Logo
Logo

Szlumbergera zimowa / Kaktus bożonarodzeniowy / Grudnik (Schlumbergera trunctata)

Szlumbergera zimowa / Kaktus bożonarodzeniowy / Grudnik (Schlumbergera trunctata) | To roślina, która swoim egzotycznym wyglądem i niewielkimi wymaganiami uprawowymi zdobywa serca ogrodników. Jej dzwonkowate, barwne kwiaty, które pojawiają się zimą, przynoszą ciepło i kolor do zimowych miesięcy, kiedy większość roślin odpoczywa. Uprawa szlumbergery nie jest skomplikowana – preferuje ona lekko kwaśną glebę, umiarkowaną wilgotność i półcień. Idealna dla tych, którzy cenią sobie rośliny o dekoracyjnych walorach i łatwe w pielęgnacji. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak wprowadzić ten zimowy akcent do swojego domu i cieszyć się jego pięknem każdego dnia.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • Gleba: małe wymagania glebowe, próchniczna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: białe, łososiowe, czerwone, purpurowe, różowe, fioletowe
 • Kwiaty: dzwonkowate, pojedyncze, duże
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: pokładający się, rozłożysty, płożący
 • Wysokość: 30 cm
 • Okres kwitnienia: I, IX, X, XII
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

  Szlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata) nazywany często kaktusem bożonarodzeniowym lub grudnikiem, to roślina z rodziny kaktusowatych (Cactaceae). W naturze można ją spotkać w brazylijskich lasach, gdzie rośnie w konarach drzew i na skałach jako epifit. W Polsce jest to bardzo popularna roślina doniczkowa.

  Jak wygląda i czym się wyróżnia grudnik czyli szlumbergera?

  Szlumbergera zimowa popularnie nazywana grudnikiem, to epifit posiadający zwisający pokrój. Jej pędy są mocno, krzaczasto rozgałęzione i dorastają do 15-30 cm. Ma spłaszczone podłużne kilkucentymetrowe człony pędowe (połączone niczym ogniwa zielonego łańcucha) z karbowanymi lub ząbkowanymi brzegami. Szlumbergera nie posiada cierni, ale na szczycie liściokształtnych odcinków mogą występować delikatne włoski lub szczecinki.

  Szlumbergera zimowa kwitnie najobficiej na przełomie września i października. Czas kwitnienia waha się od 6 do 8 tygodni. Kwiaty tworzą się na wierzchołkach pędów. Osiągają 5 cm średnicy, mają charakterystyczną, dzwonkowatą budowę z dwoma rzędami różnej długości płatków mocno wygiętych na zewnątrz. Najczęściej są koloru ciemnoróżowego.

  Wymagania i uprawa grudnika

  Pielęgnacja i uprawa szlumbergery jest bardzo prosta. Najlepiej rośnie na stanowisku jasnym jak i półcienistym. Roślina ta najlepiej czuje się w lekko kwaśnej, przepuszczalnej i bogatej w próchnicę ziemi. Dobrym wyborem będzie ziemia przeznaczona dla kaktusów lub sukulentów, ewentualnie uniwersalna ziemia ogrodnicza zmieszana z piaskiem lub perlitą, aby zapewnić lepszą drenaż.

  W okresie odpoczynku, po kwitnieniu – przypada to po kwitnieniu (na luty-marzec), szlumbergera będzie potrzebować chłodniejszego miejsca z temperaturą około 15°C, co sprzyja jej regeneracji i przygotowaniu do kolejnego cyklu kwitnienia. Czas ten powinien trwać ok. 8 tygodni (bez podlewania i nawożenia).

  Aby szlumbergera obficie kwitła w okresie Bożego Narodzenia od września do października należy ją trzymać w chłodniejszym miejscu.

  Rośliny łatwo rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych. Po przycięciu można wykorzystać zdrowe fragmenty pędów do ukorzenienia i wyhodowania nowych roślin.

  Co lubi szlumbergera zimowa? Jak ją pielęgnować?

  • Podlewanie: Szlumbergera preferuje umiarkowane podlewanie, co oznacza, że ziemia pomiędzy podlewaniami powinna lekko przeschnąć. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni, dlatego ważne jest, aby nie przesadzać z ilością wody. W okresie wzrostu i kwitnienia, który zwykle przypada na późną jesień i zimę, roślina potrzebuje więcej wody, ale zawsze z umiarem.
  • Nawożenie: Kiedy szlumbergera kwitnie, reaguje bardzo pozytywnie na dodatkowe składniki odżywcze. Zaleca się stosowanie specjalnych odżywek dla kwiatów, które dostarczają niezbędnych składników pokarmowych, wspomagając rozwój i obfitość kwiatów. Nawożenie powinno być przeprowadzane regularnie, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu produktu, ale tylko w okresie aktywnego wzrostu rośliny.
  • Przycinanie: Po kwitnieniu, zaleca się lekkie przycięcie szlumbergery, co pomaga w utrzymaniu jej kompaktowego kształtu i stymuluje roślinę do wytwarzania nowych pędów, które w przyszłości będą kwitnąć.

  Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
  Przeczytaj także
  Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

  Zastosowanie i najlepsze miejsce do eksponowania grudnika

  Kaktusy bożonarodzeniowe to w okresie zimowym jedne z najważniejszych roślin zdobiących domy. Są podstawą do żywych stroików świątecznych i wspaniałą ozdobą parapetów. Roślina wspaniale prezentuje się zarówno w większych jak i mniejszych pomieszczeniach. Ładnie wygląda w wiszących pojemnikach.

  Polecane odmiany grudnika

  • 'Christmas Charm' – ta odmiana wyróżnia się intensywnie czerwonymi kwiatami. Jest to jedna z najpopularniejszych odmian, ceniona za obfite i długotrwałe kwitnienie,
  • 'Lavender Doll' – zachwyca łagodnymi, lawendowymi odcieniami kwiatów,
  • 'White Christmas' – odmiana o czysto białych, dużych kwiatach (bardzo często stosowana do dekoracji w Święta Bożego Narodzenia),
  • 'Red Glory' – kwiaty intensywnie czerwone, przypominające pompony,
  • 'Gold Charm' – ta odmiana przyciąga wzrok złocistymi i żółtymi kwiatami,
  • 'Purple Pride' – purpurowe kwiaty,
  • 'Raspberry Ripple' – kwiaty z płatkami w odcieniach różu i bieli,
  • 'Orange King' – pomarańczowe kwiaty,
  • 'Emerald Glow' – odmiana z zielonymi akcentami w kwiatostanach.

  Ciekawostki o szlumbergerze

  Gatunek ten jest znany pod bardzo wieloma nazwami – jak podano wcześniej są to głownie kaktus bożonarodzeniowy i grudnik, ale roślinę można też znaleźć pod nazwami: zygokaktus, grudniówka, kaktus listopadowy, barbórka, raczek, filokaktus, epifylum zimowe czy bierwion zimowy!


  Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Floradania.dk, Tomasz Celmer

  Autor
  Szlumbergera zimowa / Kaktus bożonarodzeniowy / Grudnik
  Szlumbergera zimowa / Kaktus bożonarodzeniowy / Grudnik
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Tagi
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (15)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Siemaszko

  05-11-2021 08:44

  10 stopni mam zawsze na strychu, w piwnicy i w przedsionku. Jak ktoś mieszka w bloku - to może mieć problem

  Gość Ania

  24-11-2020 16:44

  Zastanawiam się, gdzie trzymać kwiatka w domu, gdzie temperatura nie spada do 10 stopni???

  Gość Genowefa

  20-10-2020 13:45

  polecam cieplutko!!11!11!1!

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl