Wysiewanie nasion i produkcja rozsady w krążkach
Brykiety torfowe wykonane są ze sprasowanego torfu, który pod wpływem wody pęcznieje, osiągając swój docelowy rozmiar. Całość obleczona jest specjalną siatką, która pozwala im zachować kształt. Co ważne, krążki szybko się rozkładają, poprawiając jakość gleby. Służą przede wszystkim do wysiewu i przygotowywania rozsady. Wystarczy podlać je wodą, aby były gotowe do użytku.
Zazwyczaj umieszcza się je w doniczkach, chociaż nie jest to konieczne, a następnie wysiewa się nasiona. Dzięki temu rośliny można później łatwo przesadzić bez uszkodzenia ich bryły korzeniowej. Młodych roślin nie wyciąga się z podłoża, tylko przenosi wraz z krążkiem, co ułatwia bezpieczne przesadzenie roślin do gruntu lub doniczki.
Zalety brykietów torfowych
Główną zaletą brykietów torfowych jest ich w pełni naturalny skład oraz fakt, że szybko rozkładają się w ziemi, zamieniając się w próchnicę, dzięki czemu poprawiają jej strukturę. Gleba może lepiej magazynować wodę i składniki pokarmowe, co jest korzystne dla nasadzonych w niej roślin. Dodatkowo brykiety torfowe ułatwiają przesadzenie roślin bez ich uszkodzenia i zapewniają warunki idealne do wzrostu dla młodych okazów.
Sprasowana forma sprawia, że brykiety zajmują mało miejsca, więc łatwo je przechowywać, a gdy są potrzebne, wystarczy podlać je wodą, aby stały się pełnowartościowym podłożem dla siewu. Wykorzystywane są przede wszystkim w uprawie warzyw, a dzięki różnorodnym rozmiarom z łatwością można je dopasować do swoich potrzeb. Dużą zaletą jest również fakt, że krążki torfowe są wolne od patogenów i szkodników, więc mamy pewność, że młode rośliny będą bezpieczne, a my nie wprowadzimy żadnych chorób i szkodników do ogrodu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie: koromelena.yandex.ru / Depositphotos