Jak i kiedy siać kalarepę do gruntu i na rozsadę?

Wysiewanie kalarepy jak to robic, fot. ramszei - Pixabay

Najbardziej udana i najczęściej stosowana jest uprawa kalarepy z rozsady, ale z powodzeniem można także wysiewać ją także bezpośrednio do gruntu w ogrodzie. Smaczna, charakterystyczna bulwa i małe wymagania zachęcają do uprawy tego warzywa. Jak i kiedy wysiewać kalarepę w ogrodzie?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
9
Spis treści
Gdzie wysiać nasiona kalarepy? Co lubi? Jakie miejsce wybrać do uprawy kalarepy? Kiedy siać i zbierać? Jak krok po kroku przygotować rozsadę kalarepy? Jak siać kalarepę do gruntu? Jak dbać o kalarepę po wschodach?

Gdzie i jak uprawiać kalarepę?
Warunki do uprawy

Kalarepa należy do grupy warzyw kapustnych i ma niewielkie wymagania, a uprawiamy ją ze względu na smak okrągłego zgrubienia łodygi, tworzącego się nad powierzchnią gruntu. Warto wiedzieć, że kalarepa jest rośliną dwuletnią, ponieważ w pierwszym sezonie tworzy najcenniejszy organ, czyli wspomnianą bulwę, a w kolejnym sezonie powstają kwiaty oraz nasiona.

Wymagania i stanowisko

Do uprawy kalarepy wystarczy przeciętna ogrodowa gleba, np. gliniasto-piaszczysta, ale ziemia nie powinna być zbyt lekka i piaszczysta, ani bardzo zbita i ciężka. Optymalne jest żyzne, próchnicze podłoże o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6-7). Dodatkowo, szczególnie jeśli mamy słabszą glebę w ogrodzie, warto zasilić ją nawozem organicznym, np. kompostem lub obornikiem (najlepiej w sezonie poprzedzającym uprawę kalarepy). Do udanej uprawy tego warzywa w ogrodzie najlepsze będzie osłonięte, w pełni nasłonecznione lub nawet półcieniste stanowisko.

Wzrost i zbiór

W zależności od odmiany, kalarepę możemy zbierać w ogrodzie od lata do późnej jesieni, ponieważ ma ona dość krótki okres wegetacji – średnio około 3 miesięcy. Zwykle jednak, nawet początkujący ogrodnik już po około 8 tygodniach od posadzenia może liczyć na pierwsze zbiory. Zaletą kalarepy jest zdolność do wzrostu nawet przy umiarkowanych temperaturach – wystarczy jej co najmniej 12-15°C w ciągu dnia i nie mniej niż około 10°C w nocy. Dla optymalnego kiełkowania nasion potrzebna jest temperatura około 15°C. Kalarepa wschodzi szybko (po około 10 dniach).

WAŻNE! Nie powinno się planować wysiewu i uprawy kalarepy co roku w tym samym miejscu, a także unikać miejsc, gdzie wcześniej uprawiane były inne warzywa kapustne.

Jak wysiewać kalarepę?
Zakładamy uprawę

Zwykle przyjmuje się, że najlepsze zbiory kalarepy można uzyskać przy uprawie z rozsady, ale dla potrzeb domowych (amatorskich), można z powodzeniem wysiewać ją także bezpośrednio do gruntu w ogrodzie.

Wysiew i uprawa z rozsady

  • Aby uzyskać rozsadę, czyli młode sadzonki, które później sadzimy na miejsce stałe na grządkach, nasiona kalarepy wysiewa się zazwyczaj pod osłonami (tunele foliowe, szklarnie, inspekty).
  • W zależności od tempa dojrzewania odmian kalarepy, uprawia się ją na tzw. zbiór wczesny (wiosenny) lub późniejszy (letni i jesienny). Aby uzyskać najwcześniejszy zbiór rozsadę wysiewa od połowy lutego do końca marca, a na zbiory późniejsze nasiona siejemy w kwietniu, a na zbiór jesienny w maju i czerwcu. Rozsadę można zwykle przenosić na miejsce stałe już po 6-8 tygodniach.
  • Zwykle rozsadę wysiewa się i przygotowuje w doniczkach lub tzw. wielodoniczkach, a gdy rośliny wytworzą 3-4 liście przesadza się je do większych pojemników.
  • Rozsadę można także wyhodować w domowych warunkach, np. na jasnym parapecie okiennym, ale należy pamiętać o tym, by zapewnić optymalna dla kiełkowania nasion temperaturę - minimum 12°C i nie więcej niż 16°C.

Przez wysiew bezpośrednio do gruntu

  • Jeśli chcemy wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu, najlepiej zrobić to w okresie od początku kwietnia do czerwca (w zależności od wczesności odmian).
  • Podobnie, jak w przypadku wysiewu większości warzyw, najlepiej przygotować na grządce rowki o głębokości około 1 cm i umieścić w nich nasiona. Po wysianiu nasion rowki lekko przysypujemy ziemią i podlewamy. Odległość między rzędami powinna wynosić około 20-30 cm.
  • Gdy nasiona wzejdą i młode rośliny wytworzą 3-5 liści warto je przerzedzić (przerwać), np. w rozstawie co 15-20 cm, aby w miarę wzrostu rośliny miały więcej przestrzeni.
  • Kalarepy najwcześniejszych odmian są gotowe do zbioru zwykle od początku czerwca, ale warto wysiewać różne odmiany, aby zbiory trwały do jesieni.

Jak dbać o kalarepę?
Pielęgnacja kalarepy po wschodach nasion

Wzrost i rozwój kalarepy przypada często na okresy ciepłej słonecznej pogody, dlatego należy regularnie podlewać młode rośliny. Bardzo źle reaguje ona na dłuższe okresy suszy i letnie upały, które mogą wpływać na szybsze drewnienie zgrubienia i pogorszenie się jego smaku. Tak samo ważne jest systematyczne spulchnianie gleby między roślinami i odchwaszczanie upraw, aby chwasty nie konkurowały o składniki pokarmowe i nie osłabiały warzyw.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: ramszei/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści