Każdy działkowiec wie, że te warzywa trzeba wysiać już teraz. Nie przegap tego terminu

Wysiej te warzywa w lutym by miec obfite zbiory, fot. AdobeStock

Zbliża się czas, który każdy działkowiec powinien zaznaczyć grubą czerwoną kreską w swoim kalendarzu. Luty to miesiąc, który może zdecydować o powodzeniu Twoich wysiłków w ogrodzie warzywnym. Czy jesteś gotowy podjąć wyzwanie i zapewnić sobie obfite plony już teraz? Nie czekaj, aż będzie za późno! Dowiedz się, jakie warzywa wymagają Twojej uwagi w tych pierwszych tygodniach przedwiośnia i jakie kroki musisz podjąć, aby cieszyć się zdrowymi, smakowitymi warzywami prosto z Twojego ogrodu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
8

Do zbierania plonów warzywnych mamy jeszcze sporo czasu, jednak już w lutym musimy o tym pomyśleć i rozpocząć pracę na grządkach. Na przedwiośniu siejemy niektóre nasiona oraz wykonujemy parę czynności pielęgnacyjnych typowych dla tego miesiąca. Zatem, jeśli myślisz o bogatym ogrodzie, który obfituje w zdrowe warzywa, teraz jest moment, aby zaplanować swoje działania i zacząć działać.

Jakie warzywa siejemy w lutym?

W lutym, jeśli zima jest dość ciepła, do gruntu, można wysiewać wiele wczesnych odmian warzyw. Należą do nich np. kalarepa, sałata, rzodkiewkaszpinak, czosnek, pietruszka czy roszponka. Tym bardziej można je wysiewać pod osłonami (np. tunele, szklarnie czy rozsadniki).

W tym miesiącu rozpoczynamy przygodę z przygotowywaniem rozsad. To czas, kiedy wczesne odmiany warzyw takie jak por, cebula zwyczajna, seler oraz warzywa kapustne wymagają naszej uwagi. Ich nasiona wysiewamy do większych skrzyneczek lub pojemników, które następnie umieszczamy na dobrze doświetlonym parapecie w domu. Używając specjalnej ziemi do rozsad i przykrywając pojemniki szkłem lub folią, zapewniamy idealne warunki do kiełkowania. Gdy nasiona wykiełkują, przenosimy je w miejsce, gdzie będą miały dostęp do światła.

Koniec lutego to dobry moment na rozpoczęcie produkcji rozsady pomidorów oraz papryk, które po czterech tygodniach kiełkowania, przesadzamy do doniczek, a następnie, po ostatnich wiosennych przymrozkach, do gruntu.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Alternatywą dla tradycyjnych skrzyneczek są krążki lub doniczki torfowe, które eliminują konieczność przesadzania siewek do większych pojemników. To nie tylko oszczędza czas, ale również minimalizuje stres roślin podczas przesadzania.

Nie zapominajmy również o wysiewaniu nasion na kiełki, takich jak rzodkiewka, rzeżucha czy słonecznik, które są idealnym dodatkiem do kanapek.

Co robimy w ogrodzie warzywnym w lutym?

Drugi miesiąc roku to moment, gdy ogrodnicy budzą się z letargu, ponieważ można już zacząć intensywnie porządkować cały ogród. A jeśli chodzi o warzywnik:

  • Początek lutego w ogrodzie warzywnym to czas na grabienie liści z grządek.
  • Warto też sprawdzić, w jakim stanie jest nasz kompost i w razie potrzeby go przerzucić, by móc z niego korzystać dla naszych upraw.
  • Ważne jest również zabezpieczanie wysianych już nasion przed większymi mrozami, które mogą się pojawiać nocami jeszcze przez długi czas.
  • Warto sprawdzić, czy przechowywane przez nas nasiona na późniejsze wysiewy są zdrowe. Np. nasiona fasoli mogą być uszkadzane przez chrząszcze-stąkowce, co może wymagać ich przemrożenia lub ogrzewania, aby wytępić szkodniki.

Luty to miesiąc, który stanowi fundament dla przyszłych plonów. Dzięki odpowiedniemu planowaniu i wykonaniu niezbędnych czynności, możemy zapewnić sobie obfite i zdrowe plony. Nie przegap tego kluczowego momentu w kalendarzu ogrodnika. Zacznij już dziś, aby cieszyć się sukcesem w nadchodzących miesiącach.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe, kolaż: andre, M.Dörr & M.Frommherz / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści