Logo
Logo

Brykiety torfowe do wysiewania nasion i produkcji rozsady

Brykiety torfowe zyskują coraz większą popularność ze względu na ich duże zalety, niską cenę  łatwość w użyciu. Są w pełni naturalne, a więc i biodegradowalne, co ma szczególne znaczenie dla osób, którym zależy na środowisku. Czym są brykiety torfowe? Do czego można ich używać i czy warto kupować brykiety torfowe?

Spis treści
Czym są brykiety torfowe? Jak stosować brykiety do wysiewu nasion i produkcji rozsady? Jakie mają zalety?

Wysiewanie nasion i produkcja rozsady w krążkach

Brykiety torfowe wykonane są ze sprasowanego torfu, który pod wpływem wody pęcznieje, osiągając swój docelowy rozmiar. Całość obleczona jest specjalną siatką, która pozwala im zachować kształt. Co ważne, krążki szybko się rozkładają, poprawiając jakość gleby. Służą przede wszystkim do wysiewu i przygotowywania rozsady. Wystarczy podlać je wodą, aby były gotowe do użytku.

Zazwyczaj umieszcza się je w doniczkach, chociaż nie jest to konieczne, a następnie wysiewa się nasiona. Dzięki temu rośliny można później łatwo przesadzić bez uszkodzenia ich bryły korzeniowej. Młodych roślin nie wyciąga się z podłoża, tylko przenosi wraz z krążkiem, co ułatwia bezpieczne przesadzenie roślin do gruntu lub doniczki.

Czysta Terapia / YouTube


Zalety brykietów torfowych

Główną zaletą brykietów torfowych jest ich w pełni naturalny skład oraz fakt, że szybko rozkładają się w ziemi, zamieniając się w próchnicę, dzięki czemu poprawiają jej strukturę. Gleba może lepiej magazynować wodę i składniki pokarmowe, co jest korzystne dla nasadzonych w niej roślin. Dodatkowo brykiety torfowe ułatwiają przesadzenie roślin bez ich uszkodzenia i zapewniają warunki idealne do wzrostu dla młodych okazów.

Brykiety torfowe
Brykiety torfowe
Brykiety wykonane są ze sprasowanego torfu z wyselekcjonowanych torfowisk i wzbogacone wapniem oraz składnikami pokarmowymi dla lepszego rozwoju roślin. PH pęczniejących doniczek torfowych Jiffy-7 wynosi około 5,3. Brykiety owinięte są w ulegającą biodegradacji siateczkę utrzymującą ich kształt po napęcznieniu.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Sprasowana forma sprawia, że brykiety zajmują mało miejsca, więc łatwo je przechowywać, a gdy są potrzebne, wystarczy podlać je wodą, aby stały się pełnowartościowym podłożem dla siewu. Wykorzystywane są przede wszystkim w uprawie warzyw, a dzięki różnorodnym rozmiarom z łatwością można je dopasować do swoich potrzeb. Dużą zaletą jest również fakt, że krążki torfowe są wolne od patogenów i szkodników, więc mamy pewność, że młode rośliny będą bezpieczne, a my nie wprowadzimy żadnych chorób i szkodników do ogrodu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie: koromelena.yandex.ru / Depositphotos

Autor
Brykiety torfowe do wysiewania nasion i produkcji rozsady
Brykiety torfowe do wysiewania nasion i produkcji rozsady
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl