Logo
Logo

Grubosz / Drzewko szczęścia (Crassula ovata)

Grubosz / Drzewko szczęścia (Crassula ovata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie
 • Gleba: przepuszczalna, piaszczysta
 • Kolor kwiatów: białe, różowe
 • Pokrój: krzaczkowaty
 • Wysokość: do 100 cm
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki Gdzie kupić?

  Grubosz (Crassula) to nazwa licznego rodzaju roślin należących do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Drzewkiem szczęścia nazwa się głównie grubosza jajowatego (Crassula ovata), który jest znany pod nazwami grubosz owalny, grubosz srebrzysty lub drzewko pieniędzy. Roślina ta pochodzi z Afryki i jest jedną z najpopularniejszych w naszych domach.

  Czym charakteryzuje się grubosz? Jak wygląda?

  W naszej strefie klimatycznej jest rośliną doniczkową, ale w warunkach swojego naturalnego występowania osiąga do 4 m wysokości! Grubosze uprawiane w doniczkach mogą dorastać do ok. 1 m wysokości. Ich kora jest dość jasna, błyszcząca, o ciekawej fakturze z charakterystycznymi pierścieniami. Liście są jajowatego kształtu, żywo zielone i błyszczące. Przy dużej ilości promieni słonecznych obrzeża liści czasem stają się czerwone.

  Starsze drzewka szczęścia mogą kwitnąć w warunkach domowych na przełomie zimy i wiosny. Aby do tego doszło muszą odczuć wyraźną różnicę temperatur i być odpowiednio podlewane oraz nawożone. Kwiaty grubosza są jasne, biało-różowe i zebrane w groniaste kwiatostany.

  Uwaga! Grubosz jajowaty jest często mylony z gruboszem drzewiastym (Crassula arborescens). Mają one podobny pokrój, ale różnią się liśćmi, które są bardziej okrągłe, srebrzysto-niebieskie i bez połysku.

  Jak uprawa się grubosze? Jakimi wymaganiami się różnią?

  Jeśli chodzi o stanowisko i oświetlenie, grubosze o zielonych liściach preferują półcień (doskonale czują się na parapecie okna wychodzącego na wschód lub północny-wschód), a grubosze o srebrzystych liściach lubią dużo słońca dlatego powinny znajdować się blisko okna (o ekspozycji zachodniej, południowo-zachodniej lub nawet południowej z oddaleniem od okna).

  Drzewko szczęścia wymaga przepuszczalnego podłoża z dodatkiem gruboziarnistego piasku, bez domieszki torfu. Na dnie doniczki koniecznie musi być warstwa drenażu.

  Optymalna temperatura w sezonie wegetacyjnym to 20-22 °C (przy niższych mogą zacząć chorować). Zimą natomiast powinno się go przenosić do chłodniejszego (nawet do 13-15 °C), jasnego pomieszczenia. Tak jak większość sukulentów, roślinom nie szkodzi suche powietrze.

  Grubosze można rozmnażać przez sadzonki liściowe i pędowe o 3-4 liściach, pobrane wiosną lub latem osuszamy przez 1-2 dni. Po tym czasie wsadzamy do suchego podłoża. Podlewamy dopiero po 2-3 tygodniach, gdy pokażą się pierwsze, młode korzonki.

  Rośliny te przesadzamy tylko wtedy, gdy ich korzenie nie mieszczą się już w doniczce. U starszych egzemplarzy często się zdarza, że co jakiś czas wystarczy jedynie wymieniać wierzchnią warstwę podłoża.

  Pielęgnacja drzewka szczęścia – podlewanie, nawożenie, cięcie

  Grubosze należą do roślin doniczkowych, których nie trzeba często podlewać. Podlewamy je obficie, ale rzadko – dopiero gdy podłoże dobrze przeschnie. Nie trzeba ich nawozić, ale nie ucierpią jeśli raz na jakiś czas damy im dawkę nawozu do kaktusów.

  Pomimo że grubosz rośnie wolno czasem warto wykonać przycięcie formujące. Poniżej miejsca cięcia pojawiają się zwykle dwa nowe liście.

  Szkodniki i choroby grubosza

  Grubosz nie jest atakowane przez szkodniki. Zagrożeniem może się okazać zgnilizna korzeni, jeśli nieodpowiednio podlewamy roślinę.

  Drzewko szczęścia gubi liście wtedy, gdy jest uprawiany w niewłaściwym miejscu (za ciemnym lub za zimnym w lecie) lub gdy nieprawidłowo go nawadniamy.

  Grubosz do każdego stylu – roślina idealna na prezent!

  Jak wspomniano na początku, najpopularniejszym gatunkiem tych sukulentów jest grubosz jajowaty (Crassula ovata). Jako drzewko szczęścia to roślina bardzo często wybierana na prezent, przy tym jest idealna dla dzieci. Co więcej, grubosze nie są drogie.

  Drzewka szczęścia sprawdzają się w każdym stylu – od rustykalnych kuchni po nowoczesne pokoje dzienne. Dodatkową zaletą jest to, że grubosza można wystawić latem na balkon lub taras (ale należy pamiętać, że w takich warunkach preferują półcień).

  Grubosze są też często wybierane na drzewko bonsai, ponieważ szybko się regenerują i wybaczają wiele błędów pielęgnacyjnych.

  Polecane odmiany grubosza jajowatego

  Ciekawostki o gruboszu

  Nazwa rodzajowa Crassula, pochodzi od łacińskiego słowa crassus, co oznacza gruby. Odnosi się ona do mięsistych liści roślin, które mają za zadanie magazynować wodę.

  Gdzie można kupić sadzonki grubosza?

  Grubosze są dostępne w większości punktów sprzedaży roślin doniczkowych do uprawy w domu. Możemy je kupić w wielu rozmiarach! Ich ciekawsze odmiany najprędzej znajdziemy w sklepach internetowych, np.:

   

  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: thejoyofplants.co.uk, eduschadesoares/Pixabay, J_O/Pixabay, Floradania.dk

  Autor
  Grubosz / Drzewko szczęścia
  Grubosz / Drzewko szczęścia
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (7)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl