Jak sprawić, by drzewko szczęścia rozkwitło w Twoim domu? Zastosuj te proste zmiany i ciesz się kwitnieniem grubosza

Jak sprawić, by drzewko szczęścia rozkwitło w Twoim domu

Czy wiesz, że drzewko szczęścia, znane również jako grubosz, może stać się nie tylko zielonym akcentem w Twoim domu, ale także zachwycić swoim kwitnieniem? Choć rzadko obserwujemy to zjawisko w warunkach domowych, istnieją sposoby, by zachęcić roślinę do kwitnienia. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, aby Twoje drzewko szczęścia rozwinęło delikatne, gwiaździste kwiaty. Czy to kwestia odpowiedniego światła, temperatury, czy może czegoś zupełnie innego?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
5

Co sprawia, że kwitnące drzewko szczęścia jest wyjątkowe?

Grubosz (łac. Crassula ovata) to roślina pochodząca z południowej Afryki, znana ze swojej wytrzymałości i łatwości w uprawie. Jako sukulent, potrafi magazynować wodę w swoich grubych liściach, dzięki czemu doskonale radzi sobie w suchym środowisku. Jej zielone liście z czerwonymi obrzeżami dodają uroku każdemu wnętrzu.

W odpowiednich warunkach, grubosz może zaskoczyć delikatnymi kwiatami, które pojawiają się zimą lub wczesną wiosną. Te kwiaty, choć rzadko spotykane, są prawdziwym skarbem dla każdego miłośnika roślin. Aby jednak cieszyć się ich widokiem, ważne jest zrozumienie potrzeb rośliny i stworzenie warunków zbliżonych do jej naturalnego środowiska.

Jak kwitnie grubosz?

Kwiaty drzewka szczęścia są niezwykle urokliwe. Drobne, białe bądź delikatnie różowe, o gwiazdkowatym kształcie są zebrane w pęczki na końcach pędów. Pojawiają się zazwyczaj pod koniec zimy lub na wczesną wiosnę i są krótkotrwałą ozdobą.

Warto pamiętać, że grubosze muszą być starszymi okazami, by zakwitnąć. U niektórych może to nastąpić dopiero po 10 latach od założenia uprawy.

Kwitnący grubosz
Fot. Gonzalo Cortés Villalgordo Wirestock / AdobeStock

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Jak doprowadzić do kwitnienia? 3 kroki do kwiatów!

Aby zachęcić drzewko szczęścia do kwitnienia, należy naśladować warunki, które doświadcza w swoim naturalnym środowisku, a w tym pozwolić roślinie przejść stan spoczynku zimowego. Oto krok po kroku, jak to zrobić:

Zmniejszanie podlewania

Gdy jesienią dni stają się krótsze, ogranicz podlewanie, imitując naturalny okres spoczynku rośliny. To kluczowy krok w przygotowaniu drzewka do kwitnienia. W naturze, roślina ta doświadcza okresów suchych, co stymuluje proces kwitnienia. Dlatego w domowych warunkach, zmniejszenie ilości wody jest ważnym elementem, który pomaga roślinie przejść w stan gotowości do wytworzenia kwiatów.

Regulacja temperatury

Jesienią utrzymuj temperaturę wokół grubosza ok. 10-12°C, chroniąc roślinę przed mrozem. Ta zmiana temperatury jest kolejnym sygnałem dla drzewka, że nadszedł czas na kwitnienie. W naturalnym środowisku, drzewko szczęścia doświadcza chłodniejszych nocy, co jest ważnym czynnikiem wpływającym na proces kwitnienia.

Oczekiwanie na kwiaty

Kwiaty zwykle pojawiają się pod koniec zimy lub na początku wiosny. To magiczny moment, kiedy możemy podziwiać wynik naszych starań. Kwiaty drzewka szczęścia są delikatne i subtelne, co dodaje im uroku i sprawia, że są wyjątkowe.

Pielęgnacja drzewka szczęścia po kwitnieniu

Po zwiędnięciu kwiatów, przycinaj zbrązowiałe łodygi i stopniowo zwiększaj podlewanie oraz temperaturę. To ważne, aby po okresie kwitnienia, roślina mogła odzyskać siły i przygotować się do kolejnego sezonu. Pielęgnacja po kwitnieniu jest równie ważna, jak przygotowanie do niego.

  • Podlewanie i przesadzanie – podlewaj, gdy gleba wyschnie. Co trzy lata wymieniaj ziemię i przesadzaj roślinę po kwitnieniu. To zapewni drzewku świeże składniki odżywcze i przestrzeń do wzrostu.
  • Nawożenie – wiosną i latem stosuj rozcieńczony, zrównoważony nawóz płynny. To dodatkowe wsparcie dla rośliny, które pomoże jej w przygotowaniu do kolejnego sezonu kwitnienia.
  • Przenoszenie na zewnątrz latem – jeśli masz taką możliwość, latem dobrze jest przenieść roślinę na zewnątrz, na osłonione przed popołudniowym słońcem miejsce. To pozwoli drzewku szczęścia na czerpanie energii ze światła słonecznego, co jest ważne dla jego zdrowia i wzrostu.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Pamiętaj, że drzewko szczęścia potrzebuje czasu na zgromadzenie energii potrzebnej do rzadkich spektakli kwiatowych – o roślinę trzeba odpowiednio dbać przez cały sezon, by miała możliwość kwitnienia.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Gonzalo Cortés Villalgordo Wirestock / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Obserwuj
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Grubosz / Drzewko szczęścia Crassula ovata

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści