Logo
Logo

Co lubi glicynia i jak o nią dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Glicynia, nazywana też wistarią, to jedno z najbardziej okazałych pnączy uprawianych w ogrodach. Przez większą część sezonu niczym szczególnym się wprawdzie nie wyróżnia, za to wiosna (V-VI), gdy obsypuje się girlandami pięknych, liliowo-fioletowych, zwisających kwiatostanów, nie ma sobie równych. Niestety, glicynia nie jest rośliną łatwą w uprawie, a jeśli nie spełnimy jej oczekiwań, na kwiaty będziemy czekać daremnie, dlatego warto wiedzieć, jak o nią zadbać.

Spis treści
Jakie warunki lubi glicynia? Miejsce Ziemia Jak dbać o glicynię? Sadzenie Nawożenie Przycinanie Problemy z kwitnieniem Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Jakie warunki lubi glicynia?

Glicynia to rodzaj pnączy, skupiający zaledwie cztery gatunki roślin. W uprawie spotykane są głównie dwa z nich: glicynia chińska i nieco mniej popularna glicynia japońska (nazywana też kwiecistą). Pierwsza z nich jest nieco lepiej przystosowana do polskich warunków i bardziej okazała (pędy mogą dorastać do ok. 10-15/20 m. długości). Posiada też duże kwiaty, a jej pędy owijają się wokół podpór prawoskrętnie. Druga natomiast wykazuje nieco mniejszą mrozoodporność i osiąga mniejsze rozmiary (ok. 3-8 m. długości). Ma też mniejsze kwiaty i dłuższe kwiatostany, a jej pędy owijają się wokół podpór lewoskrętnie. Obie pochodzą z Azji (pierwsza z Chin, druga z Japonii), gdzie zasiedlają ciepłe, słoneczne, wilgotne stanowiska, głównie na obrzeżach lasów.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Wiola 🌺 (@violet.in.the.garden)

Miejsce

Glicynie kochają słońce, dlatego powinno się sadzić je na stanowiskach w pełni słonecznych. Wprawdzie w półcieniu też sobie poradzą, ale wtedy mogą słabiej kwitnąć. Miejsce pod ich uprawę powinno być też ciepłe i osłonięte od wiatru, gdyż glicynie nie są w pełni mrozoodporne i w surowe zimy mogą przemarzać.

Ziemia

Glicynie urosną na każdej typowej glebie ogrodowej, ale najlepiej będą się czuły na glebach żyznych, próchniczych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Rośliny nie lubią przesuszania, ale są też wrażliwe na zalanie, dlatego nie należy sadzić ich na glebach mokrych, ciężkich, gliniastych i zimnych.

 
 

Jak dbać o glicynię?

Glicynie nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, poza regularnym przycinaniem. Należy im jednak zapewnić mocne i stabilne podpory, po których będą mogły się wspinać (np. solidne, metalowe kratownice bądź mocne, stabilne pergole), w przeciwnym razie zaczną sprawiać kłopoty. W naturalnym środowisku bywają inwazyjne, a ich silne, grube, drewniejące pędy potrafią zadusić roślinę podporową (zwykle drzewo), doprowadzając do jej śmierci. W naszych warunkach wprawdzie nie są aż tak ekspansywne, ale jeśli pozwolimy im wspinać się na niewielkie drzewo, musimy liczyć się z tym, że w końcu je zaduszą.

Sadzenie

Glicynię najlepiej posadzić w ogrodzie wczesną wiosną lub wczesną jesienią, umieszczając sadzonkę w podłożu kilka centymetrów głębiej, niż rosła dotychczas. Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę pnącza, powinniśmy dobrze się zastanowić, bo jeśli poczuje się u nas komfortowo, może stać się ekspansywne, a jego korzenie zaczną penetrować najbliższe otoczenie. Jeśli po kilku latach postanowimy się go pozbyć, możemy mieć z tym duży problem!

 
 

Nawożenie

Glicynie rosną szybko i kwitną obficie, dlatego zużywają sporo składników pokarmowych. Nie należy ich jednak zasilać nawozami z dużą zawartością azotu, bo to spowoduje ich intensywny wzrost, kosztem kwitnienia. Poza tym symbioza z bakteriami brodawkowymi (glicynie należą do rodziny motylkowatych), pozwala glicyniom zaopatrzyć się w taką ilość azotu, jakiej potrzebują, dlatego do ich nawożenia wybierajmy przede wszystkim nawozy naturalne (np. kompost lub obornik) lub takie, które mają ograniczoną ilość związków azotowych (np. jesienne bądź dla roślin kwitnących).

Przycinanie

Cięcie to jeden z najważniejszych zabiegów w uprawie glicynii. Prawidłowo przeprowadzone odpowiada nie tylko za utrzymanie pnącza w ryzach, ale też jego coroczne kwitnienie. Regularne cięcie rozpoczynamy w II-III roku po posadzeniu roślin. Ponieważ glicynie zawiązują pąki kwiatowe jesienią, zabieg przeprowadzamy wczesnym latem, zaraz po kwitnieniu (VII), przycinając młode przyrosty nad 3-4 pąkiem. Dodatkowy zabieg możemy przeprowadzić także wiosną, usuwając z krzewu pędy przemarznięte, zaschnięte lub cienkie. Sposób przycinania poszczególnych gałązek uzależniony jest od efektu, jaki chcemy uzyskać, ponieważ roślinę można prowadzić na różne sposoby, w tym również jako drzewko.

 
 

Problemy z kwitnieniem

Mimo troskliwej pielęgnacji może się zdarzyć, że glicynia nie kwitnie i to przez wiele lat. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka, ale do najczęstszych należy uprawa roślin z siewu (takie egzemplarze mogą nie kwitnąć przez 10 lat lub dłużej!), niewłaściwe stanowisko (zbyt ciemno), nieodpowiednie cięcie (roślina zawiązuje pąki jesienią, wiec przycięta wiosną w danym sezonie nie zakwitnie) lub uszkodzenie pąków przez wiosenne przymrozki. Jednym ze sposobów na pobudzenie wisterii do kwitnienia jest przycięcie jej rozgałęzionych na kilka metrów korzeni w odległości ok. 2m. od pędów rośliny. Do uprawy zawsze należy też wybierać rośliny szczepione na podkładkach, a nie rozmnażane z nasion

Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Glicynie rzadko bywają atakowane przez choroby i szkodniki, czasami jednak mogą cierpieć z powodu werticiliozy, powodującej żółknięcie liści lub przędziorków, potrafiących zniszczyć liście i osłabić roślinę. Jeśli wiec zauważymy problem, powinniśmy zastosować jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: ssgrecco i manfredrichter / Pixabay

Autor
Co lubi glicynia i jak o nią dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Co lubi glicynia i jak o nią dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_uprawa_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI