Cięcie lawendy: wiosenne (przed kwitnieniem) i letnie (po kwitnieniu)

Cięcie lawendy dwa razy w roku fot. arizanko - Depositphotos

Tylko regularnie przycinana lawenda stworzy gęste, kwitnące poduchy. Zaniechanie cięcia w krótkim czasie doprowadzi do tego, że kępy stracą swój urok, będą nadmiernie rozłożyste, łyse w środku, a podstawy pędu będą szybko drewnieć – wtedy źle znoszą cięcie.

Posłuchaj
00:00
202
Spis treści
Dlaczego lawenda wymaga regularnego cięcia? Jak i kiedy robić to prawidłowo? Jak przycinać lawendę wiosną (przed kwitnieniem)? Jak przycinać lawendę latem (po kwitnieniu)? Kiedy i jak ścinać kwiaty lawendy do bukietów?

Po co i kiedy ciąć lawendę?

Lawenda jest wieloletnią krzewinką z drewniejącymi pędami osiągającymi wysokość od 20 do 60 cm (w zależności od odmiany) – wymaga regularnego cięcia, aby utrzymać jej zwarty pokrój i obfite kwitnienie.

Dzięki przycinaniu lawenda zachowa zwarty pokrój i będzie obficie kwitnąć! Przycinaj ją regularnie – wiosną (przed wegetacją) i latem (po kwitnieniu).

wiosenne cięcie lawendy fot. The Photos - Fotolia.com
Fot. The Photos / Fotolia

Wiosenne przycinanie lawendy

Wiosenne cięcie wykonaj na początku kwietnia – przytnij gałązki o około 1/3 długości, ale powyżej nagich części pędów. Nie przycinaj zdrewniałych gałązek, bo mogą zaschnąć. Kolejne cięcie przeprowadzamy systematycznie po kwitnieniu poszczególnych kwiatostanów wycinając je wraz z kilkucentymetrowym fragmentem pędu.

letnie cięcie lawendy fot. lithiumphoto Fotolia.com
Fot. lithiumphoto / Fotolia

Letnie przycinanie lawendy

Letnie cięcie wykonaj w sierpniu po kwitnieniu, wytnij uschłe kwiatostany i końcówki łodyg. Przeprowadzenie letniego cięcia w zbyt późnym terminie może wpłynąć na gorsze zimowanie roślin, więc jeśli nie zrobiliśmy tego po kwitnieniu, to warto poczekać do wiosny.

cięcie kwiatów lawendy fot. Benjamin Balazs - Pixabay.com
Fot. Benjamin Balazs / Pixabay

Cięcie lawendy na kwiaty

Zbiór lawendy przeprowadza się kilkakrotnie, najczęściej w drugiej połowie lipca lub w sierpniu, w słoneczne, pogodne dni (zawartość olejków eterycznych jest wtedy największa). Suszona lawenda zachowuje swój zapach nawet przez kilka lat. Powieszona w szafie nadaje ubraniom i pościeli ładny zapach oraz odstrasza mole czyhające na wełniane swetry.

Tekst: Redakcja Zielony Ogródek; Zdjęcie tytułowe: arizanko / Depositphotos oraz Anja Knoche / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość Trojanoska
15-04-2021 15:31
Nie przycięłam lawendy po kwitnieniu, nie przycięłam jesienią. Skróciłam wiosną bardzo nisko, aby ją odmłodzić. Praktycznie do ziemi ścięłam wszystkie gałązki. Teraz dopiero przeczytałam, że tak nie powinno się robić. No nic, trudno. Zobaczymy, co i czy coś z tego wyrośnie :)
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści