Logo
Logo

Co ciąć w lutym? | Przycinanie drzew i krzewów

Połowa lutego to dobry czas na rozpoczęcie w ogrodzie cięcia drzew i krzewów owocowych. W czasie sprzyjającej pogody, możemy także przeprowadzać już wczesnowiosenne cięcie sanitarne lub formujące niektórych krzewów ozdobnych.

Spis treści
Jakie drzewa i krzewy owocowe tniemy w lutym? Jakie drzewa i krzewy ozdobne ciąć w lutym? Jakich roślin nie powinno się ciąć w lutym?

Zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych

Po 15 lutego można wykonywać cięcie prześwietlające drzew owocowych, ale przede wszystkim gatunków odpornych na spadki temperatur – jabłoni i grusz. Cięcia najlepiej wykonywać w suche, słoneczne dni, przy temperaturze nie niższej niż -5°C. Usuwamy wszystkie pędy lub gałęzie chore, krzyżujące się, zagęszczające koronę (zacieniające się nawzajem) oraz konkurujące z przewodnikiem, odrosty i tzw. „wilki”, czyli liczne, cienkie pędy jednoroczne. Rany po cięciach (szczególnie większe) należy zabezpieczyć przed infekcjami grzybowymi poprzez zasmarowanie maścią ogrodniczą lub preparatem grzybobójczym (np. Funaben T).

W drugiej połowie lutego można już wykonać cięcie porzeczki i agrestu (można także wykonać cięcie później, ale najlepiej zanim rozwiną się paki). Pod koniec miesiąca, gdy jest już nieco cieplej można również przycinać pędy winorośli.

Pędy młodych sadzonek porzeczek (świeżo sadzonych) przycinamy nad 4 pąkiem („oczkiem”), aby pobudzić rośliny do jak najlepszego rozkrzewienia. Z kolei w przypadku starszych, już owocujących krzewów, wycinamy najstarsze (grube) pędy oraz cienkie, pokładające się i słabe lub chore. Należy pamiętać, że porzeczka czarna zawiązuje pąki na pędach jednorocznych i nie wolno ich usuwać. Inaczej jest w przypadku porzeczki czerwonej i białej, które kwitną na tzw. krótkopędach – pędy jednoroczne skracamy do wysokości około 50 cm nad gruntem.

Pod koniec lutego (lub na początku marca) można także przycinać starsze okazy leszczyny. Zwykle skraca się jej pędy o połowę, aby pobudzić rośliny do rozkrzewiania się. Przy okazji wycinamy nadmiar pędów i odrostów u podstawy krzewu. Bardzo stare leszczyny można też zdecydowanie odmłodzić poprzez ścięcie nisko nad ziemią wszystkich pędów i formowanie krzewu od początku z pędów, które wybiją wiosną.

Cięcie drzew i krzewów ozdobnych w lutym

Jeśli pozwala na to pogoda i nie ma mrozów, w lutym można rozpocząć przycinanie krzewów lub pnączy ogrodowych, gubiących liście na zimę i kwitnących w lecie, np.

Usuwamy głównie pędy przemarznięte, chore oraz nadmiernie zagęszczające wnętrze krzewów. Pozostałe pędy można skrócić o około 1/3 długości, aby rośliny ładnie się zagęszczały i wytwarzały młode pędy z pąkami kwiatowymi. W tym czasie można także wykonać cięcia odmładzające krzewów, czyli usunąć wszystkie stare pędy, a pozostałe przyciąć mocniej. Takich cięć nie trzeba wykonywać corocznie, a jedynie co kilka sezonów (w razie potrzeby).

Jakich roślin nie powinno się ciąć w lutym?

Należy jednak pamiętać, aby nie ciąć gatunków kwitnących wiosną, na zeszłorocznych pędach (związujących pąki przed zimą), np.:

Na przełomie zimy i wiosny należy też unikać ciecia drzew i krzewów, które wcześnie rozpoczynają wegetację i po cięciu mogą intensywnie tracić soki („płakać”):


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie: valentin hintikka/Pixabay ed. Dreamcreateicons/Flaticon

Sprawdź również, co i jak przycinać w miesiącach:
Autor
Co ciąć w lutym? | Przycinanie drzew i krzewów
Co ciąć w lutym? | Przycinanie drzew i krzewów
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl