Logo
Logo

Co ciąć w lipcu? | Przycinanie drzew i krzewów

W środku lata można i warto przycinać rośliny głównie po to, by poprawić ich wygląd lub pobudzić do zagęszczania lub zawiązywania pąków kwiatowych. Jakie rośliny można ciąć w lipcu?

Spis treści
Jakie rośliny ozdobne przycinać w lipcu? Czy w lipcu przycinać żywopłot? Jakie owocowe krzewy i drzewa przycinać w lipcu?

Jakie rośliny ozdobne przycinać w lipcu?
Lipcowe cięcie roślin ogrodowych

Nie przycinamy już mocniej kwitnących wczesną wiosną krzewów (np. forsycja, tawuła wczesna, migdałek), ale można oczywiście korygować ich kształt i usuwać pojedyncze pędy, nadmiernie wyrastające poza obrys krzewu.

Główne cięcie krzewów kwitnących wczesną wiosną najlepiej wykonać, gdy rośliny te zakończą kwitnienie.


Można jednak przyciąć w lipcu te gatunki krzewów, które kwitły późną wiosną i właśnie kończą lub zakończyły kwitnienie (np. żylistek, jaśminowiec). Skracamy pędy kwiatostanowe o około 1/3 ich długości. Można także w tym czasie przerzedzić krzewy (w razie potrzeby), czyli usunąć najstarsze, grube pędy i pozostawić tylko 5-8 najsilniejszych i także lekko je skrócić.

Lipiec to również najlepsza pora na wykonanie letniego cięcia glicynii (Wisteria) – należy skrócić jej długie, tegoroczne (wytworzone od wiosny) pędy o około 1/3 długości. Najlepiej wykonać ten zabieg najpóźniej do połowy sierpnia. Ograniczy on tworzenie masy zielonej na rzecz pobudzenia rośliny do wypuszczenia krótkopędów, na których będą powstawały pąki kwiatowe.

Podobnie jak w czerwcu, także w lipcu na bieżąco skracamy przekwitłe kwiaty róż z niewielkimi fragmentami pędów. Dzięki temu pobudzimy krzewy, by nadal tworzyły pąki kwiatowe, a także ładniej się zagęszczały.

Podobnie postępujemy z bylinami lub ziołami, które przekwitają w tym czasie – dzięki temu będą kontynuowały kwitnienie.

Czy w lipcu przycinać żywopłot?
Lipcowe cięcie żywopłotów

W lipcu można jeszcze wykonać korygujące lub formujące cięcie żywopłotów, ponieważ cięcie ich później może powodować, że powstałe rany nie zdążą się zabliźnić i rośliny łatwiej przemarzną podczas najbliższej zimy.

Jakie rośliny owocowe przycinać w lipcu?
Zasady cięcia 

W lecie, a więc najlepiej w lipcu możemy wykonywać tzw. letnie cięcie krzewów i drzew owocowych.

Przycinanie owocowych krzewów i pnączy

  • Pod koniec lipca warto przyciąć nisko nad ziemią odmiany malin owocujących latem, które zakończyły owocowanie (malin oraz jeżyny należy przycinać po zbiorze owoców!).
  • Lato to także dobra pora na skorygowanie pędów winorośli – można wyciąć tegoroczne pędy, na których nie zawiązują się owoce.
  • Dla pobudzenia zawiązywania owoconośnych krótkopędów oraz dla ograniczenia rozmiaru krzewów, warto w tym czasie przyciąć także najmłodsze, tegoroczne pędy agrestu oraz porzeczki czerwonej.

Przycinanie drzew owocowych

Drzewa owocowe również przycinamy, by pobudzić zawiązywanie się krótkopędów. W tym celu tniemy tegoroczne przyrosty długopędów, które silnie przyrosły od wiosny. Chodzi o to, by w ten sposób pobudzić drzewa do wytwarzania bardziej wartościowych krótkopędów, na których w kolejnych sezonach zawiązują się pąki i później owoce. Najbujniejsze pędy wystarczy skrócić przy pomocy sekatora o około 1/3 do 2/3 ich długości, wykonując skośne cięcie około 0,5 cm na pąkami (by nie pozostawiać zbyt długich kikutów).

W okresie letnim (pod koniec lipca) zaleca się także cięcie i prześwietlenie drzew pestkowych, w tym między innymi wiśni, czereśni oraz śliwy. W przypadku wiśni, a także wczesnych odmian czereśni (po owocowaniu) można usunąć pędy zagęszczające wnętrze korony, grubsze konary bez liści oraz zwisające zbyt nisko - przy ziemi. Letnie cięcie (kiedy jest sucho i ciepło) ogranicza wnikanie przez rany zarodników grzybów i ogranicza rozwój chorób drzew pestkowych. Przycięcie pędów tych drzew w lecie, po prostu sprzyja szybszemu zaschnięciu i zabliźnieniu się ran.

W przypadku śliw, cięcie w lipcu pomaga unikać groźnej, trudnej do zwalczania choroby – srebrzystości liści. Należy przyciąć pędy powstałe od wiosny (główne, jak i boczne) o około 1/3 długości, a w razie potrzeby można usunąć także grubsze (np. chore lub zagęszczające koronę ) konary.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska + Dreamcreateicons/Flaticon

Sprawdź również, co i jak przycinać w miesiącach:
Autor
Co ciąć w lipcu? | Przycinanie drzew i krzewów
Co ciąć w lipcu? | Przycinanie drzew i krzewów
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl