Logo
Logo

Dlaczego drzewko szczęścia gubi liście – 4 przyczyny

Drzewko szczęścia, czyli grubosz jajowaty to prosta w uprawie roślina doniczkowa, która zyskała sympatię wielu osób i jest chętnie uprawiana w domu. Wygląda niezwykle efektownie, a dzięki małym wymaganiom poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Niestety, gdy drzewko szczęścia gubi liście to znak, że dzieje się coś niepokojącego i niezbędne jest szybkie działanie, aby nie pogłębiać problemu.
Dlaczego drzewko szczęścia gubi liście? Jak sobie z tym poradzić? Przygotowaliśmy dla was kilka cennych wskazówek! 

Spis treści
Nadmierne podlewanie Niedostateczna ilość światła Niewłaściwa temperatura Naturalne uwarunkowania

4 powody, dla których drzewko szczęścia traci liście

Drzewko szczęścia (Crassula ovata) to często uprawiana roślina doniczkowa, która najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale nie narażonym na bezpośrednie padanie promieni słonecznych. Ponieważ gromadzi w liściach wodę, nie wymaga zbyt częstego podlewania. Ta roślina może gubić liście z kilku powodów.

Nadmierne podlewanie

Drzewko szczęścia nie wymaga dużej ilości wody, gdyż jest sukulentem, a to oznacza, że nadmierne podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni i tym samym złego stanu rośliny. Jak podlewać drzewko szczęścia? Zazwyczaj wystarczy podlać roślinę raz na dwa tygodnie, pamiętając, aby gleba była wilgotna, ale żeby woda nie stała. Jednak częstotliwość podlewania należy dopasować do warunków, jakie panują w domu. Grubosz wymaga podlania, gdy podłoże jest całkowicie przesuszone.

Drzewko szczęścia nie wymaga dużej ilości wody, gdyż jest sukulentem, a to oznacza, że nadmierne podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni i tym samym złego stanu rośliny! 

Niedostateczna ilość światła

Mimo że drzewko szczęścia nie wymaga dużej ilości promieni słonecznych, to nie może stać w całkowitym cieniu i w dużej odległości od okna. Spowoduje to powolne zasychanie i gubienie liści. W takiej sytuacji najlepiej przestawić drzewko szczęścia na balkon lub najbardziej oświetlony parapet, aby roślin doszła do siebie. Zdrowe drzewko szczęścia może mieć stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Mimo że drzewko szczęścia nie wymaga dużej ilości promieni słonecznych, to nie może stać w całkowitym cieniu i w dużej odległości od okna. Spowoduje to powolne zasychanie i gubienie liści! 

Niewłaściwa temperatura

Inną przyczyną gubienia liści mogą być zbyt niskie temperatury lub jej znaczne wahania. Drzewko szczęścia dobrze znosi temperatury do 10°C, ale nie mogą to być znaczne skoki. To oznacza, że przeciągi, czy przeniesienie rośliny na chłodny balkon z ciepłego mieszkania może negatywnie wpłynąć na jego kondycję.

Naturalne uwarunkowania

Po wyeliminowaniu wszystkich błędów w uprawie warto przyjrzeć się doniczce, ponieważ może się okazać, że drzewko szczęścia wymaga przesadzenia do większego pojemnika. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze gubienie liści jest powodem do niepokoju. Drzewko szczęścia naturalnie gubi liście na starszych gałązkach, które drewnieją – wystarczy je przyciąć, aby roślina wypuściła nowe pędy.

FILM: Dlaczego drzewko szczęścia gubi liście? 

Make Your Life Greener / Youtube

Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcia tytułowe:  aquamaz Pixabay, Floradania

Autor
Dlaczego drzewko szczęścia gubi liście – 4 przyczyny
Dlaczego drzewko szczęścia gubi liście – 4 przyczyny
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu