Grubosz (Crassula) to nazwa licznego rodzaju roślin należących do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Drzewkiem szczęścia nazwa się głównie grubosza jajowatego (Crassula ovata), który jest znany pod nazwami: grubosz owalny, grubosz srebrzysty lub drzewko pieniędzy. Roślina ta pochodzi z Afryki.
W naszej strefie klimatycznej jest rośliną doniczkową, ale w warunkach swojego naturalnego występowania osiąga do 4 m wysokości! Grubosze uprawiane w doniczkach mogą dorastać do ok. 1 m wysokości. Ich kora jest dość jasna, błyszcząca, o ciekawej fakturze z charakterystycznymi pierścieniami. Liście są jajowatego kształtu, żywo zielone i błyszczące. Przy dużej ilości promieni słonecznych obrzeża liści czasem stają się czerwone.
Starsze drzewka szczęścia mogą kwitnąć w warunkach domowych na przełomie zimy i wiosny. Aby do tego doszło muszą odczuć wyraźną różnicę temperatur i być odpowiednio podlewane oraz nawożone. Kwiaty grubosza są jasne, biało-różowe i zebrane w groniaste kwiatostany.
Uwaga! Grubosz jajowaty jest często mylony z gruboszem drzewiastym (Crassula arborescens). Mają one podobny pokrój, ale różnią się liśćmi, które są bardziej okrągłe, srebrzysto-niebieskie i bez połysku.
Wymagania i uprawa
- Grubosze o zielonych liściach nie znoszą bezpośredniego nasłonecznienia, doskonale czują się na parapecie okna wychodzącego na wschód lub północny-wschód – preferują półcień.
- Grubosze o srebrzystych liściach lubią dużo słońca dlatego powinny znajdować się blisko okna (o ekspozycji zachodniej, południowo-zachodniej lub nawet południowej z oddaleniem od okna).
Drzewko szczęścia wymaga przepuszczalnego podłoża z dodatkiem gruboziarnistego piasku, bez domieszki torfu. Na dnie doniczki koniecznie musi być warstwa drenażu. Nie powinniśmy doprowadzać do tego, aby grubosz miał stale wilgotno, dlatego podlewamy go obficie, ale rzadko – dopiero gdy podłoże, w którym rośnie dobrze przeschnie. Grubosz dobrze znosi suche powietrze.
Optymalna temperatura w sezonie wegetacyjnym to 20-22°C (przy niższych mogą zacząć chorować). Zimą natomiast powinno się go przenosić do chłodniejszego (nawet do 13-15°C), jasnego pomieszczenia.
Pomimo że grubosz rośnie wolno czasem warto wykonać przycięcie formujące. Poniżej miejsca cięcia pojawiają się zwykle dwa nowe liście.
Grubosze można rozmnażać przez sadzonki liściowe i pędowe o 3-4 liściach, pobrane wiosną lub latem osuszamy przez 1-2 dni. Po tym czasie wsadzamy do suchego podłoża. Podlewamy dopiero po 2-3 tygodniach, gdy pokażą się pierwsze, młode korzonki.
Rośliny te przesadzamy tylko wtedy, gdy ich korzenie nie mieszczą się już w
doniczce. U starszych egzemplarzy często się zdarza, że co jakiś czas wystarczy jedynie wymieniać wierzchnią warstwę podłoża.
Zastosowanie
Drzewka szczęścia to bardzo lubiane rośliny na parapety. Sprawdzają się w każdym stylu – od rustykalnych kuchni po nowoczesne pokoje dzienne. Dodatkową zaletą jest to, że latem mogą być trzymane na balkonach i tarasach (ale należy pamiętać, że w takich warunkach preferują półcień). To również idealne rośliny dla dzieci.
Grubosze są też często wybierane przez początkujących ogrodników na drzewko bonsai, ponieważ szybko się regenerują i wybaczają wiele błędów pielęgnacyjnych.
Polecane odmiany
- 'Gollum' lub 'Hobbit' – (zdj. 4, 5) liście cylindryczne zwinięte w trąbkę
- 'Tricolor', 'Hummel’s Sunset', 'Variegata' – barwne liście
Ciekawostki
Nazwa rodzajowa Crassula, pochodzi od łacińskiego słowa crassus, co oznacza gruby. Odnosi się ona do mięsistych liści roślin, które mają za zadanie magazynować wodę.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: thejoyofplants.co.uk, eduschadesoares/Pixabay, J_O/Pixabay, Floradania.dk
Komentarze