Przycinanie wisterii – jak i kiedy to zrobić, by kwitła obficie?

cięcie wisterii fot. Fotolia

Glicynia zwana wisterią, uchodzi w Polsce za jedno z trudniejszych w uprawie pnączy. Polecana jest osobom bardziej doświadczonym, m.in. ze względu na swoje dość wysokie wymagania cieplne i glebowe. Niezbędne jest również odpowiednie cięcie tej rośliny. Wykonane nieprawidłowo, może w dużym stopniu zaszkodzić pnączu. Dowiedz się kiedy i jak poprawnie ciąć wisterię.

Posłuchaj
00:00
42

Cięcie w dwóch terminach – klucz do sukcesu

Glicynia (łac. Wisteria) to silnie rosnące pnącze, którego pędy mogą osiągać nawet 8 m! W Polsce najczęściej kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jej charakterystyczne, fioletowe kwiaty są zebrane w duże grona osiągające 50 cm długości.

Aby kwitnienie było obfite, należy regularnie przeprowadzać cięcie rośliny. Ważny jest jego termin i technika, ponieważ błędy pielęgnacyjne mogą spowodować przemarzanie, słabe kwitnienie, a w skrajnych przypadkach także jego zupełny brak!

Glicynia wytwarza kwiaty na krótkopędach, które formują się na pędach dwuletnich i starszych.

Aby pnącze prawidłowo się rozrastało i obficie kwitło, należy je corocznie przycinać. Cięcie wykonuje się w dwóch terminach:

1. Zabieg wczesnowiosenny
Nie powinien być szczególnie intensywny. Polega głównie na usuwaniu pędów słabych, porażonych przez choroby, przemarzniętych i uszkodzonych. Boczne rozgałęzienie przycięte poprzedniego roku można dodatkowo skrócić do 2-3 pąka. Wszystkie pędy wyrastające u nasady pnia powinno się usuwać.

2. Cięcie letnie
Dużo ważniejsze dla rośliny jest ciecie przeprowadzane po wiosennym kwitnieniu, najczęściej w lipcu. Należy wtedy skracać wybujałe, tegoroczne pędy do długości 15-20 cm (4-5 pąk). W spokoju trzeba pozostawić te pędy, które będą wyznaczały kierunek wzrostu, np.: pięły się na altanę lub mur. Pędy zaleca się przywiązywać do podpórek.

Cięcie korzeni – sposób na kwitnienie

Zdarza się, że glicynia pomimo prawidłowo przeprowadzonych zabiegów cięcia wciąż nie chce kwitnąć. W takim wypadku trzeba zdecydować się na nietypowe działanie i przyciąć jej... korzenie! W marcu należy wbijać szpadel w otoczeniu pędu (możliwie jak najgłębiej). U roślin młodych, do 5 lat, promień powinien wynosić 40-50 cm, u starszych systematycznie zwiększa się. Roślinom 10-letnim i starszym podcina się korzenie w odległości 100 cm od pędu. Zabieg nie zapewni tegorocznego kwitnienia – można się go spodziewać dopiero w przyszłym roku.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: Fotolia


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Glicynia kwiecista Wisteria floribunda

Glicynia chińska Wisteria sinensis

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy