Szlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata) nazywany często kaktusem bożonarodzeniowym lub grudnikiem, to roślina z rodziny kaktusowatych (Cactaceae). W naturze można ją spotkać w brazylijskich lasach.

Roślina ta jest epifitem rosnącym w koronach tropikalnych drzew i na skałach. Posiada zwisający pokrój. Jej pędy są mocno, krzaczasto rozgałęzione i dorastają do 15-30 cm. Ma spłaszczone podłużne kilkucentymetrowe człony pędowe (połączone niczym ogniwa zielonego łańcucha) z karbowanymi lub ząbkowanymi brzegami. Szlumbergera nie posiada cierni, ale na szczycie liściokształtnych odcinków mogą występować delikatne włoski lub szczecinki.

Szlumbergera zimowa kwitnie najobficiej na przełomie września i października. Czas kwitnienia waha się od 6 do 8 tygodni. Kwiaty tworzą się na wierzchołkach pędów. Osiągają 5 cm średnicy, mają charakterystyczną, dzwonkowatą budowę z dwoma rzędami różnej długości płatków mocno wygiętych na zewnątrz. Najczęściej są koloru ciemnoróżowego.

Wymagania i uprawa

Pielęgnacja i uprawa szlumbergery jest bardzo prosta. Najlepiej rośnie na stanowisku jasnym jak i półcienistym oraz przepuszczalnej, przeciętnej ziemi, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym.

Kaktus bożonarodzeniowy wymaga umiarkowanego podlewania, bardzo dobrze reaguje na nawożenie odżywkami dla kwiatów, gdy kwitnie.

Aby roślina zakwitła potrzebuje okres spoczynku – przypada to po kwitnieniu (na luty-marzec) kiedy rośliny muszą przejść 8 tygodniowy spoczynek (bez podlewania i nawożenia).

Rośliny łatwo rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych.

Aby szlumbergera obficie kwitła w okresie Bożego Narodzenia od sierpnia do października należy ją trzymać w chłodniejszym miejscu (najlepiej w 8-10 °C).

Zastosowanie

Kaktusy bożonarodzeniowe to w okresie zimowym jedne z najważniejszych roślin zdobiących domy. Są podstawą do żywych stroików świątecznych i wspaniałą ozdobą parapetów. Roślina wspaniale prezentuje się zarówno w większych jak i mniejszych pomieszczeniach. Ładnie wygląda w wiszących pojemnikach.

Ciekawostki

Gatunek ten jest znany pod bardzo wieloma nazwami – jak podano wcześniej są to głownie kaktus bożonarodzeniowy i grudnik, ale roślinę można też znaleźć pod nazwami: zygokaktus, grudniówka, kaktus listopadowy, barbórka, raczek, filokaktus, epifylum zimowe czy bierwion zimowy!

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Floradania.dk, Tomasz Celmer