Logo
Logo

Luty na działce w ROD | Które rośliny można już przyciąć i co wysiewać?

Czy wiesz, że luty na działce to nie tylko czas oczekiwania na wiosnę, ale też okres intensywnych przygotowań i strategicznych działań? Odkryj, jak efektywnie wykorzystać ten zmienny miesiąc, by Twoja działka rozkwitła pełnią życia w nadchodzącym sezonie! Przyjrzyjmy się, jakie prace możesz wykonać w lutym, by zapewnić sobie obfite zbiory i piękny ogród. Czy to cięcie drzew owocowych, planowanie wysiewów, czy pielęgnacja ozdobnych zakątków działki – mamy dla Ciebie mnóstwo praktycznych porad i inspiracji.

Spis treści
Prace przy drzewach owocowych: Czy luty to dobry czas na cięcie? Przygotowanie grządek z warzywami: Już czas, by to zaplanować! Przycinanie, rozmnażanie roślin ozdobnych w lutym Na przedwiośniu pamiętaj też o trawniku!

Co robić w lutym na działce ROD?

Jeśli zastanawiamy się, jak zaplanować luty w ogrodzie i co robić na naszej działce w ROD, pamiętajmy o tym, by zawsze sprawdzać prognozy pogody. To od niej zależy, czy będziemy mogli przeprowadzić już niektóre prace ogrodowe. W pierwszych miesiącach roku pogoda bywa zmienna i możemy spodziewać się zarówno silnych mrozów i obfitych opadów śniegu lub już niemal wiosennej, słonecznej pogody. W tym czasie warto nadal kontrolować osłony roślin, ale jednocześnie przygotowywać już działkę i glebę do wiosennych wysiewów nasion, czy wykonywać możliwe cięcia drzew i krzewów. Co jeszcze można zrobić na działce w lutym? Czytaj dalej!

Lutowe prace w sadowniczej części działki

Styczeń i luty to również najlepszy czas, by dokonać przeglądu narzędzi ogrodowych, szczególnie tych do cięcia. Warto je dobrze oczyścić, naostrzyć lub ewentualnie zakupić nowe i sprawne. Gdy już to zrobimy, to w trakcie dni z łagodniejszą pogodą (nie ma dużego mrozu i opadów) można już wykonywać pierwsze cięcia prześwietlające lub sanitarne drzew owocowych przede wszystkim jabłoni, grusz czy śliw oraz krzewów jagodowych (np. agrest, porzeczki). Usuwamy przede wszystkim pędy krzyżujące się i zagęszczające wnętrze korony drzew owocowych oraz wszelkie złamane, chore czy uszkodzone. Wszystkie obcięte gałęzie, najlepiej rozdrobnić i przeznaczyć na kompost lub ściółkę.

Przy cięciu grubszych konarów drzew, powierzchnię ran po cięciu warto starannie pokryć np. białą farbą emulsyjna z dodatkiem 2% Miedzianu lub preparatu Funaben Plus 03 PA (maść ogrodnicza). Dzięki temu chronimy odsłoniętą po cięciu tkankę przed rozwojem chorób kory i drewna.

Luty to także dobry czas, by wykonać cięcie zasadnicze winorośli, ponieważ cięcie tego pnącza w późniejszym terminie spowoduje silną utratę soków (co znacznie osłabia roślinę), które wczesną wiosną krążą już w tkankach. Obserwujemy także pędy czarnej porzeczki, na której może już rozwijać się groźny szkodnik (szpeciel) – wielkopąkowiec porzeczkowy. Usuwamy pędy z charakterystycznie nabrzmiałymi pąkami, gdzie rozwija się szkodnik, aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu się na inne, zdrowe pędy.

Gdy temperatura utrzymuje się już na poziomie powyżej 6 °C można także wykonać oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini, aby choroba nie rozwinęła się wiosną. Całe drzewa brzoskwini oraz nektaryn opryskujemy dokładnie roztworem preparatu Miedzian lub Syllit. Jeżeli w lutym pogoda wciąż jest zimowa, panuje mróz, to z opryskiem należy poczekać i wykonać go najszybciej jak tylko będzie to możliwe!

Jeśli nie zrobiliśmy tego w styczniu, warto pobielić jeszcze pnie i dolne części konarów drzew owocowych, bo gwałtowne obniżenie się temperatury nocą po słonecznym, ciepłym dniu powoduje pękanie kory. Przy tej okazji można też usunąć przed wiosną z gałęzi ewentualne zaschnięte, chore i pozostałe po poprzednim sezonie owoce (tzw. mumie).

Jeśli działka znajduje się w sąsiedztwie lasów, warto również chronić pnie drzew owocowych przed zwierzyną leśną. Montujemy zabezpieczenia na dolnej części pni (np. perforowane plastikowe osłony) lub przeglądamy ich stan, jeśli zabezpieczenia zrobiliśmy w styczniu.

