Przycinanie wisterii – jak i kiedy to zrobić, by kwitła obficie?

cięcie wisterii fot. Fotolia

Glicynia zwana wisterią, uchodzi w Polsce za jedno z trudniejszych w uprawie pnączy. Polecana jest osobom bardziej doświadczonym, m.in. ze względu na swoje dość wysokie wymagania cieplne i glebowe. Niezbędne jest również odpowiednie cięcie tej rośliny. Wykonane nieprawidłowo, może w dużym stopniu zaszkodzić pnączu. Dowiedz się kiedy i jak poprawnie ciąć wisterię.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
42

Cięcie w dwóch terminach – klucz do sukcesu

Glicynia (łac. Wisteria) to silnie rosnące pnącze, którego pędy mogą osiągać nawet 8 m! W Polsce najczęściej kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jej charakterystyczne, fioletowe kwiaty są zebrane w duże grona osiągające 50 cm długości.

Aby kwitnienie było obfite, należy regularnie przeprowadzać cięcie rośliny. Ważny jest jego termin i technika, ponieważ błędy pielęgnacyjne mogą spowodować przemarzanie, słabe kwitnienie, a w skrajnych przypadkach także jego zupełny brak!

Glicynia wytwarza kwiaty na krótkopędach, które formują się na pędach dwuletnich i starszych.

Aby pnącze prawidłowo się rozrastało i obficie kwitło, należy je corocznie przycinać. Cięcie wykonuje się w dwóch terminach:

1. Zabieg wczesnowiosenny
Nie powinien być szczególnie intensywny. Polega głównie na usuwaniu pędów słabych, porażonych przez choroby, przemarzniętych i uszkodzonych. Boczne rozgałęzienie przycięte poprzedniego roku można dodatkowo skrócić do 2-3 pąka. Wszystkie pędy wyrastające u nasady pnia powinno się usuwać.

2. Cięcie letnie
Dużo ważniejsze dla rośliny jest ciecie przeprowadzane po wiosennym kwitnieniu, najczęściej w lipcu. Należy wtedy skracać wybujałe, tegoroczne pędy do długości 15-20 cm (4-5 pąk). W spokoju trzeba pozostawić te pędy, które będą wyznaczały kierunek wzrostu, np.: pięły się na altanę lub mur. Pędy zaleca się przywiązywać do podpórek.

Cięcie korzeni – sposób na kwitnienie

Zdarza się, że glicynia pomimo prawidłowo przeprowadzonych zabiegów cięcia wciąż nie chce kwitnąć. W takim wypadku trzeba zdecydować się na nietypowe działanie i przyciąć jej... korzenie! W marcu należy wbijać szpadel w otoczeniu pędu (możliwie jak najgłębiej). U roślin młodych, do 5 lat, promień powinien wynosić 40-50 cm, u starszych systematycznie zwiększa się. Roślinom 10-letnim i starszym podcina się korzenie w odległości 100 cm od pędu. Zabieg nie zapewni tegorocznego kwitnienia – można się go spodziewać dopiero w przyszłym roku.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: Fotolia


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Glicynia kwiecista Wisteria floribunda

Glicynia chińska Wisteria sinensis

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści