Grubosz jajowaty – charakterystyka
Drzewko szczęścia to tak naprawdę grubosz jajowaty (Crassula ovata) – sukulent należący do rodziny gruboszowatych. Wywodzi się z terenów afrykańskich. Uprawiany jako roślina doniczkowa osiąga około 1 m wysokości, ale w naturalnym środowisku przybiera postać rozgałęzionego krzewu, dorastającego do 2 m, a niekiedy nawet 4 m wysokości.
Starsze egzemplarze drzewka szczęścia mogą zakwitnąć, nawet te trzymane w domu. Pąki rozwijają się na przełomie zimy i wiosny. Uzależnione jest to od zapewnienia roślinie odpowiedniej temperatury i podlewania.
Wymagania grubosza jajowatego
Stanowisko – drzewko szczęścia ma wysokie zapotrzebowanie na światło słoneczne. Dobrze czuje się nawet, gdy promienie padają bezpośrednio na nie. W ciągu dnia powinno mieć bezpośredni dostęp do światła słonecznego przez co najmniej 4 godziny. Odpowiednie nasłonecznienie pozwala mu utrzymać dobrą kondycję. W cieniu grubosz zaczyna chorować, a jego liście wydłużają się i zmniejsza się ich wybarwienie.
Temperatura – najlepiej czuje się w temperaturze 20-22°C, ale nie przeszkadza mu też temperatura o kilka stopni wyższa. W nocy wytrzymuje obniżenie temperatury do 10°C. Taka różnica stymuluje jego rozwój i przypomina warunki z terenów, z których grubosz jajowaty pochodzi.
Podłoże – drzewko szczęścia lubi luźną ziemię. Można zdecydować się na mieszankę przeznaczoną dla kaktusów i sukulentów lub ziemię uniwersalną uzupełnioną gruboziarnistym piaskiem lub drobnym żwirem w stosunku 3:1. Na dnie doniczki musi się także pojawić warstwa drenażu – około 2 cm drobnych kamieni – ponieważ korzenie grubosza są dość podatne na gnicie pod wpływem dużej wilgoci.
Pielęgnacja drzewka szczęścia
Grubosz jajowaty nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Jeśli tylko zapamiętamy kilka podstawowych informacji, poradzimy sobie bez trudu.
Podlewanie
Drzewko szczęścia nie powinno być często podlewane. Poleca się jednorazowe obfite podlanie odstałą wodą, a później odczekanie do momentu, aż ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie. Zwykle będzie to więc jedno podlanie na miesiąc, a zimą nawet rzadziej. Jeśli często zdarza nam się przesuszyć rośliny, w przypadku grubosza nie będzie to dużym problemem.
Podczas podlewania trzeba zwracać uwagę, by woda dostawała się wyłącznie do ziemi, a nie na liście, ponieważ ich moczenie może szybko spowodować rozwój chorób grzybowych. Dodatkowo po podlaniu należy pamiętać, by usunąć nadmiar wody, który zbierze się w podstawce.
Nawożenie
Drzewko szczęścia nawozimy w umiarkowanym stopniu. Można podać mu wiosną nawóz długodziałający lub co jakiś czas dawkę płynnego nawozu rozpuszczonego w wodzie. Niedokarmiany grubosz będzie tracił połysk liści, które dodatkowo staną się drobniejsze i mogą żółknąć.
Przycinanie
Drzewko szczęścia rośnie wolno, dlatego nie wymaga regularnego, intensywnego skracania pędów. Wystarczy raz na jakiś czas wykonać przycięcie formujące, by utrzymać pożądany kształt.
Przesadzanie
Drewka szczęścia nie przesadza się zbyt często. Można o tym pomyśleć po upływie 2-3 lat, gdy korzenie przestają się mieścić w doniczce i zaczynają wystawać przez otwory w jej dnie. Nie musimy trzymać się konkretnego terminu, choć najkorzystniejsza, jak w przypadku większości roślin, jest wiosna. W czasie przesadzania można przyciąć korzenie o około 1-2 cm.
Rozmnażanie drzewka szczęścia
- Drzewko szczęścia łatwo rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Możemy je pobierać wiosną i latem. Powinny być to 5-6 cm fragmenty odcięte z młodych pędów. Z sadzonki usuwamy dolne liście i odkładamy na 2 dni, by miejsce zranienia wyschło i nie stało się źródłem gnicia łodyżki.
- Sadzonki drzewka szczęścia umieszcza się w pojemnikach wypełnionych lekko wilgotnym torfem przykrytym 5-6 cm piasku. By przyspieszyć ukorzenianie, sadzonkę można wcześniej zanurzyć w ukorzeniaczu.
- Drzewko szczęścia można rozmnożyć także… z liści. Należy wówczas wybrać zdrowe i jędrne liście. Kolejnym krokiem jest ułożenie ich na wilgotnej ziemi wymieszanej z perlitem lub mieszance dla kaktusów i sukulentów. Przez cały okres ukorzeniania powinna zostać utrzymana wilgotność podłoża.
- Po upływie 2-8 tygodni na brzegach liści pojawią się korzenie oraz młode listeczki. Gdy rozwiną się młode rośliny i osiągną kilka centymetrów, można oddzielić je od liścia macierzystego i przesadzić do własnej doniczki.
Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: Andrey Nikitin, Danny / AdobeStock