Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany
Ciekawostki

Grubosz (Crassula) to nazwa licznego rodzaju roślin należących do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Drzewkiem szczęścia nazwa się głównie grubosza jajowatego (Crassula ovata), który jest znany pod nazwami: grubosz owalny, grubosz srebrzysty lub drzewko pieniędzy. Roślina ta pochodzi z Afryki.

W naszej strefie klimatycznej jest rośliną doniczkową, ale w warunkach swojego naturalnego występowania osiąga do 4 m wysokości! Grubosze uprawiane w doniczkach mogą dorastać do ok. 1 m wysokości. Ich kora jest dość jasna, błyszcząca, o ciekawej fakturze z charakterystycznymi pierścieniami. Liście są jajowatego kształtu, żywo zielone i błyszczące. Przy dużej ilości promieni słonecznych obrzeża liści czasem stają się czerwone.

Starsze drzewka szczęścia mogą kwitnąć w warunkach domowych na przełomie zimy i wiosny. Aby do tego doszło muszą odczuć wyraźną różnicę temperatur i być odpowiednio podlewane oraz nawożone. Kwiaty grubosza są jasne, biało-różowe i zebrane w groniaste kwiatostany.

Uwaga! Grubosz jajowaty jest często mylony z gruboszem drzewiastym (Crassula arborescens). Mają one podobny pokrój, ale różnią się liśćmi, które są bardziej okrągłe, srebrzysto-niebieskie i bez połysku.

Wymagania i uprawa

  • Grubosze o zielonych liściach nie znoszą bezpośredniego nasłonecznienia, doskonale czują się na parapecie okna wychodzącego na wschód lub północny-wschód – preferują półcień.
  • Grubosze o srebrzystych liściach lubią dużo słońca dlatego powinny znajdować się blisko okna (o ekspozycji zachodniej, południowo-zachodniej lub nawet południowej z oddaleniem od okna).

Drzewko szczęścia wymaga przepuszczalnego podłoża z dodatkiem gruboziarnistego piasku, bez domieszki torfu. Na dnie doniczki koniecznie musi być warstwa drenażu. Nie powinniśmy doprowadzać do tego, aby grubosz miał stale wilgotno, dlatego podlewamy go obficie, ale rzadko – dopiero gdy podłoże, w którym rośnie dobrze przeschnie. Grubosz dobrze znosi suche powietrze.

Optymalna temperatura w sezonie wegetacyjnym to 20-22°C (przy niższych mogą zacząć chorować). Zimą natomiast powinno się go przenosić do chłodniejszego (nawet do 13-15°C), jasnego pomieszczenia.

Pomimo że grubosz rośnie wolno czasem warto wykonać przycięcie formujące. Poniżej miejsca cięcia pojawiają się zwykle dwa nowe liście.

Grubosze można rozmnażać przez sadzonki liściowe i pędowe o 3-4 liściach, pobrane wiosną lub latem osuszamy przez 1-2 dni. Po tym czasie wsadzamy do suchego podłoża. Podlewamy dopiero po 2-3 tygodniach, gdy pokażą się pierwsze, młode korzonki.

Rośliny te przesadzamy tylko wtedy, gdy ich korzenie nie mieszczą się już w

doniczce. U starszych egzemplarzy często się zdarza, że co jakiś czas wystarczy jedynie wymieniać wierzchnią warstwę podłoża.

Zastosowanie

Drzewka szczęścia to bardzo lubiane rośliny na parapety. Sprawdzają się w każdym stylu – od rustykalnych kuchni po nowoczesne pokoje dzienne. Dodatkową zaletą jest to, że latem mogą być trzymane na balkonach i tarasach (ale należy pamiętać, że w takich warunkach preferują półcień). To również idealne rośliny dla dzieci.

Grubosze są też często wybierane przez początkujących ogrodników na drzewko bonsai, ponieważ szybko się regenerują i wybaczają wiele błędów pielęgnacyjnych.

Polecane odmiany

  • 'Gollum' lub 'Hobbit' – (zdj. 4, 5) liście cylindryczne zwinięte w trąbkę
  • 'Tricolor', 'Hummel’s Sunset', 'Variegata' – barwne liście

Ciekawostki

Nazwa rodzajowa Crassula, pochodzi od łacińskiego słowa crassus, co oznacza gruby. Odnosi się ona do mięsistych liści roślin, które mają za zadanie magazynować wodę.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: thejoyofplants.co.uk, eduschadesoares/Pixabay, J_O/Pixabay, Floradania.dk