Glicynia chińska (Wisteria sinensis) nazywana jest często: słodlinem chińskim lub swoją łacińska nazwą – wisterią. To pięknie kwitnące, duże pnącze ogrodowe z rodziny bobowatych (Fabaceae). Występuje w stanie dzikim w środkowych Chinach. 

Glicynia chińska jest pnączem długowiecznym, żyje przeszło 100 lat. Rośnie bardzo silnie i szybko – ok. 1-3 m na rok i docelowo osiąga wysokość 10-18 m. Z tego powodu wymaga mocnych podpór, gdyż pędy są bardzo ciężkie.

Główną ozdobą wisterii są niespotykanej urody fioletowe kwiatostany długości 15-30 cm. Składają się one ze zwarto ułożonych, motylkowych kwiatów. Glicynii chińska kwitnie wcześniej niż inne – w maju. Kwiaty opadają systematycznie aż do początków czerwca. Dopiero wtedy rozwijają się liście rośliny. Są one całobrzegie, nieparzystopierzastozłożone i jasnozielone, ułożone na pędzie skrętolegle.

W ciepłych regionach świata glicynia chińska może powtarzać kwitnienie w sierpniu, ale jest wtedy znacznie mniej obfite. Młode rośliny zaczynają kwitnąć w 4-5 roku życia. 

Od innych gatunków glicynia chińska wyróżnia się:

  • Długość/wysokość: do 15-18 metrów
  • Liście: 7-13 listków
  • Kwiaty: mocno zagęszczone, rozwijają się jednocześnie, przed rozwojem liści, grona krótsze (od np. glicynii kwiecistej)
  • Kierunek skrętu pędów: w prawo

Wymagania i uprawa

Roślina potrzebuje gleby odkwaszonej (wapniujemy) i nawożenia obornikiem oraz nawozami fosforowymi. Lubi stanowiska ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru. Powinno się ją przykrywać na zimę (szczególnie młode osobniki), gdyż jest dość wrażliwa na mrozy. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.

Wszystkie glicynie trzeba odpowiednio przycinać 2 razy w ciągu roku.

Zastosowanie

Nadaje się do hodowli w ogrodach, w domu, a także jako Bonsai. Jej kwiaty są wyjątkowo lubiane przez owady zapylające, a masa liściowa, której produkują ogromne ilości to idealny składnik na kompost.

Polecane odmiany

  • 'Amethyst' - ciemnofioletowe kwiaty, bardzo intensywny zapach (pachną najintensywniej ze wszystkich odmian glicynii)
  • 'Southern Belle' - jasnofioletowe kwiaty
  • 'Texas White' - białe kwiaty, delikatniejsza na mrozy, dorasta do 2-2,5 m.


Zdjęcia: Nabin Mewahang, barbara baldocchi/Pixabay, poradnikogrodniczy.pl