lewej), zaś ciemny kąt w mieszkaniu to dobre stanowisko dla bluszczu (po prawej).

Pojemniki do mieszkania i do ogrodu

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu z ogrodem lub mieszkania z balkonem czy tarasem, latem możemy wystawiać część roślin z domowego ogrodu na świeże powietrze. Mając takie warunki warto wybrać eleganckie doniczki z otworem w dnie i podstawką, która zabezpieczy podłogę przed zalaniem. Otwór drenażowy powinien znajdować się we wszystkich donicach, w których uprawiamy rośliny. Umożliwia swobodny przepływ wody i zapobiega gniciu korzeni roślin.

rośliny doniczkowe czyli ogród w mieszkaniu fot. ksenia-chernaya pexels
Fot. Ksenia Chernaya/Pexels
Decydując się na rośliny ozdobne wyłącznie z liści warto wybrać gatunki różniące się wielkością blaszek liściowych oraz pokrojem.

Warto zadbać o domową zieleń, której tak brakuje nam jesienią i zimą. Zielona barwa i kolorowe kwiaty korzystnie wpływają na nasz nastrój i pozwalają w wyobraźni przenieść się w odległe strony. Jeśli nie mamy zbyt dużo przestrzeni w mieszkaniu, pamiętajmy, że doniczki można podwiesić pod sufitem, zaczepić na metalowej czy drewnianej konstrukcji na ścianie, albo umieścić na półce między książkami i bibelotami. Na małej przestrzeni dobrze sprawdzają się pnącza, które mają niewielkie wymagania i można prowadzić przy ścianach.

Obejrzyj galerię zdjęć z ogrodami w mieszkaniach dużych i małych!

Tekst: Redakcja Zielony Ogródek, zdjęcie tytułowe: Huy/pexels

 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (14)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!