Logo
Logo

Cięcie lawendy: wiosenne (przed kwitnieniem) i letnie (po kwitnieniu)

Tylko regularnie przycinana lawenda stworzy gęste, kwitnące poduchy. Zaniechanie cięcia w krótkim czasie doprowadzi do tego, że kępy stracą swój urok, będą nadmiernie rozłożyste, łyse w środku, a podstawy pędu będą szybko drewnieć – wtedy źle znoszą cięcie.

Spis treści
Dlaczego lawenda wymaga regularnego cięcia? Jak i kiedy robić to prawidłowo? Jak przycinać lawendę wiosną (przed kwitnieniem)? Jak przycinać lawendę latem (po kwitnieniu)? Kiedy i jak ścinać kwiaty lawendy do bukietów?

Po co i kiedy ciąć lawendę?

Lawenda jest wieloletnią krzewinką z drewniejącymi pędami osiągającymi wysokość od 20 do 60 cm (w zależności od odmiany) – wymaga regularnego cięcia, aby utrzymać jej zwarty pokrój i obfite kwitnienie.

Dzięki przycinaniu lawenda zachowa zwarty pokrój i będzie obficie kwitnąć! Przycinaj ją regularnie – wiosną (przed wegetacją) i latem (po kwitnieniu).

wiosenne cięcie lawendy fot. The Photos - Fotolia.com
Fot. The Photos / Fotolia

Wiosenne przycinanie lawendy

Wiosenne cięcie wykonaj na początku kwietnia – przytnij gałązki o około 1/3 długości, ale powyżej nagich części pędów. Nie przycinaj zdrewniałych gałązek, bo mogą zaschnąć. Kolejne cięcie przeprowadzamy systematycznie po kwitnieniu poszczególnych kwiatostanów wycinając je wraz z kilkucentymetrowym fragmentem pędu.

letnie cięcie lawendy fot. lithiumphoto Fotolia.com
Fot. lithiumphoto / Fotolia

Letnie przycinanie lawendy

Letnie cięcie wykonaj w sierpniu po kwitnieniu, wytnij uschłe kwiatostany i końcówki łodyg. Przeprowadzenie letniego cięcia w zbyt późnym terminie może wpłynąć na gorsze zimowanie roślin, więc jeśli nie zrobiliśmy tego po kwitnieniu, to warto poczekać do wiosny.

cięcie kwiatów lawendy fot. Benjamin Balazs - Pixabay.com
Fot. Benjamin Balazs / Pixabay

Cięcie lawendy na kwiaty

Zbiór lawendy przeprowadza się kilkakrotnie, najczęściej w drugiej połowie lipca lub w sierpniu, w słoneczne, pogodne dni (zawartość olejków eterycznych jest wtedy największa). Suszona lawenda zachowuje swój zapach nawet przez kilka lat. Powieszona w szafie nadaje ubraniom i pościeli ładny zapach oraz odstrasza mole czyhające na wełniane swetry.

Tekst: Redakcja Zielony Ogródek; Zdjęcie tytułowe: arizanko / Depositphotos oraz Anja Knoche / Pixabay

Autor
Cięcie lawendy: wiosenne (przed kwitnieniem) i letnie (po kwitnieniu)
Cięcie lawendy: wiosenne (przed kwitnieniem) i letnie (po kwitnieniu)
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl