Logo
Logo

Co siać i sadzić w lutym? | Lista roślin

Rozpoczęte w styczniu, pierwsze wysiewy nasion różnych gatunków roślin kwitnących czy warzyw, kontynuujemy w lutym, gdy dzień jest coraz dłuższy i zbliża się wiosna. Można już także wysiewać do skrzynek coraz więcej gatunków kwiatów, warzyw, ziół czy wyhodować własne kiełki. Jakie rośliny wysiewać w lutym?

Spis treści
Jakie warzywa i zioła siejemy w lutym? Wysiew kiełków! Jakie kwiaty jednoroczne siejemy w lutym? Jak robić rozsadę w lutym? Ważne! O czym trzeba pamiętać w lutym? Sprawdź również, co siać i sadzić w miesiącach

Jakie warzywa i zioła siejemy w lutym?

Z początkiem lutego można wysiewać nasiona i przygotowywać rozsady takich warzyw jak:

Pod koniec lutego lub z początkiem marca do skrzynek w domu, a także w tunelach lub szklarniach można wysiewać też nasiona 

Zwykle po około 8 tygodniach, młode siewki są już na tyle ukształtowane, by wysadzić je do gruntu, co zwykle przypada na przełom kwietnia i maja.

Luty to także dobry czas na wysiew nasion wczesnych ziół, które zawsze są pożądane jako świeże przyprawy do potraw. Nawet na domowym parapecie można wysiać w donicach lub skrzynkach nasiona:

Wysiew kiełków

W lutym możemy też wysiewać nasiona warzyw, ale z przeznaczeniem na uzyskanie zdrowych tzw. kiełków. Mogą być one nie tylko smacznym dodatkiem do posiłków czy kanapek, ale przede wszystkim źródłem cennych witamin i minerałów w okresie zimy. Aby uzyskać smaczne kiełki, zwykle wysiewa się specjalne nasiona na kiełki roślin takich jak:

Aby ułatwić sobie wysiew kiełków, można skorzystać z dostępnych powszechnie w sprzedaży odpowiednich nasion na kiełki, a także specjalnych pojemników (szklanych, plastikowych lub ceramicznych) do hodowli kiełków nasion, tzw. kiełkownic. Jeśli nie mamy kiełkownicy, równie dobrze można kiełkować nasiona np. w słoiku lub innym szklanym naczyniu przykrytym gazą.

Taka uprawa warzyw stanie się Twoim nowym hobby. W tym warzywniku to czysta przyjemność
Przeczytaj także
Taka uprawa warzyw stanie się Twoim nowym hobby. W tym warzywniku to czysta przyjemność

Jakie kwiaty jednoroczne siejemy w lutym?

Możemy rozpocząć wysiew nasion, ogrodowych kwiatów jednorocznych o długim okresie wegetacji, szczególnie takich gatunków jak np.:

Oczywiście można kontynuować też wysiew nasion rozpoczęty w styczniu (lub przesunięty na luty), co dotyczy takich gatunków jak: 

W przypadku kwiatów jednorocznych, rozsadę wysadzamy raczej www drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków.

W lutym można również pokusić się o wysiew nasion truskawki i poziomki, ale trzeba liczyć się z tym, ze uzyskanie zdrowej i wyrównanej rozsady może nie być łatwe.

Lutowe wysiewanie rozsady
O czym należy pamiętać przy produkcji rozsady?

  • Do wysiewu nasion i przygotowania rozsady warzyw, czy ziół oraz kwiatów najlepsze będą skrzynki lub specjalne, niewielkie tzw. doniczki na rozsady. Ich plusem jest to, że często są wykonane z materiałów biodegradowalnych, dzięki czemu można je później w całości wsadzić do gruntu razem z siewką, nie narażając młodych korzeni na uszkodzenie w czasie sadzenia na miejsce stałe w gruncie.

 

  • Zarówno skrzynki, jak i doniczki wypełniamy odpowiednim podłożem ogrodniczym dobrej jakości. Najlepiej zakupić dostępne w sklepach ogrodniczych, gotowe podłoże do produkcji rozsady lub wysiewu nasion. Następnie do każdej doniczki lub skrzynki wysiewamy nasiona warzyw lub kwiatów. Zwykle wysiane nasiona powinny być umieszczone (wciśnięte) płytko pod powierzchnią podłoża lub delikatnie przysypane warstwą gleby, bądź piasku.

 

  • Po wysianiu nasion bardzo ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków, aby mogły one wykiełkować i rozwijać się. Kluczowe jest utrzymywanie stałej wilgotności podłoża gruntu, zapewnienie optymalnego dostępu światła oraz stałej temperatury pomieszczenia, w którym powstaje rozsada – zwykle około 20-22 stopni. W celu ograniczenia nadmiernego parowania i ubytku wilgoci z gleby, można przykryć doniczki folią lub szkłem, co nadal gwarantuje dobry dostęp do światła. Gdy nasiona wzejdą i widoczne są już się pierwsze liście właściwe można zdjąć już osłony i należy przepikować (przerywać) siewki, czyli usunąć rośliny, które rosną zbyt gęsto (albo najsłabsze), rozsadzić je w większych odstępach albo przesadzić do innych doniczek.

 

  • Kiełkujące rośliny należy regularnie, ale umiarkowanie nawadniać, najlepiej wodą o temperaturze pokojowej. Wysiane nasiona najlepiej nawadniać w formie zraszania wierzchniej powierzchni podłoża (np. opryskiwaczem) lub rozproszonym strumieniem wody. W przypadku przygotowywania rozsady w tunelach, szklarniach bądź inspektach należy pamiętać o ich wietrzeniu, aby zachować przewiew i zapobiegać rozwojowi chorób grzybowych.

Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!
Przeczytaj także
Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!

 

Ważne!

Należy pamiętać, że jakość nasion ma zasadniczy wpływ na zdolność ich kiełkowania i dalszy rozwój, dlatego najlepiej kupować je w dobrych, profesjonalnych sklepach ogrodniczych lub z nabywać innych pewnych źródeł. Warto korzystać z nasion polskich producentów, rodzimych gatunków roślin w formie paczkowanej oraz hermetycznie zamkniętej.

Aby mieć pewność, że mamy do czynienia z profesjonalnym produktem, warto sprawdzić, czy na każdym opakowaniu znajduje się data ważności, nazwa producenta oraz dodatkowe informacje, np. nazwa odmiany, terminy siewu i zbiorów, czy okresu kwitnienia danej rośliny.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Chu Tai / Unsplash ed. 

Sprawdź również, co siać i sadzić w miesiącach:

Autor
Co siać i sadzić w lutym? | Lista roślin
Co siać i sadzić w lutym? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)