Co ciąć w lutym? | Przycinanie drzew i krzewów
Jak zapobiegać chorobom drzew i krzewów owocowych?

Luty na działkowych grządkach warzywnych

Zazwyczaj w lutym pogoda nie pozwala jeszcze na wykonywanie wysiewów na działce, ale na pewno to dobry czas, by przejrzeć zapasy nasion, sprawdzenie daty ich przydatności i ewentualny zakup nowych.

W lutym możemy też na pewno zastanowić się nad rozmieszczeniem planowych gatunków warzyw na działkowych grządkach, biorąc pod uwagę zmianowanie i dobre sąsiedztwo roślin (allelopatię). Ponadto, warto zastanowić się które grządki będą wymagały wiosennego zasilenia w nawozy organiczne, gdzie mają rosnąć warzywa o wyższych wymaganiach pokarmowych (np. ogórki, warzywa kapustne), a gdzie te o nieco mniejszym zapotrzebowaniu na zasilanie (np. cebula, burak, pietruszka, marchew, fasola).

Jeżeli do tej pory tego nie zrobiliśmy, należy zebrać też przed wiosną ostatnie „zimowe” warzywa (np. brukselka, jarmuż) z grządek, pozostające od poprzedniego sezonu w gruncie.

Lutowe bezmroźne i cieplejsze dni są też świetną okazją, by przygotowywać już na wiosnę glebę (spulchnić, zwapnować lub zasilić innymi nawozami) do uprawy roślin.

Z końcem miesiąca można rozpocząć także przygotowywanie wczesnych rozsad warzyw (pod osłonami, w inspekcie lub w altanie). W tym celu wysiewamy do doniczek (lub skrzynek) nasiona niektórych warzyw, np. sałaty, wczesnych odmian kapusty, kalarepy czy selera.

Co zrobić w lutym w ozdobnej części działki?

W bezmroźne dni pod koniec miesiąca można rozpocząć już przycinanie liściastych oraz iglastych żywopłotów, a także liściastych krzewów ozdobnych kwitnących latem.

Cały czas sprawdzamy stan wilgotności gleby i w cieplejsze dni podlewamy zimozielone krzewy (iglaste i liściaste), aby na przedwiośniu uniknąć tzw. suszy fizjologicznej, powodującej zamieranie całych roślin.

Kontrolujemy także cały czas stan przechowywanych cebulek czy bulw kwiatowych (np. dalii, mieczyków i innych kwiatów cebulowych). W razie potrzeby usuwamy wszystkie okazy suche lub z wyraźnymi oznakami chorób. W lutym można wysiać w skrzynkach nasiona kwitnących latem ogrodowych kwiatów, np. werbeny, petunie, astry, goździki, tak by ich sadzonki przenieść później wiosną do gruntu.

Jeżeli w działkowej altanie lub szklarni przechowujemy rośliny doniczkowe (np. pelargonie, fuksje), warto pomyśleć o ich pielęgnacji czy rozmnożeniu. W razie potrzeby przycinamy je, oczyszczamy z pędów obumarłych lub chorych, przesadzamy i ustawiamy w jasnym miejscu, by szybciej zaczęły wypuszczać nowe pędy.

Unikamy wydeptywania ścieżek w śniegu zalegającym na trawniku lub rozbijamy i usuwamy zmrożony śnieg lub lód, by uniknąć powstania tzw. pleśni śniegowej po zimie.

Kwiaty przedwiośnia: co kwitnie w lutym? Lista roślin
Trawnik zimą: lista prac do zrobienia

Ważne!

  • Jeśli w lutym temperatura sięga już powyżej 10-12°C warto również niszczyć jaja przędziorka sosnowca, zimujące na drzewach i krzewach iglastych oraz zimujące larwy mszyc z grupy ochojników, a także jaja przędziorka owocowca i chmielowca na drzewach owocowych. Warto więc w takich warunkach wykonać opryski zarówno iglaków, jak i drzew owocowych preparatami olejowymi (np. Promanal, Emulpar), które uniemożliwiają rozwój tych szkodników (wykluwanie się z jaj).

  • Przez całą zimę warto oczyszczać lub wieszać na drzewach nowe budki ptasie i dokarmiać ptaki na działce (najlepiej ziarnami zbóż)

  • W tym czasie można także wykonywać wszelkie drobne naprawy czy modernizacje altan działkowych. Wszystkie konstrukcje osłon (tunele, szklarnie), czy doniczki i pojemniki służące do uprawy czy rozmnażania roślin warto też dokładnie umyć i odkazić, by ograniczyć rozwój patogenów w nowym sezonie.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: triocean, Tunatura, mashiki / AdobeStock; congerdesign, stux, Reginal / Pixabay

Autor
Luty na działce w ROD | Które rośliny można już przyciąć i co wysiewać?
Luty na działce w ROD | Które rośliny można już przyciąć i co wysiewać?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)