Grubosz (Crassula) to rodzaj roślin należących do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Sukulenty te pochodzą z terenów Afryki Południowej.

Drzewko szczęścia to inna nazwa grubosza jajowatego (Crassula ovata). Gatunek ten znany jest również jako grubosz owalny, grubosz srebrzysty lub drzewko pieniędzy. W naszej strefie klimatycznej jest rośliną doniczkową, ale w warunkach swojego naturalnego występowania osiąga do 4 m wysokości!

Nazwa tych roślin pochodzi od łacińskiego słowa crassus, co oznacza gruby. Odnosi się ona do mięsistych liści roślin, które mają za zadanie magazynować wodę. Są jajowatego kształtu, żywo zielone i błyszczące. Przy dużej ilości promieni słonecznych obrzeża liści czasem stają się czerwone.

Grubosz jajowaty jest często mylony z gruboszem drzewiastym (Crassula arborescens). Mają one podobny pokrój, ale różnią się liśćmi, które są bardziej okrągłe, srebrzysto-niebieskie i bez połysku.

Kora jest dość jasna, błyszcząca, o ciekawej fakturze z charakterystycznymi pierścieniami. Drobne, białe kwiaty grubosza mogą się pojawiać na końcach starszych pędów tylko wtedy, gdy rosną one w dobrze oświetlonym miejscu.

Uprawa i wymagania

Grubosz wymaga przepuszczalnego podłoża z dodatkiem gruboziarnistego piasku, bez domieszki torfu. Na dnie doniczki koniecznie musi być warstwa drenażu.

Nie powinniśmy doprowadzać, by grubosz miał stale wilgotno. Obficie go podlewamy dopiero, gdy podłoże będzie całkowicie suche. Grubosze, jak wszystkie sukulenty, dobrze znosi suche powietrze, najlepiej rośnie w temperaturze 20-22°C. Zimą należy przenieść go do chłodniejszego, jasnego pomieszczenia.

  • Grubosze o zielonych liściach nie znoszą bezpośredniego nasłonecznienia, doskonale czują się na parapecie okna wychodzącego na wschód lub północny-wschód – preferują półcień.
  • Grubosze o srebrzystych liściach lubią dużo słońca dlatego powinny znajdować się blisko okna (o ekspozycji zachodniej, południowo-zachodniej lub nawet południowej z oddaleniem od okna).

Rośliny te przesadzamy tylko wtedy, gdy są stosunkowo młode i ich korzenie nie mieszczą się już w doniczce. U starszych egzemplarzy wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę podłoża.

Rozmnażanie

Sadzonki liściowe i pędowe o 3-4 liściach, pobrane wiosną lub latem osuszamy przez 1-2 dni. Po tym czasie wsadzamy do suchego podłoża. Podlewamy dopiero po 2-3 tygodniach.

Zastosowanie

Mimo że grubosz rośnie wolno (pędy przyrastają o kilka centymetrów rocznie) warto go czasem przycinać. Poniżej miejsca cięcia pojawiają się zwykle dwa nowe liście. Roślina szybko się regeneruje, dlatego często wybierana jest przez początkujących na drzewko bonsai.

Latem grubosze można trzymać na balkonach i tarasach w półcieniu. Należy jednak pamiętać, że gdy tylko temperatury spadną poniżej 20°C, rośliny mogą chorować.

Polecane odmiany

  • 'Gollum' lub 'Hobbit' – liście cylindryczne zwinięte w trąbkę
  • 'Tricolor', 'Hummel’s Sunset', 'Variegata' – barwne liście

Zdjęcia tytułowe: Floradania, "018"/pirate_renee/CC BY-ND 2.0, J_O/Pixabay