Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Doniczki torfowe | Jak je wykorzystać do produkcji sadzonek?

Doniczki torfowe to w pełni biodegradowalne produkty, które znajdują szerokie zastosowanie w ogrodzie. Są niezwykle popularne ze względu na dużą dostępność, niską ceną, łatwość stosowania i korzyści, jakie przynoszą ogrodnikom. Czym dokładnie są doniczki torfowe? Czy warto je wykorzystać w ogrodzie? I do czego wykorzystać doniczki torfowe?

Spis treści
Czym są doniczki torfowe? Do czego je wykorzystać i dlaczego warto? Jakie zalety mają doniczki torfowe?

Czym są i do czego używać doniczek torfowych?  

Doniczki torfowe to jednorazowe pojemniki wykonane ze sprasowanego torfu. Są w pełni biodegradowalne i naturalnie się rozkładają. Mogą mieć formę pojedynczych doniczek lub wielodoniczek.

Służą do wykonania rozsady, a gdy sadzonki będą gotowe, należy rośliny sadzić w ziemi razem z doniczkami (wielodoniczki należy rozdzielić na pojedyncze pojemniki), a torf rozkładając się, poprawi strukturę gleby i dostarczy próchnicy. Dzięki temu ziemia będzie lepiej magazynować wodę oraz składniki pokarmowe, co korzystnie wpływa na wzrost i kondycję nasadzonych roślin.

Bardzo ważne jest, aby doniczki od razu wypełnić ziemią odpowiednią dla sadzonych roślin, gdyż jej zmiana w późniejszym terminie nie będzie możliwa. Trzeba jednak pamiętać, że doniczki torfowe zaczną się rozkładać krótko po wypełnieniu ziemią, dlatego w ciągu kilku tygodni należy rośliny wsadzić do gruntu, oczywiście razem z pojemnikami.

Działka I Ogród Naszą Pasją / YouTube


Czy warto wykorzystywać doniczki torfowe?

Doniczki torfowe są całkowicie naturalne, łatwo się rozkładają i wzbogacają glebę, poprawiając jej strukturę. Dużą zaletą jest również fakt, że sadzi się je od razu z roślinami, co jest przydatne w przypadku gatunków, które źle znoszą przesadzanie.

Doniczki torfowe
Doniczki torfowe
Mają formę wielodoniczki i są wykonane z materiałów organicznych, ulegających biodegradacji i nie zagrażających środowisku naturalnemu. Są częścią podłoża uprawowego. Taka wielodoniczka może być sadzona wraz z rośliną do ziemi – odpada przy niej kłopot z zagospodarowaniem zużytych doniczek.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Można je wykorzystać do kiełkowania, pikowania i przygotowywania rozsady, a ich użytkowanie jest bardzo proste i wygodne. Korzenie roślin z łatwością radzą sobie ze sprasowanym torfem, często przerastając przez ściany i dno doniczki, a to oznacza, że wzrost bryły korzeniowej nie jest niczym ograniczony. To też ogromna oszczędność czasu i mniejszy bałagan podczas przesadzania roślin. W dodatku doniczki torfowe są łatwo dostępne i stosunkowo tanie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: serezniy / Depositphotos

Autor
Doniczki torfowe | Jak je wykorzystać do produkcji sadzonek?
Doniczki torfowe | Jak je wykorzystać do produkcji sadzonek?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl