Logo
Logo

Kalendarz cięcia roślin ogrodowych | Co? Kiedy? Jak przycinać?

Cięcie roślin przeprowadza się prawie przez cały rok. Zaplanuj zabiegi w swoim ogrodzie z naszym kalendarzem cięcia, by rośliny były nie tylko zdrowe, ale też obficie kwitły i owocowały.

Spis treści
Styczeń
Luty
Marzec i Kwiecień
Czerwiec i lipiec
Sierpień i Wrzesień

Styczeń

W styczniu większość roślin jest zanurzony w spoczynku zimowym. W ogrodach przydomowych nie wykonuje się wtedy raczej żadnych znaczących cieć. Można ewentualnie skorygować kształt niektórych, najbardziej odpornych na uszkodzenia mrozowe drzew i krzewów, znajdujących się w stanie bezlistnym (np. leszczyna).

Luty

W lutym można rozpocząć prześwietlanie i przycinanie drzew owocowych (głównie ziarnkowych – jabłoni i grusz). Zabieg cięcia drzew owocowych należy wykonywać najlepiej w suchy dzień, przy temperaturze nie mniejszej niż -5°C. W ogrodach przydomowych można jednak przełożyć cięcia drzew owocowych nawet na połowę marca.

Marzec i Kwiecień

Od połowy marca i w kwietniu można już przycinać ogrodowe krzewy ozdobne, które kwitną latem, np. tawuły japońskie, krzewuszki, pięciornik, hortensje bukietowe i drzewiaste, budleje, ketmie, róże, a także pnącza ogrodowe, np. wiciokrzewy, powojniki.

Krzewy takie jak np. magnolie, azalie, oczary, perukowce, kaliny, czarny bez nie lubią cięcia, więc lepiej nie ciąć ich bez potrzeby. Ponadto, wiosną nie należy ciąż drzew, które silnie tracą soki („płaczą”), np. brzóz, klonów, orzecha włoskiego.

Czerwiec i lipiec

Większość krzewów kwitnących wiosną najlepiej przyciąć właśnie po zakończeniu kwitnienia. Dlatego w tym czasie można przyciąć np. forsycje, migdałki, bzy lilaki, pigwowce, tamaryszki, porzeczkę krwistą. Jest to dobry czas na formowanie żywopłotów i krzewów, które zakończyły przyrost oraz przycinania przekwitłych kwiatów róż, aby pobudzać je do dalszego kwitnienia.

W lecie (lipiec-sierpień) można także przyciąć drzewa, które silnie „płaczą” wiosną, np. klony i brzozy. W lecie po zbiorze owoców można przycinać również owocowe drzewa pestkowe, głównie wiśnie, czereśnie, śliwy.

Sierpień i Wrzesień

W sierpniu i ostatecznie do połowy września można jeszcze przyciąć zimozielone żywopłoty liściaste i iglaste. Wrzesień to także dobry czas na przycięcie orzecha włoskiego, który intensywnie wydziela soki na wiosnę.

Od końca września nie powinno się już wykonywać żadnych cięć (szczególnie silnych) krzewów i drzew ozdobnych, aby mogły się spokojnie przygotować do spoczynku zimowego i nie były narażone na przemarznięcie po zbyt późnym cięciu na jesień.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe IgorVetushko/Depositphotos

Autor
Kalendarz cięcia roślin ogrodowych | Co? Kiedy? Jak przycinać?
Kalendarz cięcia roślin ogrodowych | Co? Kiedy? Jak przycinać?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Marta

22-12-2022 10:49

Od kilku lat każdą wolną chwilę spędzam w ogrodzie, gdzie pomagają mi narzędzia Cellfast ;) pikownik, szpadle i wiele innych narzędzi sprawiają, że praca w ogrodzie staje się naprawdę lekka i przyjemna, bardzo polecam!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (15)
Twoja strona ogrodu