Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Glicynia chińska (Wisteria sinensis) nazywana jest często słodlinem chińskim lub po prostu wisterią, to pięknie kwitnące, duże pnącze ogrodowe z rodziny bobowatych (Fabaceae). Występuje w stanie dzikim w środkowych Chinach.

Pnącze to jest rośliną długowieczną i dożywa nawet do 100 lat. Rośnie bardzo silnie i szybko (ok. 1-3 m na rok!) i docelowo osiąga wysokość/długość 10-18 m. Pędy rośliny są bardzo ciężkie. Liście rośliny rozwijają się nieco później niż kwiaty (młode pojawiają się, gdy kwiaty są już w pełni rozkwitu). Są one całobrzegie, nieparzystopierzastozłożone i jasnozielone, ułożone na pędzie skrętolegle.

Glicynia chińska kwitnie w maju (wcześniej niż inne gatunki z rodziny). Wytwarza motylkowe, fioletowe kwiaty zebrane w zwisające kwiatostany długości 15-30 cm. Są bardzo licznie odwiedzane przez owady zapylające.

W ciepłych regionach świata glicynia chińska może powtarzać kwitnienie w sierpniu, ale jest wtedy znacznie mniej obfite.

Glicynia chińska wyróżnia się od pozostałych gatunków kilkoma cechami:

  • długość pędów: do 15-18 metrów
  • budowa liści złożonych: 7-13 listków
  • kwiatostany: mocno zagęszczone, rozwijają się jednocześnie, przed rozwojem liści, grona krótsze (od np. glicynii kwiecistej)
  • kierunek skrętu pędów: w prawo

Wymagania i uprawa

Roślina potrzebuje gleby odkwaszonej (wapniujemy) i nawożenia obornikiem oraz nawozami fosforowymi. Lubi stanowiska ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru. Powinno się ją przykrywać na zimę (szczególnie młode osobniki), gdyż jest dość wrażliwa na mrozy. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.

Wszystkie glicynie trzeba odpowiednio przycinać 2 razy w ciągu roku. Wymagają też mocnych podpór.

Glicynia chińska kwitnie w 4-5 roku życia, dlatego warto kupować starsze okazy.

Zastosowanie

Glicynia chińska polecana jest do uprawy w większych ogrodach ponieważ intensywność jej wzrostu może okazać się uciążliwa na małych przestrzeniach. , a masa liściowa, której produkują ogromne ilości to idealny składnik na kompost.

Polecane odmiany

  • 'Amethyst' – ciemnofioletowe kwiaty, bardzo intensywny zapach (pachną najintensywniej ze wszystkich odmian glicynii)
  • 'Southern Belle' – jasnofioletowe kwiaty
  • 'Texas White' – białe kwiaty, delikatniejsza na mrozy, dorasta do 2-2,5 m.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Nabin Mewahang, barbara baldocchi/Pixabay, Katarzyna Jeziorska