Jakie warzywa i zioła siejemy w lutym?
Z początkiem lutego można wysiewać nasiona i przygotowywać rozsady takich warzyw jak:
Pod koniec lutego lub z początkiem marca do skrzynek w domu, a także w tunelach lub szklarniach można wysiewać też nasiona
- brokułów,
- kalafiorów,
- szpinaku,
- selerów (korzeniowego i liściowego)
- oraz cebule.
Zwykle po około 8 tygodniach, młode siewki są już na tyle ukształtowane, by wysadzić je do gruntu, co zwykle przypada na przełom kwietnia i maja.
Luty to także dobry czas na wysiew nasion wczesnych ziół, które zawsze są pożądane jako świeże przyprawy do potraw. Nawet na domowym parapecie można wysiać w donicach lub skrzynkach nasiona:
- szałwii,
- rozmarynu,
- estragonu,
- a nieco później (pod koniec lutego i na początku marca) także bazylii i majeranku.
Wysiew kiełków
W lutym możemy też wysiewać nasiona warzyw, ale z przeznaczeniem na uzyskanie zdrowych tzw. kiełków. Mogą być one nie tylko smacznym dodatkiem do posiłków czy kanapek, ale przede wszystkim źródłem cennych witamin i minerałów w okresie zimy. Aby uzyskać smaczne kiełki, zwykle wysiewa się specjalne nasiona na kiełki roślin takich jak:
- brokułu,
- rzodkiewki,
- rzodkwi,
- słonecznika,
- rzeżuchy,
- soczewicy,
- lucerny
- czy fasoli mung.
Aby ułatwić sobie wysiew kiełków, można skorzystać z dostępnych powszechnie w sprzedaży odpowiednich nasion na kiełki, a także specjalnych pojemników (szklanych, plastikowych lub ceramicznych) do hodowli kiełków nasion, tzw. kiełkownic. Jeśli nie mamy kiełkownicy, równie dobrze można kiełkować nasiona np. w słoiku lub innym szklanym naczyniu przykrytym gazą.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jakie kwiaty jednoroczne siejemy w lutym?
Możemy rozpocząć wysiew nasion, ogrodowych kwiatów jednorocznych o długim okresie wegetacji, szczególnie takich gatunków jak np.:
- lewkonia,
- lwia paszcza,
- petunia,
- lobelia,
- werbena patagońska,
- chaber główkowy.
Oczywiście można kontynuować też wysiew nasion rozpoczęty w styczniu (lub przesunięty na luty), co dotyczy takich gatunków jak:
- begonia,
- szałwia błyszcząca,
- żeniszek,
- czy heliotrop.
W przypadku kwiatów jednorocznych, rozsadę wysadzamy raczej www drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków.
W lutym można również pokusić się o wysiew nasion truskawki i poziomki, ale trzeba liczyć się z tym, ze uzyskanie zdrowej i wyrównanej rozsady może nie być łatwe.
Lutowe wysiewanie rozsady
O czym należy pamiętać przy produkcji rozsady?
- Do wysiewu nasion i przygotowania rozsady warzyw, czy ziół oraz kwiatów najlepsze będą skrzynki lub specjalne, niewielkie tzw. doniczki na rozsady. Ich plusem jest to, że często są wykonane z materiałów biodegradowalnych, dzięki czemu można je później w całości wsadzić do gruntu razem z siewką, nie narażając młodych korzeni na uszkodzenie w czasie sadzenia na miejsce stałe w gruncie.
- Zarówno skrzynki, jak i doniczki wypełniamy odpowiednim podłożem ogrodniczym dobrej jakości. Najlepiej zakupić dostępne w sklepach ogrodniczych, gotowe podłoże do produkcji rozsady lub wysiewu nasion. Następnie do każdej doniczki lub skrzynki wysiewamy nasiona warzyw lub kwiatów. Zwykle wysiane nasiona powinny być umieszczone (wciśnięte) płytko pod powierzchnią podłoża lub delikatnie przysypane warstwą gleby, bądź piasku.
- Po wysianiu nasion bardzo ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków, aby mogły one wykiełkować i rozwijać się. Kluczowe jest utrzymywanie stałej wilgotności podłoża gruntu, zapewnienie optymalnego dostępu światła oraz stałej temperatury pomieszczenia, w którym powstaje rozsada – zwykle około 20-22 stopni. W celu ograniczenia nadmiernego parowania i ubytku wilgoci z gleby, można przykryć doniczki folią lub szkłem, co nadal gwarantuje dobry dostęp do światła. Gdy nasiona wzejdą i widoczne są już się pierwsze liście właściwe można zdjąć już osłony i należy przepikować (przerywać) siewki, czyli usunąć rośliny, które rosną zbyt gęsto (albo najsłabsze), rozsadzić je w większych odstępach albo przesadzić do innych doniczek.
- Kiełkujące rośliny należy regularnie, ale umiarkowanie nawadniać, najlepiej wodą o temperaturze pokojowej. Wysiane nasiona najlepiej nawadniać w formie zraszania wierzchniej powierzchni podłoża (np. opryskiwaczem) lub rozproszonym strumieniem wody. W przypadku przygotowywania rozsady w tunelach, szklarniach bądź inspektach należy pamiętać o ich wietrzeniu, aby zachować przewiew i zapobiegać rozwojowi chorób grzybowych.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Ważne!
Należy pamiętać, że jakość nasion ma zasadniczy wpływ na zdolność ich kiełkowania i dalszy rozwój, dlatego najlepiej kupować je w dobrych, profesjonalnych sklepach ogrodniczych lub z nabywać innych pewnych źródeł. Warto korzystać z nasion polskich producentów, rodzimych gatunków roślin w formie paczkowanej oraz hermetycznie zamkniętej.
Aby mieć pewność, że mamy do czynienia z profesjonalnym produktem, warto sprawdzić, czy na każdym opakowaniu znajduje się data ważności, nazwa producenta oraz dodatkowe informacje, np. nazwa odmiany, terminy siewu i zbiorów, czy okresu kwitnienia danej rośliny.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Chu Tai / Unsplash ed.
- Co siać i sadzić w styczniu?
- Co siać i sadzić w lutym?
- Co siać i sadzić w marcu?
- Co siać i sadzić w kwietniu?
- Co siać i sadzić w maju?
- Co siać i sadzić w czerwcu?
- Co siać i sadzić w lipcu?
- Co siać i sadzić w sierpniu?
- Co siać i sadzić we wrześniu?
- Co siać i sadzić w październiku?
- Co siać i sadzić w listopadzie?
- Co siać i sadzić w grudniu?