4 powody, dla których drzewko szczęścia traci liście
Drzewko szczęścia (Crassula ovata) to często uprawiana roślina doniczkowa, która najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale nie narażonym na bezpośrednie padanie promieni słonecznych. Ponieważ gromadzi w liściach wodę, nie wymaga zbyt częstego podlewania. Ta roślina może gubić liście z kilku powodów.
Nadmierne podlewanie
Drzewko szczęścia nie wymaga dużej ilości wody, gdyż jest sukulentem, a to oznacza, że nadmierne podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni i tym samym złego stanu rośliny. Jak podlewać drzewko szczęścia? Zazwyczaj wystarczy podlać roślinę raz na dwa tygodnie, pamiętając, aby gleba była wilgotna, ale żeby woda nie stała. Jednak częstotliwość podlewania należy dopasować do warunków, jakie panują w domu. Grubosz wymaga podlania, gdy podłoże jest całkowicie przesuszone.
Niedostateczna ilość światła
Mimo że drzewko szczęścia nie wymaga dużej ilości promieni słonecznych, to nie może stać w całkowitym cieniu i w dużej odległości od okna. Spowoduje to powolne zasychanie i gubienie liści. W takiej sytuacji najlepiej przestawić drzewko szczęścia na balkon lub najbardziej oświetlony parapet, aby roślin doszła do siebie. Zdrowe drzewko szczęścia może mieć stanowisko słoneczne lub półcieniste.
Niewłaściwa temperatura
Inną przyczyną gubienia liści mogą być zbyt niskie temperatury lub jej znaczne wahania. Drzewko szczęścia dobrze znosi temperatury do 10°C, ale nie mogą to być znaczne skoki. To oznacza, że przeciągi, czy przeniesienie rośliny na chłodny balkon z ciepłego mieszkania może negatywnie wpłynąć na jego kondycję.
Naturalne uwarunkowania
Po wyeliminowaniu wszystkich błędów w uprawie warto przyjrzeć się doniczce, ponieważ może się okazać, że drzewko szczęścia wymaga przesadzenia do większego pojemnika. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze gubienie liści jest powodem do niepokoju. Drzewko szczęścia naturalnie gubi liście na starszych gałązkach, które drewnieją – wystarczy je przyciąć, aby roślina wypuściła nowe pędy.
FILM: Dlaczego drzewko szczęścia gubi liście?
Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcia tytułowe: aquamaz Pixabay, Floradania